Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Coca-Cola προκρίθηκε ο Απόλλωνας και το… ταξίδι του συνεχίζεται.
Οι «γαλάζιοι» νίκησαν την ΑΕΛ 3-1 στο μεγάλο ντέρμπι της διοργάνωσης, πήραν το εισιτήριο για την 8άδα και εκεί θα συναντήσουν την ΑΕΚ σε μονό παιχνίδι στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ.
Το ματς μας επιφύλαξε τα καλύτερα στο φινάλε.
Ο Βαλμπουενά είχε ανοίξει το σκορ στο 41ο λεπτό για τους γαλάζιους για να φτάσουμε μέχρι το 85’ όπου από κει και πέρα έγιναν όλα.
Ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι, δεν το έδωσε ο διαιτητής αλλά το VAR του είπε να το δει ξανά και άλλαξε απόφαση. Ο Μάρκες έκανε το 2-0 αλλά στην αμέσως επόμενη φάση ο Μαλεκκίδης έκανε χέρι και η ΑΕΛ μείνε σε 2-1 με πέναλτι του Μίντσεφ. Ο Μάρκες στο 90+6’ έκλανε το 3-1, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος και ο Απόλλωνας είναι στα προημιτελικά.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Σάντος (76′ Σπόλιαριτς), Μαλεκκίδης, Σαγκάλ (76′ Φιλιώτης), Χάμπος (54′ Κολ), Αρτεάν, Νταρίκουα, Βαλμπουενά (90+11′ Άδωνη), Κοστάκε (76′ Πέρετζ), Μάρκες
Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Άδωνη, Πέρετζ, Κρμέντσικ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Γιούρτσεβιτς, Φιλιώτης, Κολ

ΑΕΛ: Ανέστης, Μεντόγεβιτς (18′ Σέρνιτς), Παπαφώτης, Μεντόσα (84′ Μπεραχίνο), Φιλίποβιτς, Τσούκα , Μίντσεφ, Ντε Λούκας, Μακρής (65′ Μορέιρα), Τζάλμα, Κα (65′ Μόρσεϊ)
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μπάστο, Ανδρέου, Μπεραχίνο, Σέρνιτς, Μορέιρα, Μαρς, Μόρσεϊ, Νοεφύτου, Γερολέμου, Ντέγοεστ

ΓΚΟΛ: 41′ Βαλμπουενά, 90′ Μάρκες (π.), 90+5′ Μάρκες/90+4′ Μίντσεφ (π.)

Παρατηρητής: Αναστασίου Ιωάννης

5′
Πέρασε το πρώτο πεντάλεπτο χωρίς αξιόλογη φάση μπροστά από τις δύο εστίες.
8′ Κίτρινη κάρτα στον Ράβι Τσούκα για φάουλ στον Βαλμπουενά. Σταμάτησε με αντικανονικό τρόπο υποσχόμενη επιθετική ενέργεια.
9′ Σέντρα του Κοστάκε από δεξιά, ο Βαλμπουενά έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια χωρίς να ανησυχήσει τον Ανέστη.
12′ Κίτρινη στον Φιλίποβιτς για φάουλ τον Σαγκάλ.
18′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ. Στην θέση του Μεντόγεβιτς ο οποίος δεν μπορούσε να συνεχίσει, πέρασε ο Σέρνιτς.

26′ Σουτ του Παπαφώτη από το ύψος της περιοχής, απέκρουσε με το κεφάλι ο Νταρίκουα.
30′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Μακρής βρήκε τον αμαρκάριστο Κα ο οποίος κατέβασε την μπάλα, έκανε το πλασέ αλλά ο Λέουβενμπεργκ απέκρουσε σε κόρνερ.
33′ Φάουλ του Βαλμπουενά, προβολή του Μάρκες, η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Ανέστη.
37′ Επικίνδυνο γύρισμα του Σαγκάλ από αριστερά, έδιωξε ο Φιλίποβιτς.
38′ Σουτ του Αρτεάν, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια
41′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ ο Απόλλωνας. Έγινε το λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ από τον Φιλίποβιτς, βγήκε η κάθετη πάσα από τον Χάμπο στον Βαλμπουενά ο οποίος πέρασε από την αντίσταση του Παπαφώτη, βρέθηκε απέναντι από τον Ανέστη και με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

48′ Διπλή προϋπόθεση για την ΑΕΛ. Ο Κοστάκε έδιωξε την τελευταία στιγμή προτού η σέντρα του Μεντόσα φτάσει στον Μίντσεφ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Κα πήρε την μπάλα εντός περιοχής, δεν τελείωσε την φάση, προτίμησε να δώσει πάσα και έδιωξαν οι αμυντικοί του Απόλλωνα.
50′ Γύρισμα του Σέρνιτς, έδιωξε ο Εκπολό μπροστά από τον Μίντσεφ.
54′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Στην θέση του Χάμπου που δεν μπορεί να συνεχίσει πέρασε ο Κολ.
57′ Έπεσαν δύο φωτοβολίδες εντός αγωνιστικού χώρου. Προήλθαν από πιστόλι εκτός γηπέδου.
65′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα Μόρσεϊ και Μορέιρα, έξω Μακρής και Κα.
67′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Σαγκάλ έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.
73′ Μπερδεύτηκαν Λέουβενμπεργκ και Νταρίκουα, αλλά πρόλαβε την μπάλα προς της γραμμής τέρματος ο αμυντικός του Απόλλωνα.
76′ Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα Πέρετζ, Φιλιώτης και Σπόλιαριτς, έξω Κοστάκε, Σαγκάλ και Σάντος.
79′ ΣΤΟ 50%-50% Η ΚΑΤΟΧΗ ΤΗΣ ΜΠΑΛΑΣ.
82′
Πλασέ του Μαλεκκίδη από πλάγια θέση, απέκρουσε ο Ανέστης.
84′ Φωνάζουν για πέναλτι από πλευράς Απόλλωνα σε μαρκάρισμα του Τζάλμα στον Φιλιώτη. Ο διαιτητής δεν υπέδειξε παράβαση αλλά από το VAR ενημερώθηκε να πάει να το δει ξανά. Αφού είδε την φάση ξανά αποφάσισε να αλλάξει απόφαση και να δείξει την άσπρη βούλα.

90′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ ο Απόλλωνας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρκες.

90+2′ Η μπάλα χτυπά στο χέρι του Μαλεκκίδη και ο διαιτητής υποδεικνύει πέναλτι.
90+4′ ΓΚΟΛ. 2-1. Ο Μίντσεφ μειώνει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
90+5′ ΓΚΟΛ. 3-1. Πετυχαίνει τρίτο γκολ ο Απόλλωνας. Βγήκε η μπαλιά από τον Λέουβενμπεργκ, ολιγώρησε η άμυνα της ΑΕΛ, ο Μάρκες βγήκε μόνος και με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.