Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε δύσκολα 86-77 της Μπεσίκτας και προκρίθηκε στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Αναντολού Εφές. MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Χέιζ-Ντέιβις με 21 πόντους και 3 ασίστ.

Στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος θα διασταυρώσουν τα “ξίφη” τους οι Φενέρμπαχτσε και Αναντολού Εφές, αφού η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε, δύσκολα, 86-77 της Μπεσίκτας στο Game 3 (3-0) της σειράς.

Οι φιλοξενούμενοι, παρότι είχαν τον “πρώτο λόγο” για περίπου 25 λεπτά, είδαν τους αντιπάλους τους να ανεβάζουν στροφές και να κάνουν την ανατροπή στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου (65-62). Η Φενέρ πίεσε στην τελική ευθεία του αγώνα, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Μπεσίκτας και ανέτρεψε εκ νέου το ματς με πρωταγωνιστές τους Σανλί και Χέιζ-Ντέιβις, που σκόραραν τα κρίσιμα καλάθια στα τελευταία τέσσερα λεπτά.

Από την πλευρά της ομάδας του Γιασικεβίτσιους, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Χέιζ Ντέιβις με 21 πόντους και 3 ασίστ. Ο Σανλί πρόσθεσε 17 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Πιέρ πρόσφερε 12 πόντους και ο Παπαγιάννης σημείωσε 7 πόντους με 3 ριμπάουντ. Ο Καλάθης σταμάτησε στους 11 πόντους, ενώ μοίρασε 9 ασίστ και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Σιμόνοβιτς με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ, με τον Νίντχαμ να τον ακολουθεί με 19 πόντους και 5 ασίστ. Ο Μάθιους αρίθμησε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 41-47, 65-62, 77-86