Πήδηξε όσο χρειαζόταν ο Μίλτος Τεντόγλου. Ο πρωταθλητής Ευρώπης στο μήκος είχε άλμα στα 8,42 στην τρίτη του προσπάθεια, την τελευταία του στον αγώνα, και κατέκτησε το χρυσό στο αγώνισμα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου του Βόλου, διατηρώντας τον τίτλο του.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής της Βουδαπέστης είχε 8,08 στην πρώτη και 8.18 στη δεύτερη προσπάθεια και, μετά το 8,42, σταμάτησε, ώστε να μη ρισκάρει ενόψει Ολυμπιακών Αγώνων, αφήνοντας τους άλλους συναθλητές του να διεκδικήσουν τα υπόλοιπα μετάλλια.

Αν, μάλιστα, ο άνεμος ήταν στα επιτρεπτά όρια (ήταν +2,3)τότε το 8.42 θα ήταν η δεύτερη καλύτερη επίδοση του Τεντόγλου για φέτος μετά το 8.65 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που του χάρισε το χρυσό μετάλλιο στη Ρώμη.