Ο Απόλλωνας πέτυχα τρία γκολ, μέτρησαν τα δύο, νίκησε 1-0 τη Νέα Σαλαμίνα και μετά από πέντε ολόκληρους μήνες νίκησα σαν γηπεδούχος στο πρωτάθλημα.
Η τελευταία φορά που το έκανε ήταν στις 8 Οκτωβρίου του 2023. Φτάσαμε στις 4 Μαρτίου του 2024 για να το πετύχει ξανά και αυτό χάρη σε γκολ των κορυφαίων του Μάρκες και Σαγκάλ.

Απόλλων (Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Σιέλβικ (66′ Πεϊμπέρνς), Εκπολό, Μαλεκκίδης, Πέρετζ, Χάμπος (46′ Κολ), Σάντος (66′ Φιλιώτης), Σαγκάλ, Βαλμπουενά (77′ Σπόλιαριτς), Μάρκες (46′ Κρμέντσικ).
Στον πάγκο: Δημητρίου, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Γιούρτσεβιτς, Αρτεάν, Κοστάκε, Φιλιώτης, Μπακένγκα.

Νέα Σαλαμίνα (Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Χριστοδούλου, Ντιακιτέ (76′ Μιγκελίτο), Μπεχαράνο (76′ Κατσιάρης), Καρλίτος, Γκουανίνι, Φερνάντες (64′ Ντουρμισάι), Νάρσινγκ, Γιάνγκα.
Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Κονατέ, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι, Κουζμάνοβιτς, Κονέ, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Προκοπίου, Οφόρι, Κατσιάρης.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
3′ Πλασέ του Σαγκάλ από διαγώνια θέση, λίγο έξω.
8′ Προβολή του Μαλεκκίδη από κοντινή θέση, πάνω από την εστία. Ευκαιρία για τον Απόλλωνα.
9′ Κίτρινη στον Σάντος.
13′ Άστοχο το σουτ του Σαγκάλ.
24′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Μάρκες με κεφαλιά ανοίγει το σκορ μετά από σέντρα του Σάντος.
29′ Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Βαλμπουενά ντρίμπλαρε τον Μελίσσα, έκανε τη σέντρα, βρήκε τον Σαγκάλ που επιχείρησε το ανάποδο, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
35′ Σουτ του Βαλμπουενά, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Μελίσσας.
45′ Ακυρωθέν γκολ για τον Απόλλωνα. Ο Σάντος γύρισε στον Μάρκες που σκόραρε με συρτό πλασέ. Παρόλα αυτά, μετά από έλεγχο του VAR, το τέρμα ορθά ακυρώθηκε γιατί ο Σαγκάλ ήταν οφσάιντ και επηρέαζε την ορατότητα του Μελίσσα. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι πάνω στον Πορτογάλο στράικερ.
45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

Κρμέντσικ και Κολ αντί Μάρκες και Χάμπο.
47′ Σέντρα του Πέρετζ από αριστερά, γυριστό του Βαλμπουενά έξω.
55′ Καλή φάση για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Γιάνκα μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
60′ ΓΚΟΛ. 2-0. Σέντρα του Πέρετζ, κεφαλιά του Σαγκάλ και η μπάλα στα δίχτυα.
70′ Σουτ του Πέρετζ στα χέρια του Μελίσσα.
71′ Κεφαλιά του Γκουανίνι έξω.