Η Σέλτικ πέρασε με 3-0 από την  έδρα της Σεντ Μίρεν, ενώ η Ρέιντζερς επέστρεψε στα τρίποντα καθώς επιβλήθηκε με 3-1 της Κιλμάρνοκ

ΣΚΩΤΙΑ ΠΡΕΜΙΕΡ-22η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σεντ Μίρεν-Σέλτικ:0-3

(Μαέντα 1’, Ο’ Ράιλι 6’, Τέιλορ 64’)

Η Σέλτικ πέρασε με 3-0  από την έδρα της Σεντ Μίρεν και βρέθηκε στο +8 από την Ρέιντζερς( με δύο ματς) λιγότερα. Όσον αφορά τους γηπεδούχους παρέμειναν στην 5η θέση με 29 βαθμούς.

Η Σέλτικ μπήκε φουριόζα στην αναμέτρηση και μόλις στο 1ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Μαέντα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ο’ Ράιλι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2! Στο 45+3’ τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την Σεντ Μίρεν, καθώς ο Ολουσάνια αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα και στο 64ο λεπτό ο Τέιλορ έγραψε το τελικό 0-3.

Χιμπέρνιαν-Μάδεργουελ: 2-2

(Γουάν. 28’, 90+1’- Μπάιρ 35’, Μουγκάμπι 64’)

Γκολ και βαθμούς μοιράστηκαν Χιμπέρνιαν και Μάδεργουελ για την 22η αγωνιστική τoυ πρωταθλήματος καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Στο 28ο λεπτό η Χιμπέρνιαν άνοιξε το σκορ με τον Γουάν, ενώ η απάντηση της Μάδεργουελ ήρθε στο 35’ με τον Μπάιρ. Μάλιστα στο 64’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-2 με τον Μουγκάμπι, ωστόσο στο 90+1’ ο Γουάν με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Λίβινγκστον-Χαρτς: 1-2

(Σάινι 79’- Βάργκας 53’, Σάνκλαντ 64’)

Την νίκη με 1-2 πανηγύρισε η Χαρτς στην έδρα της Λίβινγκστον και εδραιώθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίες.

Στο 9’ η Λίβινγκστον είχε ακυρωθέν γκολ με τον Γκάθρι, ενώ στο 51’ η Χαρτς είχε χαμένο πέναλτι με τον Σάνκλαντ. Τελικά δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Βάργκας και στο 64’ ο Σάνκλαντ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2. Το τελικό 1-2 ήρθε στο 79’ από τον Σάινι.

Ρέιντζερς-Κιλμάρνοκ: 3-1

(ΜακΚάουσλαντ 41’, Σίμα 45’, Κάντγουελ 61΄- Άρμστρονγκ 58’ πεν.)

Η Ρέιντζερς άφησε πίσω της την ήττα στο «Old Firm» από την Σέλτικ και επέστρεψε στις νίκες καθώς επιβλήθηκε με 3-1 της Κιλμάρνοκ.

Στο 41’ η Ρέιντζερς άνοιξε το σκορ με τον ΜακΚάουσλαντ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σίμα διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων. Στο 58’ η Κιλμάρνοκ μείωσε σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άρμστρονγκ, ενώ στο 61’ ο Κάντγουελ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Ρος Κάουντι-Αμπερντίν: 0-3

(ΜακΓκράθ 24’, 30’, Μιόφσκι 80’ )

Η Αμπερντίν πέρασε εύκολα με 3-0 από την έδρα της Ρος Κάουντι και ανάσανε.

Στο 24’ ο ΜακΓκράθ έκανε το 0-1 και έξι λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα του, αλλά και εκείνα της ομάδας του. Στο 80ο λεπτό ο Μιόφσκι έγραψε το τελικό 3-0, ενώ στο 90+1’ η Ρος Κάουντι έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μπάλντγουιν.