Ο πρώτος αγώνας της πιθανότατα πιο… συμπυκνωμένης σειράς τελικών στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος, βάφτηκε με ερυθρόλευκο χρώμα. Ο Ολυμπιακός νίκησε το βράδυ της Τετάρτης (5/6) τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (89-84), έσπασε με το “καλησπέρα” την έδρα των πρωταθλητών Ευρώπης και έδωσε έναν ακόμη πιο άγριο χαρακτήρα στο φινάλε μίας επικής χρονιάς.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια, είδε τον Νικόλα Μιλουτίνοβ σε εκπληκτική κατάσταση στο πρώτο μέρος και τους Γουόκαπ, Γουίλιαμς-Γκος, Παπανικολάου, Πετρούσεβ πανέτοιμους γι’ αυτό το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός είχε το έξτρα κίνητρο, να νικήσει τον πρωταθλητή Ευρώπης στο σπίτι του, ήταν πληγωμένος από το Final Four στο Βερολίνο και ξέσπασε δείχνοντας τον χαρακτήρα του, τον χαρακτήρα μίας σπουδαίας ομάδας.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν (αποβλήθηκε στο 38′), από την άλλη, είχε τον Κέντρικ Ναν σε κακή βραδιά στο εκτελεστικό κομμάτι, δεν βρήκε σκορ στη ρακέτα, δεν μάτσαρε τα επίπεδα ενέργειας, συγκέντρωσης και αποφασιστικότητας των αντιπάλων της και πλέον θα έχει τέσσερις ευκαιρίες για τις τρεις νίκες που θα της δώσουν το πρωτάθλημα Ελλάδας. Ο βαθμός δυσκολίας εκτοξεύθηκε, με το δεύτερο ματς να είναι προγραμματισμένο για το βράδυ της Παρασκευής (7/6) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Αποτελέσματα και πρόγραμμα της σειράς

Ο MVP

Γουόκαπ (άποντος σε επτά λεπτά στο πρώτο μέρος, 15 πόντους σε 20 λεπτά στο δεύτερο), Γουίλιαμς-Γκος, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πετρούσεβ ήταν σπουδαίοι, αυτός που έκανε όμως τη διαφορά ήταν ο Νικόλα Μιλουτίνοβ. Με τον Μουστάφα Φαλ εκτός για όλη τη σειρά, ο Σέρβος άγγιξε το double-double (11/8) από το πρώτο μέρος, δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με φάουλ και ήταν η κολώνα του Ολυμπιακού στη ρακέτα. Στο δεύτερο μέρος δεν ήταν το ίδιο φαντασμαγορικός, τη δουλειά του όμως την είχε κάνει και με το παραπάνω.

Ο αδύναμος κρίκος

Αυτή τη φορά, ο υπερπαίκτης Κέντρικ Ναν, έμοιαζε γήινος. Δεν ζεστάθηκε σε κρίσιμα σημεία, ήταν ακραία άστοχος στο πρώτο μέρος (3 πόντοι από 1/9 σουτ), είχε πολλές ανοιχτές εκτελέσεις και έγινε αποτελεσματικός όταν η ομάδα του δεν μπορούσε να επιστρέψει. Έκλεισε το ματς με 21 πόντους από 21 σουτ, είχε δύο ασίστ για τέσσερα λάθη, δέχθηκε τρία μπλοκ σε 36 λεπτά. Κι άλλοι υστέρησαν, όμως το κακό πρώτο μέρος του Ναν έπαιξε ρόλο σε όλη την ψυχολογία του Παναθηναϊκού.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με ένα λάθος έκλεισαν την πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες (0-1), που όμως σούταραν με 35% και με 38% αντίστοιχα. Πίτερς και Μιλουτίνοβ έβαλαν τους 15 από τους 19 του Ολυμπιακού, την ώρα που οι γηπεδούχοι έκαναν έξι λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκλειναν το εικοσάλεπτο με 4/11 δίποντα και με τον Ναν στους 3 πόντους από 1/9 σουτ. Απέναντί του, ο Μιλουτίνοβ είχε 24 PIR (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ). Στο τέλος της βραδιάς οι φιλοξενούμενοι είχαν κυριαρχήσει στους πόντους στη ρακέτα και στους πόντους από δεύτερες ευκαιρίες.

