Οι Νικς είναι σε φάση που… χάνουν έναν παίκτη ανά δύο αγώνες. Αυτή τη φορά ο… κλήρος έπεσε στον ironman της ομάδας, τον Τζος Χαρτ, ο οποίος στο Game 6 με τους Πέισερς (ήττα με 116-103) αισθάνθηκε ενοχλήσεις στους κοιλιακούς και αποχώρησε στην τέταρτη περίοδο από το παιχνίδι.
Οι Νεοϋορκέζοι δεν έχουν κάνει ακόμα γνωστές περισσότερες λεπτομέρειες, ωστόσο υπάρχει
ο φόβος ότι ίσως δεν είναι έτοιμος ενόψει του Game 7, κάτι που – αν συμβεί – θα αποτελέσει τεράστιο πλήγμα, αφού οι Νικς αγωνίζονται ήδη χωρίς τρεις παίκτες.
Ο λόγος για τους Μίτσελ Ρόμπινσον, Όου Τζι Ανουνόμπι και Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς, με τους δύο τελευταίους μάλιστα να αγωνίζονται στις ίδιες θέσεις με τον Χαρτ. Ο Ρόμπινσον και ο Μπογκντάνοβιτς μάλιστα έχουν τεθεί εκτός μέχρι το τέλος της σεζόν.
Στα φετινά playoffs ο Χαρτ έχει 15.8 πόντους, 12.2 ριμπάουντ, 4.6 ασίστ και 1 κλέψιμο μέσο όρο με 41.2% στα τρίποντα σε 43.6 λεπτά συμμετοχής.