Τι ματσάρα ήταν αυτή.
Πολλά γκολ δεν είχαμε, μόνο ένα, αλλά είχαμε ακυρωθέν τέρμα (για τον Απόλλωνα), ένταση πάθος, σύρραξη ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές, μία αποβολή… και νικητή τον Άρη που έπιασε την Ομόνοια και την Πάφος FC στην βαθμολογία και υπερτερεί στην ισοβαθμία.
Η ομάδα του Σπιλέφσκι ο οποίος ήταν για δεύτερο σερί παιχνίδι στην κερκίδα, νίκησε 1-0 τον Απόλλωνα για τον οποίο δυσκολεύει το έργο της πρώτης 6άδας.
Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση το πέτυχε ο Μοντνόρ στο 17ο λεπτό. Ο Απόλλωνας ισοφάρισε με τον Μαρκες στο 55’ αλλά το γκολ ακυρώθηκε, ενώ ο Άρης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Καζού με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 72’. Ο Άρης άντεξε με αριθμητικό μειονέκτημα και δεύτερο σερί ντέρμπι το πανηγύρισε με ποδοσφαιριστή λιγότερο όπως έκανε και κόντρα στην Ομόνοια.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Σέλβικ, Κρμέντσικ (41′ Μπακενγκά), Μαλεκκίδης, Χάμπος, Νταρίκουα, Βαλμπουενά, Κοστάκε (76′ Ποντικός), Μάρκες, Κολ.
Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Σάντος, Ποντικός, Φιλιώτης, Βάργκα, Μπακενγκά.

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού, Μουσούντα, Μπένγκτσον (76′ Μάτισικ), Μπράουν, Κακόριν (84′ Στεπίνσκι), Γκομίς (63′ Μπρόρσον), Σανέ, Νίκολιτς (84′ Σπόλιαριτς), Μοντνόρ (46′ Σάβο), Ουρόσεβιτς.
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Μάτισικ, Σάβο, Μπρόρσον, Μπαμπίκα.

ΓΚΟΛ: 17′ Μοντνόρ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νταρίκουα (6η), Ποντικός/Κοκόριν, Μπράουν, Μάτισικ, Βανά, Ουρόσεβιτς
Ματσίν (προπονητής Απόλλωνα)/ Τόμι Γίνιγκεν (προπονητής Άρη)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Καζού
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 6.500

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΚΑΡΤΩΝ
Απόλλωνας:
Εκπολό, Σπόλιαριτς, Σαγκάλ, Κρμέντσικ (2), Νταρίκουα (5).
Άρης
: Γιαγκό, Στρούσκι, Μπαμπίκα, Σουμάνσκι (2).

Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης

2′ Κεφαλιά-πάσα του Ουρόσεβιτς στον Κακόριν, τον πρόλαβαν οι αμυντικοί του Απόλλωνα.
9′ Σουτ του Κρμέντσικ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Βανά.
11′ Μικρή διακοπή στο παιχνίδι για τραυματισμό του Μπράουν.
12′ Ο Άγγλος επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο.
17′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ ο Άρης. Ο Μοντνόρ έκλεψε από τον Μαλεκκίδη, από αυτόν άρχισε η φάση και στην εξέλιξη της ο Ολλανδός μετά από πάσα του Μπένκτσον με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

26′ Ο Μαλεκκίδης βρέθηκε σε καλή θέση, έκανε το σουτ αλλά παρενέβηκαν οι αμυντικοί του Άρη και σταμάτησαν την μπάλα ου είχε πορεία προς την εστία.
30′ Κίτρινη κάρτα στον Κοκόριν για φάουλ στον Εκπολό.
38′ Τραυματίστηκε ο Κρμέντσικ. Συνεχίζει με δέκα ποδοσφαιριστές ο Απόλλωνας.
39′ Διπλή φάση για τον Απόλλωνα με τον Μαλεκκίδη. Έδιωξαν οι αμυντικοί του Άρη σε κόρνερ.
41′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο τραυματίας Κρμέντσικ, μέσα ο νεοαποκτηθέντας Μπακενγκά.

46′
Αλλαγή για τον Άρη. Στην θέση του Μοντνόρ πέρασε ο Σάβο.
48′ Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Καζού πήρε την μπάλα στην περιοχή, ελευθερώθηκε όμορφα, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
55′ Ισοφαρίζει ο Απόλλωνας. Ο Βαλμπουενά είδε τον Μαλεκκίδη στα αριστερά, του έδωσε την μπάλα, αυτός με ωραία μπαλιά την έστειλε στον Μάρκες ο οποίος με προβολή την έστειλε στα δίχτυα. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

60′ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Η κεφαλιά του Μπακενγκά σταμάτησε στο δοκάρι του Βανά.
61′ Νέα ευκαιρία. Ο Νταρίκουα έπιασε το δυνατό σουτ αλλά ο Βανά απογειώθηκε και απέκρουσε σε κόρνερ.
61′ Η κεφαλιά του Μάρκες πέρασε παράλληλα από την εστία του Βανά.
66‘ Σύρραξη ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές. Ο διαιτητής τιμώρησε με κίτρινη κάρτα τους Νταρικουα (Απόλλων) και Καζού (Άρης). Τιμωρήθηκε και ο προπονητής του Άρη Τόμι Γίνιγκεν.

72′ Μένει με δέκα ποδοσφαιριστές ο Άρης λόγω αποβολής του Καζού με δεύτερη κίτρινη κάρτα για δυνατό φάουλ στον Νταρίκουα.
78′ Η κεφαλιά του Μαλεκκίδη σταμάτησε στον Μάτισικ.
87′ Αδύναμο πλασέ του Μάρκες στα χέρια του Βανά.