Το πέμπτο σερί εντός έδρας ματς αποδείχθηκε υγιεινός περίπατος για τους Μπακς, που επικράτησαν με 132-119 των Σπερς με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να γράφει το 37ο triple-double της καριέρας του (11 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 16 ασίστ) σε κανονικές περιόδους και ατομικό ρεκόρ στο κομμάτι της δημιουργίας, αλλά και με τον Ντέιμιαν Λίλαρντ να γίνεται ο 51ος στην ιστορία της Λίγκας που έσπασε το φράγμα των 20.000 πόντων με τη σαραντάρα του.

Στο 20-7 ανέβηκε το Μιλγουόκι (15-2 εντός έδρας και 5-5 εκτός έδρας), που επί της ουσίας έχει χάσει μόλις έναν αγώνα στο γήπεδό του καθώς η δεύτερη που χρεώνεται είναι εκείνη από τους Ιντιάνα Πέισερς στον ημιτελικό του In-Season Tournament όταν τα Ελάφια χαρακτηρίστηκαν γηπεδούχοι στο Λας Βέγκας.

Ο Αντετοκούνμπο άφησε το σκοράρισμα και έδωσε έμφαση στο “χτίσιμο” της ψυχολογίας και της αυτοπεποίθησης των γύρω του, με τον Λίλαρντ να χαρίζει ένα απίθανο show στο πρώτο μέρος και τον Πόρτις να τον ακολουθεί με ακόμα μία πολύ γεμάτη εμφάνιση σε σκορ και ριμπάουντ. Ο Μαλίκ Μπίσλι επέστρεψε μετά από απουσία δύο αγώνων, Μίντλετον και Λόπεζ είχαν ήσυχο βράδυ κι ο Έιντριαν Γκρίφιν περιμένει ένα πιο δύσκολο task για να βγάλει πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Στο 4-22 έπεσαν οι Σπερς (2-12 εντός και 2-10 εκτός έδρας), που συνεχίζουν να απογοητεύουν και να βρίσκονται στην τελευταία θέση της Δύσης. Ο Γκρεγκ Πόποβιτς δεν είχε τον Βικτόρ Γουεμπανιαμά στη διάθεσή του και έτσι το πρώτο ματσάρισμα του νεαρού Γάλλου με τον Αντετοκούνμπο πήρε αναβολή για τα ξημερώματα της 5ης Ιανουαρίου, στο δεύτερο ματς του back-to-back των Μπακς που θα ταξιδέψουν εκείνες τις ημέρες στην Ιντιάνα και στο Σαν Αντόνιο.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Ορλάντο Μάτζικ, τα ξημερώματα της Παρασκευής (22/12) στις 03:00 στο Μιλγουόκι.

Ο απολογισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Προσωπική ενέργεια και καλάθι με ταμπλό, αμυντικό ριμπάουντ, ασίστ σε τρίποντο του Λίλαρντ, αμυντικό ριμπάουντ, κατά μέτωπο επίθεση και καλάθι. Όλα αυτά σε ένα λεπτό στο ξεκίνημα του αγώνα από τον εντυπωσιακά φορμαρισμένο Greek Freak, που άφησε τον Λίλαρντ να κάνει το παιχνίδι του και έκλεισε την περίοδο στο 4/3/4 και σε ρυθμό για triple-double.

Το ματς ήταν πολύ εύκολο για να τον ενδιαφέρει το σκοράρισμα, τον ένοιαζε περισσότερο να βάλει τους γύρω του στο ματς και να τους βοηθήσει στο κομμάτι της αυτοπεποίθησης και της ψυχολογίας. Στα 3:36 πριν από το ημίχρονο χρεώθηκε με παράβαση 10 δευτερολέπτων σε βολή και αστόχησε στην επόμενη. Στο ημίχρονο είχε 10/9/6, με μόλις ένα λάθος.

Έγραψε το triple-double με 11/13/10 τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης, το έκανε σε 26 λεπτά, έψαχνε συνεχώς τον ελεύθερο στην περιφέρεια και διάβαζε τα double-teams των Σπερς, πήγε νωρίς στον πάγκο και όταν γύρισε στο ματς άρχισε να κυνηγάει και το ρεκόρ καριέρας (15 ασίστ). Το έκανε κι αυτό, στην 824η εμφάνισή του στο NBA.

• σε 33:36

48-66 οι πόντοι στη ρακέτα, 22-14 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 43-31 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 18-9 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, με τους Μπακς να κάνουν μόλις έξι σε 48 λεπτά, 16-10 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 44-26, 72-59, 107-85, 132-119

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Έιντριαν Γκρίφιν): Μίντλετον 17 (3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 11, Μπρουκ Λόπεζ 14 (6/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Μπίσλι 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λίλαρντ 40 (7/10 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Πόρτις 23 (7/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόνατον 3 (1/6 τρίποντα), Τζάκσον 7 (2/3 τρίποντα), Πέιν 7 (2/6 σουτ), Μπότσαμπ, Γκριν, Ρόμπιν Λόπεζ 3 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ (Γκρεγκ Πόποβιτς): Σόχαν 9 (11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τζόνσον 28 (9/12 δίποντα, 10/12 βολές, 12 ριμπάουντ), Κόλινς 22 (4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Βασέλ 17 (7/17 σουτ), Μπράναμ 12 (2), Οσμάν 10, Τζόουνς 14 (7/10 δίποντα, 5 ασίστ), ΜακΝτέρμοτ, Μαμουκελασβίλι 3 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάρλοου 2, Σαμπάνι 2

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 32/57 δίποντα, 18/49 τρίποντα, 14/18 βολές, 52 ριμπάουντ, 34 ασίστ, 11 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 6 λάθη, 15 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Σαν Αντόνιο Σπερς: 37/66 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 18/21 βολές, 61 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη, 17 φάουλ