Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μέμφις Ντεπάι η Ατλέτικο Μαδρίτης επιβλήθηκε 3-1 της Λούγκο, ενώ η Τζιρόνα επικράτησε με 2-0 της Έλτσε. Πρόκριση στην παράταση για την Ράγιο Βαγιεκάνο επί της Ουέσκα.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΙΣΠΑΝΙΑΣ-ΦΑΣΗ ΤΩΝ «32»

Λούγκο-Ατλέτικο Μαδρίτης: 1-3

(Αντονέτι 39’-Κορέα 2’, Ντεπάι 66’,74’)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε με 3-1 από την έδρα της Λούγκο και προκρίθηκε στους «16» του Copa Del Rey. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «ροχιμπλάνκος» ο Μέμφις Ντεπάι, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα.

Η Ατλέτικο μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ με το Κορέα, ωστόσο η απάντηση της Λούγκο ήρθε στο 39’ με τον Αντονέτι. Στο 66’ ο Ντεπάι έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους «ροχιμπλάνκος»(1-2), με τον Ολλανδό στο 74’ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση να διαμορφώνει το τελικό 1-3.

Εσπανιόλ-Χετάφε: 0-1

(Μίγια 87’ )

Την νίκη με 1-0 πανηγύρισε η Χετάφε στην έδρα της Εσπανιόλ και πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο του Ισπανικού Κυπέλλου. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης ήρθε στο 87ο λεπτό από τον Μίγια.

Έλτσε-Τζιρόνα: 0-2

(Μπλιντ 37’, Κόουτο 67’)

Στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ισπανίας προκρίθηκε και η Τζιρόνα, καθώς πέρασε με 2-0 από την έδρα της Έλτσε.

Στο 37’ η Τζιρόνα έκανε το 0-1 με κεφαλιά του Μπλιντ και στο 67ο λεπτό ο Κόουτο διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

Ουέσκα-Ράγιο Βαγιεκάνο: 0-2

(Βαλεντίν 118’, Ίσι 120+2’)

Δύσκολη πρόκριση για την Ράγιο, η οποία «λύγισε» με 2-0 την Ουέσκα στην παράταση και πέρασε στους «16» του Κυπέλλου.

Οι δύο ομάδες δεν σκόραραν κάποιο τέρμα στο ενενηντάλεπτο και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, η Ράγιο έκανε το 0-1 με τον Βαλεντίν στο 118, ενώ στο 120+2’ ο Ίσι διαμόρφωσε το τελικό 0-2.