Άνετο και με τεσσάρα πήρε τη νίκη το ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με 4-1 της Καρμιώτισσας στο ΓΣΠ για την 22η αγωνιστική κι αύξησαν εκ νέου τη διαφορά τους από την κορυφή.
To σκορ (1-0) άνοιξε ο Ντάλσιο στο 33’ με μακρινό φαλτσαριστό σουτ, ωστόσο η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήταν άμεση με τον Κατσαντώνη να πλασάρει τον Μπέλετς στο 37’ και να ισοφαρίζει σε 1-1, μετά από μία φάση από την οποία η άμυνα των γηπεδούχων δεν κατάφερε να απομακρύνει.
Στην επανάληψη, ωστόσο, οι γαλαζοκίτρινοι δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα και «καθάρισαν» τη νίκη μέσα σε 23 λεπτά. Το 2-1 ήρθε στο 49’ με δυνατό σουτ του Σατσιά, το 3-1 πέτυχε ο Ντάλσιο στο 54′ μετά από όμορφη συνεργασία με τον Μαρκίνιος, ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Κοσταντίνοφ στο 72′ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μεχρί, στο ντεμπούτο του Ιρανού.
Κάπως έτσι, το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 51 βαθμούς και παραμένει μόνο με διαφορά ασφαλείας στην κορυφή (στο +4), ενώ η Καρμιώτισσα είναι στους 14.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σατσιάς, Ντβάλι, Πέτροβιτς, Σούσιτς (71′ Τσεπάκ), Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Βιγιαφάνες (66′ Μεχρί), Ντογκαλά (76′ Γουΐλσον), Μαρκίνιος (76′ Δώνης), Τομανέ (66′ Κβιλιτάια)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Καττιρτζής, Πολυκάρπου, Σαρφό

Καρμιώτισσα: Άντος, Γκραντινάρου, Χριστοφόρου (67′ Ματθαίου), Αγγελή, Κοβάσεβιτς, Πάβλοβετς, Σουκ (58′ Χαραλάμπους), Ντούμπια (58′ Ψύχας), Θεοδώρου (85′ Γκριμπάκιν), Ρόσι (67′ Μιχαήλ), Κατσαντώνης
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Βιολάρης, Μελετίου, Μαλόνε, Τσουκαλάς, Ταβελούδης

Στο όριο καρτών: Φαουάζ, Σούσιτς, Τομανέ (2), Πέτροβιτς (7) / Κατσαντώνης, Ματθαίου (2), Ρόσι, Σουκ (5), Ντούμπια, Τσουκαλάς (7)

ΣΚΟΡΕΡ: Ντάλσιο (33′, 54′), Σατσιάς (49), Κοσταντίνοφ (72′) / Κατσαντώνης (38′)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
7′ To VAR έλεγξε τη φάση για πέναλτι της Καρμιώτισσας σε χέρι του Σατσιά, ωστόσο όπως δείχνει και η επαναληπτικό προβολή δεν υπήρξε κάτι το αντικανονικό.
8′ O Θεοδώρου έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε.
17′ Ο Κοβάσεβιτς γύρισε στον Ρόσι που έκανε το πλασέ από ευνοϊκή θέση, με τον Μπέλετς να μπλοκάρει.
20′ Σέντρα του Σούσιτς διώχνεται σε κόρνερ.
20′ Ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε πλασαριστά, ο Μαρκίνιος έκανε το σουτ, ο Κοβάσεβιτς έδιωξε προ της γραμμής σε νέο κόρνερ.
27′ Σουτ του Ντογκαλά πάνω από την εστία.
28′ Ο Μαρκίνιος έκανε τη σέντρα, ο Βιγιαφάνες έπιασε την κεφαλιά, όμως πέρασε λίγο άουτ.
31′ Κίτρινη στον Ντούμπια για δυνατό μαρκάρισμα στον Μαρκίνιος. Χάνει ένα εκ των δύο επόμενων αγώνων της Καρμιώτισσας ο Ιβοριανός, είτε με ΑΕΛ εντός, είτε με Άρη εκτός.
33′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Ντάλσιο με μακρινό φαλτσαριστό σουτ ανοίγει το σκορ.

37′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Κατσαντώνης ευνοήθηκε από τις κόντρες στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, αφού η άμυνά του δεν κατάφερε να διώξει, και με πλασέ έφερε το ματς στα ίσα.

43′ Κίτρινη στον Χριστοφόρου.
45′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+1′ Σωτήρια απόκρουση του Άντος σε τετ α τετ του Ντάλσιο.
TEΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

ΣΧΟΛΙΟ: Το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο στο α’ μέρος, ωστόσο δεν κατάφερε να δείξει την υπεροχή του και στο σκορ, μετά από αδράνεια στην άμυνά του από την οποία ισοφαρίστηκε.

ENAΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
49′ ΓΚΟΛ 2-1. Μετά από ωραία συνεργασία των παικτών του ΑΠΟΕΛ, ο Σούσιτς έκανε το γύρισμα, ο Βιγιαφάνες άφησε και ο Σατσιάς με δυνατό σουτ εντός περιοχής έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους.

50′ Κίτρινη στον Σουκ που ήταν κι αυτός στο όριο και χάνει είτε ΑΕΛ, είτε Άρη.
54′ ΓΚΟΛ 3-1. Εξαιρετική συνεργασία ανάμεσα σε Ντάλσιο και Μαρκίνιος με τον πρώτο να τελειώνει ιδανικά τη φάση και να πετυχαίνει το δεύτερό του γκολ.

58′ Χαραλάμπους και Ψύχας αντί Σουκ και Ντούμπια.
66′ Κβιλιτάια και Μεχρί μέσα, Βιγιαφάνες και Τομανέ έξω.
67′ Ματθαίου και Μιχαήλ στη θέση του Χριστοφόρου και του Ρόσι.
71′ Tσεπάκ εντός, Σούσιτς εκτός.
72′ ΓΚΟΛ 4-1. Ο Κοσταντίνοφ με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μεχρί, χρίζεται κι αυτός σκόρερ.

76′ Δώνης και Γουΐλσον αντί των Μαρκίνιος και Ντογκαλά.
81′ Κίτρινη στον Μιχαήλ.
82′ Εντυπωσιακή απομάκρυνση του Άντος σε κόρνερ, μετά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσεπάκ.
84′ Νέα σπουδαία απόκρουση του κήπερ των φιλοξενουμένων σε σουτ του Δώνη από κοντινή πλάγια θέση.
85′ Γκριμπάκιν μέσα, Θεοδώρου έξω.
90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1′ Κίτρινη στον Αγγελή.
90+2′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μεχρί, άστοχο.