Επιστροφή στις νίκες για τον Εθνικό μετά από ένα 20ήμερο.
Η ομάδα της Άχνας νίκησε 2-1 την Καρμιώτισσα, ξέφυγε εννιά βαθμούς από την αντίπαλο του και 13 από την 11η θέση και μπορεί πλέον να νιώθει άνετα όσον αφορά την παραμονή του στην κατηγορία.
Η νίκη ήρθε με ανατροπή. Αυτό γιατί η Καρμιώτισσα ήταν αυτή που προηγήθηκε με τον Δημήτρη Θεοδώρου μόλις στο 3ο λεπτό αλλά τα γκολ των Καμπρέρα στο 27ο και Λίπσκι στο 47ο το παιχνίδι γύρισε και οι τρεις βαθμοί… έμειναν στο Δασάκι.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι (89′ Χριστοφή), Πεχλιβάνης (77′ Μπίκερ), Λομοτέι, Μεσκίντα (46′ Μπέκερ), Στυλιανού, Καμπρέρα, Ηλία Μ., Αγγελόπουλος (46′ Αρτυματάς)
Στον πάγκο: Παναγή, Μάρκοβιτς, Σπιρόφσκι, Περατικός, Ηλία Κ., Μπίκερ, Νικολάου, Αρτυματάς, Μπέκερ, Ιωαννίδης, Χριστοφή

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Αντος, Μαλόνε, Ντούμπια, Νεοφύτου (71′ Ρόσι), Τσουκαλάς, Θεοδώρου (77′ Χαραλάμπους), Γκραντινάρου, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Πάβλοβετς, Ψύχας (53′ Ουεσλάτι)

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας

3′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Καρμιώτισσα με ωραίο πλασέ του Θεοδώρου μετά από ασίστ του Τσουκαλά.
8′ Σουτ του Ντούμπια, η μπάλα κατευθείαν στα χέρια του Μπογκαντίνοφ.
27′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει ο Εθνικός. Ωραία κίνηση και ΄σεντρα του Μάριου Ηλία από δεξιά και ο Καμπρέρα με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
38′
Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Μάριος Ηλία έβαλε ωραία μπαλιά στον Καμπρέρα ο οποίος πρόλαβε να κάνει το πλασέ αλλά απέκρουσε ο Άντος.
40′ Σουτ του Μάριου Ηλία έξω.

46′
Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Μέσα Μπέκερ και Αρτυματάς, έξω Αγγελόπουλος και Μεσκίντα.
47′ ΓΚΟΛ. 2-1. Πετυχαίνει γκολ ο Εθνικός. Σέντρα του Πεχλιβάνη, γυριστό σουτ του Λίπσκι, η μπάλα χτύπησε και στον Μαλόνε και πήγε στα δίχτυα.
62′
Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Βγήκε μόνος ο Καμπρέρα αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Άντος.
67′ Σουτ του Ντε Ιριόντο έξω.
74′ Ζήτησε πέναλτι η Καρμιώτισσα για χέρι του Λομοτει. Η επαναληπτική προβολή δείχνει ότι δεν υπάρχει παράβαση και σωστά ο διαιτητής υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
76′ Κεφαλιά του Ριστέφσκι, απέκρουσε ο Άντος.
82′ Τεράστια ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Καμπρέρα βρέθηκε ξανά απέναντι από τον Αντος αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να τον νικήσει.