Σε μια συναρπαστική αναμέτρηση το απόγευμα της Παρασκευής (17/5) στην Πάτρα, ο Προμηθέας επικράτησε 79-60 του Άρη στο Game 1 των playoffs της Stoiximan Basket League.
Οι Πατρινοί επέβαλαν τον ρυθμό τους από την αρχή του αγώνα, φτάνοντας ακόμα και στο +13 στην πρώτη περίοδο (18-5, 7′). Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση που άσκησαν οι κιτρινόμαυροι και διαμόρφωσαν το 1-0 στην προημιτελική σειρά, που μεταφέρεται στο Αλεξάνδρειο τη Δευτέρα (20/5, 20:15).
Από την πλευρά των νικητών, πρωταγωνιστικό ρόλο είχε τόσο ο Ρέινολντς με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, όσο και ο Ετσενίκε με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο Χάμιλτον πρόσθεσε 14 πόντους και ο Χέιλ ακολούθησε με 12 πόντους (3/7 τρίποντα) και 2 ασίστ.
Για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ξεχώρισε ο Γκάλινατ με 17 πόντους (3/8 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ. Ο Ντε Σόουζα κατέγραψε 13 πόντους (6 ριμπάουντ) και ο Σανόγκο σταμάτησε στους 7 πόντους (6 ριμπάουντ).
Στο 24-8 οι πόντοι από λάθη αντιπάλου, 24-30 οι πόντοι στο ζωγραφιστό, 6-19 οι πόντοι δεύτερης ευκαιρίας (από επιθετικά ριμπάουντ), 14-4 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 25-21 οι πόντοι των αναπληρωματικών.
Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για το Game 2 της σειράς στο Αλεξάνδρειο, το απόγευμα της Δευτέρας (20/5, 20:15). Αν επικρατήσει ξανά ο Προμηθέας, θα πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά των playoffs, εκεί όπου θα συναντήσει τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός AKTOR – ΠΑΟΚ (1-0). Αν η ομάδα του Βασίλη Παπαθεοδώρου καταφέρει να ισοφαρίσει, τότε θα υπάρξει και τρίτο ματς στην Πάτρα.

Ο αγώνας
Ο Προμηθέας αιφνιδίασε τον Άρη στα πρώτα λεπτά του αγώνα, πραγματοποιώντας εκρηκτική εκκίνηση στο παιχνίδι με σερί 14-2, μόλις στο 4′. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου διεύρυνε τη διαφορά στο +13 (18-5, 7′), ωστόσο τα τρία διαδοχικά τρίποντα από Σταρκ και Γκάλινατ, μείωσαν τη διαφορά για τους κιτρινόμαυρους (18-14, 9′). Οι τελευταίοι πόντοι της περιόδου ήρθαν από τον Ρέινολντς, που έστειλε τους γηπεδούχους στο +9 ενόψει της δεύτερης περιόδου (25-16, 10′).
Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, ωστόσο αμφότερες οι ομάδες δεν έβρισκαν πολλές λύσεις μπροστά στο καλάθι (4/8 δίποντα ο Προμηθέας, 4/10 ο Άρης). Ο Σταρκ έφερε τους Θεσσαλονικείς σε απόσταση πέντε πόντων, με τον Ντε Σόουζα να μειώνει ακόμα περισσότερο για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη (33-30, 26′), που κατάφερε να παραμείνει ένα καλάθι μακριά από τους αντιπάλους της ενόψει του δεύτερου μέρους (37-35, 20′).
Ο Προμηθέας ανέκτησε το μεγάλο προβάδισμα στο ματς, χάρη στο τρίποντο του Χρυσικόπουλου, που έστειλε τη διαφορά στο +11 (54-43), με 2’16¨για το τέλος της τρίτης περιόδου. Μια περίοδος που έκλεισε με το σκορ στο 55-46 για τους γηπεδούχους.
Ο Ρέινολντς ήταν αυτός που οδήγησε τους Πατρινούς στη μεγάλη νίκη, αφού με εννέα δικούς του πόντους στην τελική ευθεία του αγώνα, εκτόξευσε τον Προμηθέα στο +15. Ο Χάντερ Χέιλ έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα” με εύστοχο σουτ τριών πόντων για το 76-56, τρία λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Τσολάκος, Ζακεστίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-16, 37-35, 55-46, 79-60

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας 6, Χάμιλτον 14 (2), Χρυσικόπουλος 9 (2), Ετσενίκε 13, Χέιλ 12 (3), Ρέινολντς 13 (2), Κάουαν 10 (2), Πλώτας, Πάπας, Λάγιος, Στέφενς 2, Καραγιαννίδης

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 3, Μπλούμπεργκς 3, Μποχωρίδης 3, Ντε Σόουζα 13, Γκάλινατ 17 (3), Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 6 (2), Σανόγκο 7, Κατσίβελης, Περσίδης 5 (1), Χάρελ 1, Καλογήρος

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 12/21 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 22/32 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 13 λάθη 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 22 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 16/35 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 10/19 βολές, 42 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 17 επιθετικά), 14 ασίστ, 17 λάθη, 3 κλεψίματα, 25 φάουλ