Η Αταλάντα επιβλήθηκε με άνεση της Σασουόλο στο Μπέργκαμο και παρέμεινε στην 4η θέση της Serie A.

Η Αταλάντα διέλυσε με 3-0 τη Σασουόλο στο Μπέργκαμο για την 25η αγωνιστική της Serie A και διατηρήθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, στη μάχη που δίνει για την επιστροφή της στο Champions League.

Η ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι πάτησε γκάζι από τα πρώτα λεπτά κι άρχισε να δημιουργεί πολλές ευκαιρίες. Ο Μάριο Πάσαλιτς άνοιξε το σκορ στο 22′, όμως όλα θα μπορούσαν να αντιστραφούν στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους, όταν κέρδισαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι. Δύο φορές το εκτέλεσε ο Αντρέα Πιναμόντι, ισάριθμες το απέκρουσε ο Μάρκο Καρνεζέκι, με συνέεια να δώσει ώθηση στους συμπαίκτες του για το 2ο μέρος.

Η Αταλάντα μπήκε δυνατά, έκλεισε καλύτερα τους φιλοξενούμενους και βρήκε δύο γκολ με δύο Ολλανδούς, τους Τεν Κοπμάινερς και Μίτσελ Μπάκερ, φτάνοντας στο ευρύ 3-0, το οποίο όμως αδικεί την επιθετική εικόνα των γηπεδούχων.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

• Τορίνο – Λέτσε 2-0 (50′ Μπελανόβα, 81′ Σαπάτα)
  • Ίντερ – Σαλερνιτάνα 4-0 (17′ Τουράμ, 19′ Μαρτίνες, 40′ Ντάμφρις, 90+1′ Αρναούτοβιτς)
  • Νάπολι – Τζένοα 1-1 (90′ Ενγκόνγκ / 47′ Φρέντρουπ)
  • Βερόνα – Γιουβέντους 2-2 (11′ Φολορούνσο, 52′ Νόσλιν / 28′ πέν. Βλάχοβιτς, 55′ Ραμπιό)
  • Αταλάντα – Σασουόλο 3-0 (22′ Πάσαλιτς, 58′ Κοπμάινερς, 75′ Μπάκερ)
  • 18/02 13:30 Λάτσιο – Μπολόνια
  • 18/02 16:00 Ουντινέζε – Κάλιαρι
  • 18/02 16:00 Έμπολι – Φιορεντίνα
  • 18/02 19:00 Φροζινόνε – Ρόμα
  • 18/02 21:45 Μόντσα – Μίλαν