Σε υπερδύναμη του Ασιατικού ποδοσφαίρου εξελίσσεται το Κατάρ το οποίο κέρδισε την Ιορδανία με 3-1 και σήκωσε το δεύτερο διαδοχικό του Ασιατικό κύπελλο.
Το Κατάρ πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 21ο λεπτό με το πέναλτι του Αφίφ.
Η Ιορδανία μπήκε καλύτερα στο β’  μέρος και στο 67’ ο Χαντάντ σέντραρε από δεξιά ο Αλ Ναϊμάτ κατέβασε στην περιοχή και με σουτ ισοφάρισε σε 1-1 αλλά στο 73’ το Κατάρ κέρδισε και δεύτερο πέναλτι και ο Αφίφ ευστόχησε και πάλι για το 2-1. Στο 90+5’ ο Αφίφ έκανε χατ-τρικ με νέο πέναλτι και διαμόρφωσε το 3-1.

ΚΑΤΑΡ: Μπάρσαμ, Μέντες, Αλμαχντί Αλί, Σαλμάν, Φάτι, Γουάντ, Γκαμπέρ (8’ Άσαντ), Αλ Χεϊντός (53’ Χατέμ), Αλμόες Άλι, Αφίφ, Αμπντουρισάγκ (63’ Μοχάμαντ).

ΙΟΡΔΑΝΙΑ: Αμπουλάιλα, Αλ Ατζαλίν, Νασίμπ, Χαντάντ, Αλ Αράμπ, Αλ Ραβαμπντέ, Αλ Ρασντάν, Ταμάρι, Αλ Μαρντί (80’ Ρατίμπ), Ολβάν (90+5’ Αλ Αβαντάτ), Αλ Ναϊμάτ