Η Βραζιλία μπήκε στην αναμέτρηση θέλοντας μόνο τη νίκη για να πάρει την πρωτιά του ομίλου και μόλις στο 12ο λεπτό ο Ραφίνια με τρομερή εκτέλεση φάουλ έβαλε σε θέση οδηγού την Σελεσάο.

Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο η Κολομβιανοί βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης, με τον Μουνιός στο 40+2′ να νικάει από πλάγια θέση τον Άλισον «γράφοντας» το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κολομβία κρατούσε με άνεση το αποτέλεσμα που της εξασφάλιζε την πρωτιά, αφού οι Βραζιλιάνοι ξέμειναν από δυνάμεις και δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Βάργκας.

Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης, βρήκε την Κολομβία στην πρώτη θέση του Group D και την Βραζιλία να ετοιμάζεται για το κλάσικο της Λατινικής Αμερικής απέναντι στην Ουρουγουάη.