Έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής Τορίνο στο Ολίμπικο με απόλυτο πρωταγωνιστή της τον Ντιμπάλα η Ρόμα!

Παρότι οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν άκρως ανταγωνιστικοί, ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός βρέθηκε σε εξαιρετικό βράδυ, πετυχαίνοντας χατ-τρικ και οδηγώντας ουσιαστικά την ομάδα του στη νίκη με 3-2!

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Σαζόνοφ έκανε πέναλτι στον Αζμούν και ο Ντιμπάλα το εκτέλεσε εύστοχα, με την Τορίνο να βρίσκει άμεσα απάντηση, ισοφαρίζοντας μόλις δύο λεπτά αργότερα (44′) με τον Ζαπάτα.

Ο Ντιμπάλα έβαλε εκ νέου τη Ρόμα στη θέση του οδηγού, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με υπέροχο μακρινό σουτ, ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ του στο 69′, με άπιαστο πλασέ από πολύ πλάγια θέση. Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του αγώνα, η Τορίνο πίεσε την άμυνα των «τζαλορόσι», αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει για το τελικό 3-2 με αυτογκόλ του Χούισεν.