Έπειτα από ένα χορταστικό παιχνίδι, ΑΕΖ και Οθέλλος έμειναν στο ισόπαλο 3-3 στο «Αμμόχωστος» για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος, αποτέλεσμα το οποίο δεν ικανοποιεί καμία ομάδα.
Το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς, με τις δύο ομάδες να παίρνουν εν τέλει από ένα βαθμό. Ο Οθέλλος άνοιξε το σκορ με τον Ντούρις (21’), η ΑΕΖ πήρε το προβάδισμα με τους Αντωνίου και αυτογκόλ του Γιάνσεν σε ένα 4λεπτο (35’ και 39’ αντίστοιχα), με τον Οθέλλο να μπαίνει ξανά σε θέση οδηγού με πέναλτι του Ντούρις (60’) και τον Σανγκαρέ (71’). Ο Ντιγκινί είπε την τελευταία λέξη (84’) διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής, Γιαντάλ, Ε.Αντωνίου, Σλόγκαρ (86′ Σιφνέος), Κάστρο, Ρέινολντς (86′ Σαρφό), Χατζηβασίλης (69′ Χρίστου), Ρουΐζ (69′ Βάλντι), Σάμπο, Ντιγκινί.
Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Κ.Αντωνίου, Σαρφό, Χριστοφή, Βάλντι, Ελευθερίου, Σιφνέος, Χρίστου, Κλε, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ.
ΟΘΕΛΛΟΣ: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι (89′ Σούτο), Ράμος (46′ Σανγκαρέ), Χριστοδούλου, Μπραμπίγια (78′ Χατζηπασχάλης), Καστάνας, Ανάνγκ, Πιχ (78′ Σλάβικ), Ντούρις.
Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Κυριάκου, Σούτο, Σανγκαρέ, Κατσιάτης, Χατζηπασχάλης, Σλάβικ, Κόπας, Μίτσης, Ιωάννου, Κορίνους.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπέκερ, Σλόγκαρ / Χριστοδούλου (6η)
ΣΚΟΡΕΡ: 35′ Αντωνίου. 39′ Γιάνσεν (αυτ.), 84′ Ντιγκινί / 21′, 60′ πέν. Ντούρις, 70′ Σανγκαρέ

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
4’ Σουτ του Ρέινολντς, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ταουντούλ.
19’ Μεγάλη φάση για τον Οθέλλο. Μόνος ο Πιχ απέναντι από τον Μπέκερ πλάσαρε αλλά έστειλε την μπάλα έξω.
21’ 0-1: Ο Οθέλλος ανοίγει το σκορ με μακρινό σουτ του Ντούρις! Εντυπωσιακό γκολ από τον Σλοβάκο!
28’ Μακρινό σουτ του Πιχ, έξω.
32’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΖ. Κεφαλιά του Ντιγκινί, έδιωξε εντυπωσιακά ο Ταουντούλ.
35’ 1-1: Μετά από κόρνερ, ο Αντωνίου με πλασέ στην περιοχή ισοφαρίζει!
37’ Καλό σουτ του Σάμπο, έξω.
39’ 2-1: Η ΑΕΖ το γυρίζει, με τον Γιάνσεν να στέλνει κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του! Εξετάζεται η φάση από το VAR, μετράει το γκολ.
43’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάνσεν, έδιωξε σωτήρια ο Μπέκερ.
45+4’ Κίτρινη στον Χριστοδούλου (6η).
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 5-6 (4-2)
ΚΟΡΝΕΡ: 3-1
ΚΑΤΟΧΗ: 50-50%

46’ Αλλαγή για τον Οθέλλο. Ο Σανγκαρέ αντί του Σάντος.
51’ Ο Σανγκαρέ σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώνεται καθώς ο Ντούρις που του έδωσε την πάσα ήταν σε θέση οφσάιντ.
56’ Ο Κάστρο με σουτ εντός περιοχής στέλνει την μπάλα στα δίχτυα! O VARίστας καλεί τον ρεφ στο on-field review για πέναλτι υπέρ του Οθέλλου στη φάση που προηγήθηκε για χέρι του Χατζηβασίλη!
59′ Ακυρώνεται το γκολ, πέναλτι για τον Οθέλλο!!
60’ 2-2: Ο Ντούρις ευστοχεί στο πέναλτι και ισοφαρίζει!
62’ Κίτρινη στον Μπέκερ.
63’ Ο Ναρντίνι σκοράρει με σουτ εκτός περιοχής αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ του Ντούρις που επηρέαζε τη φάση!
69’ Αλλαγές για την ΑΕΖ. Χρίστου και Βάλντι αντί Χατζηβασίλη και Ρουΐζ.
70’ 2-3: Σουτ από τον Ντούρις, ασταθής απόκρουση του Μπέκερ και ο Σανγκαρέ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
73’ Τριπλή ευκαιρία για ΑΕΖ! Δύο σουτ από Ντιγκινί κι ένα από Σλόγκαρ, απέκρουσε και τις τρεις φορές ο Ταουντούλ!
78’ Αλλαγές για τον Οθέλλο. Σλάβικ και Χατζηπασχάλης αντί Πιχ και Μπραμπίγια.
81′ Κίτρινη στον Σλόγκαρ.
84’ 3-3: ο Ντιγκινί με κεφαλιά ισοφαρίζει για την ΑΕΖ!
86’ Αλλαγή για τον Οθέλλο. Ο Κορίνους αντί του Καστάνα.
86’ Αλλαγές για την ΑΕΖ. Σαρφό και Σιφνέος αντί Ρέινολντς και Σλόγκαρ.
89’ Αλλαγή για τον Οθέλλο. Σούτο αντί Ναρντίνι.