Πιο συγκινητικός επίλογος στο φινάλε της σχέσης του Μεχντί Ταρεμί με την Πόρτο δεν θα μπορούσε να γραφτεί. Ο Ιρανός φορ, ο οποίος μένει ελεύθερος στο τέλος της σεζόν και θα συνεχίσει την καριέρα του στην Ίντερ, μπήκε αλλαγή στο 59ο λεπτό του κυριακάτικου αγώνα πρωταθλήματος με την Μποαβίστα και ήταν εκείνος που έβαλε την υπογραφή του σε αυτόν.

Και αυτό γιατί με το σκορ στο 1-1 στις καθυστερήσεις ήταν εκείνος που χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Κονσεϊσάο στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα στο 90+8′, με το τελευταίο σφύριγμα να βρίσκει μάλιστα τον 31χρονο επιθετικό να μην αντέχει και να ξεσπάει σε λυγμούς.

Σημειώνεται πως η Πόρτο επέλεξε να δώσει το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Ταρεμί σε αυτό το ματς, για να τον τιμήσει για την πλούσια προσφορά του στην ομάδα τα τελευταία χρόνια (90 γκολ και 55 ασίστ ο απολογισμός του σε 180 ματς), με τον ίδιο να ανταποδίδει την τιμή που του έγινε με ένα γκολ που σφράγισε την παρουσία των δράκων στο Europa League τη νέα σεζόν.