Η Ιταλία νίκησε απόψε με 3-0 την Πορτογαλία και αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης Κ-17 στη διοργάνωση που φιλοξενήθηκε στην Κύπρο.
Η Ιταλία άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Coletta και στο 16ο λεπτό ο Camarda πέτυχε το 2-0. Στο 50ο λεπτό ο Camarda διαμόρφωσε το 3-0.
Η Ιταλοί ήταν ανώτεροι καθ’ όλη την διάρκεια του μεγάλου τελικού και απέδειξαν και σε ολόκληρο το τουρνουά ότι ήταν η καλύτερη ομάδα και δίκαια στο τέλος πανηγύρισαν
Στον αποψινό τελικό που έγινε στο Στάδιο Αλφαμέγα στη Λεμεσό, διατέθηκαν 7.120 εισιτήρια.

ΙΤΑΛΙΑ: Πεσίνα, Μπέντζαμιν, Κάμα, Νατάλι, Βέρντε, Σάλα, Κολέτα, Ντι Νούνζιο (70′ Γκαροφάλο), Καμάρντα, Λιμπεράλι (70′ Ματίνι), Μοσκόνι

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Φερέιρα, Ρουί Σίλβα, Ράφαελ Μότα, Κούνγκα, Φελίσιμο (70′ Ντάιμπερ), Κουέντα (70΄ Τροβίσκο), Γκάμπριελ Σίλβα (63′ Βαρέλα), Σιμόες (63′ Φερέιρα), Έντγκαρ Μότα, Φερνάντες (63′ Πατράο), Μόρα.

1′ Απειλεί η Ιταλία, το σουτ ου Μοσκόνι έφυγε έξω.
3′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ιταλία. Ο Καμάρντα από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.
6′ Απειλεί η Πορτογαλία. Ο Μόρα δεν πρόλαβε να μπει στην φάση και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
7′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Ιταλία με κεφαλιά του Κολέτα.
16′ ΓΚΟΛ. 2-0. Με ένα εξαιρετικό σε δημιουργία και εκτέλεση γκολ ο Καμάρντα πέτυχε δεύτερο γκολ για τους Ιταλούς. Πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
29′ Σουτ του Φερνάντες, απέκρουσε δύσκολα ο Πεσίνα.
33΄ Σουτ από τον Σάλα εκτός περιοχής, με δεύτερη προσπάθεια ο Φερέιρα μάζεψε την μπάλα.
50΄ΓΚΟΛ. 3-0. Πετυχαίνει και τρίτο γκολ η Ιταλία και πάλι με τον Καμάρντα.
61′ Σουτ του Μόρα, η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Νατάλι.
79′ Από κοντά ο Πατράο δεν μπορεί να νικήσει τον Πεσίνα.