Ο αγώνας

Με Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ άνοιξε το ματς ο Παναθηναϊκός, με Γουόκαπ, Κάναν, Παπανικολάου, Πίτερς, Μιλουτίνοβ ο Ολυμπιακός. Το τεσσάρι των ερυθρόλευκων ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα για το 0-6 στο 3′, οι πράσινοι είχαν νευρικότητα και αναποτελεσματικότητα, την ώρα που ο Μιλουτίνοβ δεν είχε αντίπαλο στη ρακέτα και με γκολ-φάουλ έγραψε το 9-18 στο 8′. Ο Σλούκας με διαδοχικά τρίποντα μάζεψε τη διαφορά, πήρε ένα επιθετικό φάουλ του Κάναν και ο Λεσόρ έκανε το 17-19 της περιόδου.

Ο ΜακΚίσικ με την εκρηκτικότητά του σε καταστάσεις 1-on-1 ξεχώρισε στις αρχές της δεύτερης (28-29 στο 15′), με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το μομέντουμ ακόμη και σε σημεία που οι γηπεδούχοι έδειχναν έτοιμοι για ένα μικρό ξέσπασμα. Ο Γουίλιαμς-Γκος με τρίποντο (31-38 στο 17′) και ο Πετρούσεβ με δεύτερη προσπάθεια (31-40) κράτησαν τους Πειραιώτες μπροστά και σε απόσταση, μέχρι το 37-46 του ημιχρόνου στο οποίο οι φιλοξενούμενοι ήταν σαφώς ανώτεροι σε όλους τους τομείς.

Ο Αταμάν άνοιξε το δεύτερο μέρος με τον Καλαϊτζάκη στη θέση του Γκριγκόνις, ο Έλληνας περιφερειακός έκανε φάουλ στον Γουόκαπ και εκείνος με 3/3 βολές έδωσε αέρα 12 πόντων στον Ολυμπιακό (37-49). Ο άσος των ερυθρόλευκων έκανε ό,τι ήθελε τον αντίπαλό του (41-55 στο 23′), Λεσόρ και Ναν ηγήθηκαν για την αντεπίθεση και το -7 (51-58 στο 26′), με τον Γουόκαπ να δίνει τεράστια ανάσα στην ομάδα του με τρίποντο για το 56-62 στο 29′. Σε ένα σημείο που το ΟΑΚΑ ήταν στο πόδι.

Μία απίθανη ασίστ του Γουίλιαμς-Γκος κι ένα σουτ του Γουόκαπ από τη γωνία έγραψαν το 56-69 στο ξεκίνημα της τέταρτης, ο Παπανικολάου σκόραρε από την άλλη γωνία για το 57-72 στο 33′ και από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός δεν κοίταξε ποτέ προς τα πίσω. Ο Ναν έβαλε τρίποντο για το 72-79, όμως ο Μήτογλου χρεώθηκε με βήματα στο 1:51 πριν από το φινάλε, με τον Αταμάν να αποχωρεί με δεύτερη τεχνική ποινή, τον Γουίλιαμς-Γκος να βάζει τη βολή για το +8 και τον ΜακΚίσικ να έχει 2/2 για να κρίνει το ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Καρπάνος, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 37-46, 56-66, 84-89

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Γκραντ 7 (1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ναν 21 (3/9 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 14 (6/8 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 6 (2/3 τρίποντα), Μήτογλου 8 (2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 3 (1/3 τρίποντα), Σλούκας 16 (5/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαπέτρου 2, Αντετοκούνμπο, Ερνανγκόμεθ 7 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (2/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ), Κάναν 4 (1), Παπανικολάου 11 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πίτερς 8 (2), Μιλουτίνοβ 12 (5/8 δίποντα, 2/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Γουίλιαμς-Γκος 16 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Πετρούσεβ 10 (5/6 δίποντα), ΜακΚίσικ 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 14/31 δίποντα, 16/36 τρίποντα, 8/10 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη, 26 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/44 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 21/26 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 7 λάθη, 20 φάουλ