Σαν σίφουνας προκρίθηκε στα προημιτελικά του Europa League η Λίβερπουλ.

Έπειτα από την πεντάρα του πρώτου αγώνα, οι «κόκκινοι» φιλοδώρησαν με εξάρα τη Σπάρτα Πράγας (6-1) και σφράγισαν με στιλ το εισιτήριο.

Πριν καν συμπληρωθεί τέταρτο η ομάδα του Κλοπ είχε σκοράρει ήδη τέσσερις φορές και τελείωσε το ματς με τον Γκάκπο να σημειώνει συνολικά δυο τέρματα και τους Νούνιες, Κλαρκ, Σαλάχ και Σομποζλάι από ένα.

Την ίδια ώρα στο Λεβερκούζεν εκτυλισσόταν ένα απίθανο θρίλερ. Η μαχητική Καραμπάγκ πήρε προβάδισμα, το διπλασίασε παρόλο που έπαιζε με παίκτη λιγότερο και ως το 93’ κρατούσε στα χέρια μια ιστορική πρόκριση.

Ωστόσο εκεί μίλησε ο Σικ, εξαργυρώνοντας την αφόρητη πίεση των Γερμανών και υπογράφοντας (με δυο γκολ σε πέντε λεπτά στις καθυστερήσεις) τη φοβερή ανατροπή της ομάδας του Τσάμπι Αλόνσο.

Κατά τ’ άλλα, η Αταλάντα γύρισε το ματς με τη Σπόρτινγκ (2-1) και προσπέρασε το εμπόδιο της προς τους «8», ενώ εκεί σφράγισε ότι θα βρίσκεται και η Ρόμα με τη… γλυκιά ήττα 1-0 από την Μπράιτον.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Σπόρτινγκ – Αταλάντα 1-1 (17′ Παουλίνιο / 39′ Σκαμάκα)
  • Σπάρτα – Λίβερπουλ 1-5 (46′ Μπράντλεϊ / 6′ πέν. Μακ Άλιστερ, 25′, 45+3′ Νούνιες, 53′ Ντίας, 90+4′ Σομποσλάι)
  • Ρόμα – Μπράιτον 4-0 (12′ Ντιμπάλα, 43′ Λουκάκου, 64′ Μαντσίνι, 68′ Κριστάντε)
  • Γκαράμπαγ – Λεβερκούζεν 2-1 (26′ Μπενζιά, 45+2′ Ζουνίνιο / 70′ Βιρτς)
  • Μαρσέιγ – Βιγιαρεάλ 4-0 (23′ Βερτού, 28′ αυτ. Μοσκέρα, 42′ πέν., 59′ Ομπαμεγιάνγκ)
  • Μπενφίκα – Ρέιντζερς 2-2 (45+2′ πέν. Ντι Μαρία, 68′ αυτ. Γκόλντσον / 7′ Λόρενς, 45+5′ Στέρλινγκ)
  • Φράιμπουργκ – Γουέστ Χαμ 1-0 (81′ Γκρέγκοριτς)
  • Μίλαν – Σλάβια 4-2 (34′ Ζιρού, 44′ Ρέιντερς, 45+1′ Λόφτους-Τσικ, 85′ Λεάο / 36′ Ντούντερα, 65′ Σχρανζ)

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Βιγιαρεάλ – Μαρσέιγ 3-1 (32′ Καπού, 54′ Σέρλοτ, 85′ Μοσκέρα / 90+4′ Κλος)
  • Ρέιντζερς – Μπενφίκα 0-1 (66′ Ρ. Σίλβα)
  • Γουέστ Χαμ – Φράιμπουργκ 5-0 (9′ Πακετά, 32′ Μπόουεν, 52′ Κρέσγουελ, 77′, 85′ Κουντούς)
  • Σλάβια – Μίλαν 1-3 (84′ Γιούρασεκ / 33′ Πούλισικ, 36′ Λόφτους-Τσικ, 45+6′ Λεάο)
  • Λίβερπουλ – Σπάρτα 6-1 (7′ Νούνιες, 8′ Κλαρκ, 10′ Σαλάχ, 14′, 55′ Χάκπο, 48′ Σομποσλάι / 42′ Μπιρμάντσεβιτς)
  • Μπράιτον – Ρόμα 1-0 (37′ Γουέλμπεκ)
  • Αταλάντα – Σπόρτινγκ 2-1 (46′ Λούκμαν, 59′ Σκαμάκα)
  • Λεβερκούζεν – Γκαράμπαγ 3-2 (72′ Φρίμπονγκ, 90+3′, 90+7′ Σικ / 58′ Ζουμπίρ, 67′ Τζουλίνιο)