Άμυνα, κυκλοφορία/συνεργασίες και τρίποντο ήταν τα τρία στοιχεία στην άνετη νίκη της Εθνικής επί του Μαυροβουνίου (86-57) στην πρώτη ημέρα του τουρνουά Ακρόπολις στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Το πρώτο ματς του Τουρνουά Ακρόπολις ήταν νικηφόρο για την Εθνική Ελλάδας, που επικράτησε με 86-57 του Μαυροβουνίου του Νικόλα Βούτσεβιτς.

Ο Βασίλης Σπανούλης έπαιξε με Καλάθη και Γουόκαπ μαζί στο παρκέ και είδε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να έχει τρία στοιχεία που του έδωσαν την άνετη επικράτηση: Συμπαγή άμυνα, γρήγορη κυκλοφορία και συνεργασίες και αποφασιστικότητα στην περιφερειακή εκτέλεση απέναντι σε έναν αξιόλογο αντίπαλο που έχασε από νωρίς την επαφή με το σκορ.

Καλάθης σε… όλα, Λαρεντζάκης και Παπαγιάννης στο σκοράρισμα, Μήτογλου στο ριμπάουντ, όλοι έβαλαν από ένα μικρό ή μεγαλύτερο λιθαράκι για το αποτέλεσμα. Την ώρα που ο Νικόλα Βούτσεβιτς δεν έβρισκε σκορ μέσα από το τρίποντο, έπαιξε κάπως στο… ρελαντί, αλλά έβαλε τα σουτ που πήρε από το τρίποντο και ήταν ο μόνος που ξεχώρισε απο το Μαυροβούνιο.

Ο αγώνας

Με Καλάθη – Γουόκαπ μαζί στο παρκέ άνοιξε το ματς ο Σπανούλης, που είδε την Εθνική αποτελεσματική από το τρίποντο (11-0 στο 3′). Ο προπονητής της Εθνικής έδωσε ξανά ελευθερία αποφάσεων στους παίκτες του, είδε καλές συνεργασίες (16-7 στο 7′), είδε έξτρα πάσες (τρίποντο Τολιόπουλου για το 21-12) και εκπληκτικές φάσεις από τον Κώστα Αντετοκούνμπο για το 23-12 της περιόδου.

Το Μαυροβούνιο δεν είχε καλές εκτελέσεις, δεν βρήκε εύκολο σκορ, έμεινε χαμηλά (32-17 στο 15′ με τρίποντο του Βούτσεβιτς) και την ίδια ώρα η μπάλα στην επίθεση της Ελλάδας γύριζε εντυπωσιακά. Μέχρι το 45-26 του ημιχρόνου, στο οποίο είχε σουτάρει 27 τρίποντα για 16 τρίποντα και μετρούσε 13 ασίστ για μόλις τρία λάθη.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, ίσα-ίσα που η Εθνική συνέχισε να παίζει με αποφασιστικότητα. Άνοιξε τη διαφορά στους 25 (55-30 στο 25′), πήρε μακρινά σουτ από τον Λαρεντζάκη που πανηγύρισε με την καρδιά του μετά από το 0/7 στον αγώνα με την Πολωνία και έκλεισε την περίοδο στο +24.

Η σοβαρότητα που είχε η Ελλάδα σε όλο το ματς συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά κοντά στους 30 και τον Σπανούλη να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής. Τρίποντο του Μωραΐτη (74-43 στο 33′), χαμόγελα, μία μικρή αντεπίθεση των φιλοξενούμενων που μείωσαν στους… 24 (79-55 στο 37′) και όλοι έφυγαν χαρούμενοι από το ΣΕΦ. Στο οποίο θα γυρίσουν το βράδυ της Πέμπτης (27/6) για τον αγώνα με τις Μπαχάμες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσολάκος, Τσιμπούρης, Τσώνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12, 45-26, 65-41, 86-57

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 5 (1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 9 (3/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Μωραΐτης 6 (1), Τολιόπουλος 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καλάθης 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλαϊτζάκης 7 (1), Παπαγιάννης 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αντετοκούνμπο 5 (4 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μήτογλου 10 (0/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μαντζούκας 5

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ράντοβιτς): Μπάτσοβιτς 2, Ίλιτς, Βούτσεβιτς 20 (2/12 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Χατζιμπέγκοβιτς 2, Σλάβκοβιτς 3, Ράντοντσιτς 4, Σιμόνοβιτς 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντρόμπνιακ 3 (1), Πόποβιτς 4 (3 ασίστ), Μπόγκαβατς 5 (1), Πέρι 9 (3/6 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 18/32 δίποντα, 14/41 τρίποντα, 8/14 βολές, 51 ριμπάουντ (34 αμυντικά – 17 επιθετικά), 26 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 9 λάθη, 19 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Μαυροβουνίου: 14/40 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 14/23 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη, 19 φάουλ