Στο Λουίτζι Φεράρις η Τζένοα κέρδισε με 2-0 την Ουντινέζε των δέκα παικτών για σχεδόν ένα ημίχρονο. Η νίκη αυτή δίνει αέρα 10 πόντων από την ομάδα του Ούντινε η οποία παλεύει με το φάσμα του υποβιβασμού,

Στο 9’ η ομάδα από το Ούντινε κυκλοφόρησε όμορφα τη μπάλα, με τον Γουάλας να πλασάρει στην αγκαλιά του Μαρτίνεζ. Στο 25’ ο Λούκα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Μαρτίνεζ. Στο 28’ ο Μεσίας εκτέλεσε φάουλ με τον Πέρεζ να βάζει το κεφάλι του στην πορεία της μπάλας και να την στέλνει κόρνερ. Τέσσερα λεπτά μετά ο Βάσκεζ με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Οκόγε. Στο 36’ ο Ρετέγκι με εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι άνοιξε το σκορ βάζοντας μπροστά την ομάδα της Γένοβας. Στο 40’ ο Μπάνι με εξαιρετική κεφαλιά πραγματοποίησε το 2-0 για την ομάδα της Γένοβας. Με την επανέναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 4ο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες χάρη σε αποβολή του Κρίστενσεν με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Μπαντέι στο 61’ μέσα από την περιοχή σούταρε στον αέρα με τον Οκόγε να διώχνει σε κόρνερ. Στο 65’ ο Φρόυντρουπ με όμορφο πλασέ στην απέναντι γωνία έστειλε εκτός εστίας την μπάλα. Στο 71’ Ρετέγκι και Γκούντμουνσον συνεργάστηκαν εξαιρετικά αλλά ο Ισλανδός πλάσαρε εκτός εστίας. Στο 73 ο Λούκα αποπειράται να κάνει το 2-1, αλλά η προβολή που επιχείρησε καταλογίστηκε ως επιθετικό φάουλ.

ΤΖΕΝΟΑ: Μαρτίνεζ, Βίντερ, Μπάνι, Βάσκεζ (54′ Βολιάκο), Σαμπέγι (78′ Σπένσε), Μεσίας (78′ Μαλινόφσκι), Μπαντέι (87′ Στρούτμαν), Φρόυντρουπ, Μαρτίν, Ρετέγκι (79′ Εκουμπάν), Γκούντμουντσον

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Οκόγε, Πέρεζ, Τζιανέτι, Κρίστενσεν, Εχιζίμπουε (46’ Εμποσέλε), Λόβριτς (86′ Θαράγκα), Γουάλας, Σάμαρτζιτς (54′ Φερέιρα), Τζεμούρα (54′ Καμαρά), Τοβάν (78′ Ντέιβις), Λούκα