Η Εθνική μας ομάδα δέχθηκε την φιλική ήττα με 3-2 από την Μολδαβία εκτός έδρας.
Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 αλλά στο δεύτερο μέρος δείξαμε αντίδραση και με γκολ των Σπόλιαριτς και Πίττα μέσα σε 2’ καταφέραμε να γυρίσουμε το ματς. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό αφού δύο αδράνειες στην άμυνα έφεραν ξανά τους Μολδαβούς μπροστά στο σκορ και οδήγησαν το παιχνίδι στο τελικό 3-2.
Ο Τιμούρ Κετσπάγια χρησιμοποίησε συνολικά 16 παίκτες και αξιολόγησε αρκετούς οι οποίοι έπαιξαν για πρώτη φορά ως βασικοί.

ΜΟΛΔΑΒΙΑ: Αβράμ, Κράτσιουν, Μπαμπότσιο (77′ Κλεστσένκο), Πόσμακ, Ρεβένκο, Ράτα, Ιονίτα (64′ Ποστολάτσι), Κοτσοκάρι (46′ Ρέαμπτσιουκ), Καλμάκοφ (64′ Στίνα), Μότπαν (46′ Νταμασκάν), Νικολέσκου (78′ Μποκάτσιουκ)
Στον πάγκο: Τσεμποτάρι, Ραλεάν, Κοσέλεφ, Μαντριτσένκο, Μαραντίτσι, Κοτσοκάρου, Μούντρατς,, Πλατίκα, Κλεστσένκο, Πλατίκα

ΚΥΠΡΟΣ: Μολ, Γκόγκιτς, Κυπριανού (59′ Αρτυματάς), Παναγιώτου, Μαλεκκίδης, Σατσιάς (82′ Ηλία), Κάστανος, Σπόλιαριτς (59′ Ανδρέου), Λοΐζου (54′ Χάμπος), Χρυσοστόμου (54′ Γαβριήλ), Πίττας
Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Καρώ, Κορρέα, Πηλέας, Κακουλλή, Κατσαντώνης, Παναγιώτου

ΣΚΟΡΕΡ: 43′ Μοτπάν, 71′ Στίνα, 78′ Μποκάτσιουκ/ 51′ Ν. Σπόλιαριτς, 53′ Πίττας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κράτσιουν, Στίνα, Νταμασκάν/ Λοΐζου
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 2000.

Διαιτητής: Denys Shurman (UKR)
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Semen Shlonchak (UKR)
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Volodymyr Vysotskyi (UKR)
4ος Διαιτητής: Ion Orlic (MDA)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
4′
Ο Παναγιώτου βρήκε με μεγάλη μπαλιά τον Μαλεκκίδη του οποίου το γύρισμα όπως κατέληξε σε αμυντικό της Μολδαβίας.
5′ Μακρινό σουτ του Χρυσοστόμου, μάζεψε ο Αβράμ.
13′ Ο Νικολέσκου από πλάγια θέση έκανε το πλασέ, η μπάλα πέρασε μόλις έξω.
21′ Καλή προσπάθεια και σουτ του Πίττα από μακριά, σε κόρνερ η μπάλα.
22′ Ο Χρυσοστόμου έκανε την σέντρα και ο Κυπριανού έπιασε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.
25′ Ο Νικολέσκου έφυγε μόνος απέναντι στον Μολ αλλά ο τελευταίος με τα πόδια έδιωξες σε κόρνερ.
30′ Ο Κοτσοκάρι έκανε το μακρινό σουτ με τον Μολ να μαζεύει σε δεύτερο χρόνο.
32′ Πολύ καλό σουτ του Κάστανου με το αδύνατο του πόδι το δεξί, μόλις έξω η μπάλα.
35′ Ο Κάστανος έκανε κάτι φιλόδοξο αφού από το κέντρο προσπάθησε να σκοράρει αλλά δεν τα κατάφερε.
43′ ΓΚΟΛ 1-0. Οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ με τον Μοτπάν ο οποίος μετά από απόκρουση του Μολ σκόραρε σε κενή εστία με το κεφάλι.
44′
Κίτρινη στον Λοΐζου για φάουλ.
45′ Ένα λεπτό επιπλέον χρόνος.
45+1′ Κίτρινη στον Κράτσιουν για φάουλ στον Λοΐζου.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου…
Δύο αλλαγές για την Μολδαβία. Εκτός οι Μότπαν, Κοτσοκάρι μέσα οι Νταμάσκαν και Ρέαμπτσιουκ.
Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου…
51′ ΓΚΟΛ 1-1. Ισοφαρίζει η Εθνική μας με τον Ντανίλο Σπόλιαριτς που μετά από ασίστ του Πίττα έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

53′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Κάστανος με υποδειγματική πάσα βρήκε τον Πίττα που άδειασε 2 αμυντικούς και σκόραρε.

54′ Δύο αλλαγές από τον Τιμούρ. Εκτός οι Λοΐζου και Χρυσοστόμου, μέσα οι Γαβριήλ και Χάμπος.
59′ Νέες κινήσεις για την Εθνική μας. Εκτός Σπόλιαριτς και Κυπριανού, μέσα Ανδρέου και Αρτυματάς.
64′ Δύο αλλαγές για Μολδαβία. Εκτός οι Καλμάκοφ και Ιονίτα, μέσα οι Στίνα και Ποστολάτσι.
68′ Κίτρινη στον Στίνα για φάουλ στον Κάστανο.
71′ ΓΚΟΛ 2-2. Ο Στίνα έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Γκόγκιτς και ο Μολ δεν κατάφερε να διώξει βλέποντας την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.
77′
Διπλή κίνηση για τους γηπεδούχους. Εκτός ο Νικολέσκου και ο Μπαμπότσιο, μέσα οι Κλεστσένκο και Μποκάτσιουκ.
78′ ΓΚΟΛ 3-2. Η Μολδαβία παίρνει ξανά προβάδισμα με τον Μποκάτσιουκ ο οποίος μετά την απόκρουση του Μολ έκανε το κοντινό πλασέ και σκόραρε.
80′
Σκόραραν οι γηπεδούχοι αλλά ακυρώθηκε για χέρι σωστά η φάση.
82′
Αλλαγή από τον Τιμούρ. Εκτός ο Σατσιάς, εντός ο Ηλία.
90′ Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
90+4′ Κίτρινη στον Νταμασκάν.