O Γιάννης έκανε τα πάντα για να στείλει τους Μπακς στους τελικούς της ανατολικής περιφέρειας (109-81), αλλά το όνειρο του repeat «έσβησε» από τους τρομερούς Σέλτικς του Τζέισον Τέιτουμ. Xfactor ο Γκραντ Ουίλιαμς με 27 πόντους. Φέτος θα έχουμε νέο πρωταθλητή στο ΝΒΑ. Οι Μιλγουόκι Μπακς παρέδωσαν το στέμμα τους στο Game 7 της σειράς των ημιτελικών της Ανατολής με τους Μπόστον Σέλτικς. Σε ένα «καυτό» και ηλεκτρισμένο TD Garden η ομάδα του Ίμε Ουντόκα ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο, έπιασε από τον… λαιμό τα «ελάφια» και έφτασε εμφατικά στη νίκη-πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής. Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 48-43 του πρώτου ημιχρόνου σε 109-81 στο τέλος του αγώνα, έχοντας τρέξει επί μέρους 61-38, κάνοντας ότι ήθελαν στο παρκέ του Garden, απέναντι σε μια ομάδα που ήταν τρομερά άστοχη από την περιφέρεια και δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση. Οι Μπακς σούταραν με το εκκωφαντικό 12,1% στα τρίποντα, μετρώντας 4/32 σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Αριθμός που έκανε τη διαφορά, καθώς οι παίκτες του Μπαντενχόλζερ δεν έβρισκαν λύσεις απέναντι στην άκρως πιεστική άμυνα των Σέλτικς, που έδειξε στο πιο κρίσιμο σημείο γιατί θεωρείται από τις καλύτερες στη λίγκα. Κι όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άφησε τα πάντα στο παρκέ. Το κοντέρ έγραψε 25 πόντους, 20 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 10/26 σουτ σε 43 λεπτά στο παρκέ του TD Garden. Με εξαίρεση τον Τζρου Χόλιντεϊ (21π) και τον Μπρουκ Λόπεζ (15π, 10ρ) κανείς άλλος δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, με την απουσία του Κρις Μίντλετον να είναι πιο εμφανής από κάθε άλλη φορά στη σειρά. Την ίδια στιγμή οι Σέλτικς έστησαν πάρτι, έχοντας πολλούς παίκτες σε εξαιρετική κατάσταση. Ο Τζέισον Τέιτουμ έκανε τα πάντα στο παρκέ με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ο πραγματικός MVP του αγώνα όμως ήταν ο Γκραντ Ουίλιαμς, που με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ και 10/22 σουτ διέλυσε κάθε πλάνο των Μπακς στην άμυνα. Την ίδια στιγμή ο Τζέιλεν Μπράουν ήταν συνεπής με 19 πόντους, ενώ ο Πέιτον Πρίτσαρντ ήρθε από τον πάγκο και ήταν καθοριστικός στο δεύτερο ημίχρονο με 14 πόντους 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, στα 17 λεπτά που έπαιξε.]]>