Με ένα γκολ του Ονησίφορου Ρουσιά στο 63ο λεπτό το οποίο αμφισβητήθηκε για οφσάιντ, η FREEDOM24 ΕΝΥ Διγενής νίκησε 1-0 την Ομόνοια Αραδίππου, την πλησίασε στην μάχη της ανόδου.
Πλέον η ομάδα του Λιάσου Λουκά μετά τη νίκη της απέχει 5 βαθμούς από την 3η προνομιούχα θέση στην οποία βρίσκεται η ομάδα της Αραδίππου και ουσιαστικά μπήκε ξανά στο κόλπο για ένα από τα τρία εισιτήρια που οδηγούν στα μεγάλα σαλόνια.

3′
Επικίνδυνη σέντρα του Αβραάμ, βγήκε και μάζεψε στην μπάλα ο Κοντογιάννης.
10′ Απειλεί η Ομόνοια Αραδίππου. Ο Ποντικός βρήκε τον Ανθίμου ο οποίος κινήθηκε ωραία, έπιασε το σουτ αλλά ο Κοντογιάννης ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε την μπάλα.
11′ Σουτ του Σέργιου Αβραάμ έξω.
13′ Ευκαιρία για την FREEDOM24 ΕΝΥ Διγενής. Ο Ρουσιάς εξαπέλυσε έναν κεραυνό από πολύ μακριά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω.
16′ Καλό σουτ του Ποντικού, η μπάλα χτύπησε στον Οφορνάντου και έφυγε κόρνερ.
20′ Άλλη μια τελική για την Ομόνοια Αραδίππου. Το σουτ του Καλλή από καλή θέση έφυγε έξω.
24′ Το σουτ του Τιάγκο έφυγε πάν από τα δοκάρια.
28′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια Αραδίππου. Ο Ανθίμου έκανε την σέντρα αλλά ο Σέργιος Αβραάμ από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.
35′ Ο Σέργιος Αβραάμ ήταν έτοιμος να σκοράρει αλλά ο Οφορνάντου του πήρε την μπουκιά από το στόμα.
39′ Μπέρδεμα στην άμυνα της Ομόνοιας Αραδίππου, αλλά την τελευταία στιγμή έδιωξε ο Θεοχάρους μπροστά από τον Καρασάουσκς.
43′ Επικίνδυνο γύρισμα του Ρουσιά, έδιωξε ο Θεοχάρους.
46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
55′ Χωρίς κάποια καλή φάση στο β’ ημίχρονο.
58′ Αλλαγή για την Ομόνοια Αραδίππου. Μέσα ο Μεκαουί στην θέση του Ανθίμου.
63′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η FREEDOM24 ΕΝΥ Διγενής. Ο Καρασάουσκς κινήθηκε ωραία από αριστερά, έκανε την σέντρα και ο Ρουσιάς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

70′ Κίτρινη κάρτα στον προπονητή των γηπεδούχων Λιάσο Λουκά για διαμαρτυρίες.
72′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια Αραδίππου. Μέσα Φώτη και Βασιλείου, έξω Ποντικός και Σιήκκης.
77′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια Αραδίππου. Ο Χαβέλκα από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.
76′ Αλλαγή για τους γηπεδούχους. Μέσα ο Οικονομίδης, έξω ο Τιάγκο.
80′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια Αραδίππου. Έξω Καλλής και Κουρούπης, μέσα Κουμπαρής και Καραγιώργης.
86′ Τριπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους. Μέσα Μπεν Κχαλέμ, Κκώστης και Γεωργίου, έξω Καρασάουσκς, Χαραλάμπους και Μπεν Κμαγιάλ.

———————————————————————————–

FREEDOM24 ENY ΔΙΓΕΝΗΣ: Κοντογιάννης, Τζιάμα, Χριστοδούλου, Μασάδο, Ρουσιάς, Χαραλάμπους (86′ Μπεν Κχαλέμ), Καρασάουσκς (86′ Κκώστης), Οφορνάντου, Κυριάκου, Τιάγκο (76′ Οικονομίδης), Μπεν Κμαγιάλ (86′ Γεωργίου)
Στον πάγκο: Θεοδωράκης, Ντούριν, Μπεν Κχαλέμ, Κβάσιουκ, Γεωργίου, Πάνκοφ, Οικονομίδης, Πουτζιουρής, Μαραγκός, Κκώστης, Τσουτσούκη, Πετκόφ

ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Λ.Σακκάς, Κουρούπης (80′ Κουμπαρής), Ποντικός (72′ Βασιλείου), Αβραάμ, Αναστασίου, Τζερόμ, Σιήκκης (72′ Φωτη), Χαβέλκα, Ανθίμου (58′ Μεκαουί), Θεοχάρους, Καλλής (80′ Καραγιώργης)
Στον πάγκο: Γ.Σάκκας, Μεκαουί, Φώτη, Κύπρου, Τσιάμης, Βασιλείου, Λοίζου, Κουμπαρής, Γιαλλουρίδης, Καραγιώργης

ΓΚΟΛ: 63′ Ρουσιάς