Σπουδαία νίκη που το διατηρεί μόνο στην 1η θέση πανηγύρισε το ΑΠΟΕΛ στο «Στέλιος Κυριακίδης».
Με γκολ του Τσεπάκ στο 54’ επιβλήθηκε 1-0 της Πάφος FC μετά από εξαιρετική μάλιστα εμφάνιση. Ένα αποτέλεσμα που δίνει μεγαλύτερη δυναμική στην ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο, εν όψει του ντέρμπι που ακολουθεί με την Ομόνοια.

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο (65′ Αμπντουσαλάμοφ) , Ζάιρο, Μποτσκάι, Ικόκο, (78′ Δημητρίου), Βαλακάρι (65′ Τουμάσι)  Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε (65′ Μπελάτζιο)
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Δημητρίου, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Ταβάρες, Ντο Σάντος, Πελάτζιο

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Σούσιτς, Τσεπάκ, Ζέφτε, (57′ Ντβάλι) Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Βιγιαφάνες, (87′ Σαρφό), Μαρκίνιος (70′ Δώνης), Ντογκαλά, Κβιλιτάια (70′ Τομανέ).
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Ντβάλι, Εφραίμ, Γουίλσον, Σατσιάς, Τομανέ, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Σαρφό, Δώνης

ΓΚΟΛ: 54′ Τσεπάκ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκολντάρ (3η), Ναμ, Βιτάλ, Μαρκίνιος, Βιγιαφάνες, (3η), Πέτροβιτς (6η)
ΘΕΑΤΕΣ: 5.278 εισιτήρια (4233 οι γηπεδούχοι και 1045 το ΑΠΟΕΛ)

Παρατηρητής: Δημητρίου Βασίλης

Άρχισε  η μεγάλη αναμέτρηση την οποία παρακολουθούν γύρω στις 5.500 φιλάθλους των δύο ομάδων.

Διατέθηκαν 5.278 εισιτήρια ΣΥΝΟΛΙΚΑ!

Διακοπή λόγω χρήσης λέιζερ.

Επαναρχίζει ο αγώνας.

4′ κίτρινη κάρτα στον Βιτάλ για φάουλ στο Βαλακάρι.

6′ Πρώτο κόρνερ στον αγώνα για τους γηπεδούχους. Στη φάση τραυματίζεται ο Μπρούνο. Επιστρέφει ο Βραζιλιάνος.

10′ Ο Ίβουσιτς αποκρούει εύκολα την κεφαλιά του Μαρκίνιος.

14′ Πρώτο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

16′ Δεύτερο κόρνερ για τους γηπεδούχους μετά από ωραία ενέργεια του Μπρούνο.

21′ Ο Ίβουσιτς αποκρούει το χλιαρό σουτ του Μαρκίνιος.

22΄Ο Ικόκο κάνει ωραία ενέργεια αλλά η σέντρα σουτ αποκρούεται από τον Μπέλετς.

24′ Ο Βιγιαφάνες διεκδικεί πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Μποτσκάι αλλά δεν φάνηκε να του γίνεται παράβαση.

28′ Κίτρινη κάρτα στο Μαρκίνιος.

34′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντάλσιο βρίσκει με κάθετη πάσα τον Κβιλιτάια το σουτ του οποίου αποκρούεται από τον Γκολντάρ σε κόρνερ.

Αυτή ήταν και η καλύτερη στιγμή στον αγώνα.

38′ Κίτρινη κάρτα σε  Βιγιαφάνες.

43′ Ο Ζάιρο από καλή θέση, πασάρει στον Μπέλετς!

44′ Ο Ντογκαλά από καλή θέση στέλνει αδύναμο σουτ στην εστία και ο Ίβουσιτς αποκρούει.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45+3′ Εξαιρετική απόκρουση του Ίβουσιτς σε κόρνερ σε σουτ του Μαρκίνιος.

ΣΧΟΛΙΟ: Ισοδύναμος ο αγώνας με τις καλύτερες όμως προϋποθέσεις για να σκοράρουν να ανήκουν στους φιλοξενούμενους.

Έναρξη του β’ ημιχρόνου με τις ίδιες 11άδες οι δύο ομάδες.

51′ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Ικόκο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπέλετς που απέκρουσε το σουτ του.

54′ 0-1: Από κόρνερ του Βιτάλ ο Τσεπάκ με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για το ΑΠΟΕΛ.

Πρώτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Αποσύρεται ο Βιτάλ, επιστρέφει ο Ντβάλι μετά από 40 μέρες και θα πλαισιώσει τον Πέτροβιτς στο κέντρο της άμυνας. Αριστερά πάει ο Τσεπάκ και δεξιά ο Σούσιτς.

60′ Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ μετά από μακρινό σουτ του Ντάλσιο!

65′ Τριπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους! Μέσα οι Τουμάσι, Μπελάτζιο και Αμπντουσαλάμοφ. Έξω οι Βαλακάρι, Μπρούνο και Πέπε.

70′ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ! Μέσα Τομανέ και Δώνης,  έξω Μαρκίνιος και Κβιλιτάια.

72′ Ο Τομανέ αποτυγχάνει να σκοράρει με το πλασέ του να αποκρούει ο Ίβουσιτς. Πήρε εξαιρετική πάσα από το Βιγιαφάνες.

84′ Η κεφαλιά του Ναμ μετά από κόρνερ, φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

85′ Αποβάλλεται ο Ανδρέας Καττάμης (αναλυτής) από τον πάγκο των γηπεδούχων!

86′ Κίτρινη κάρτα στον Πέτροβιτς.

87′ Μέσα ο Σαρφό, έξω ο Βιγιαφάνες.

7 τα λεπτά των καθυστερήσεων!

90+4′ Γυριστό σουτ του Γκολντάρ η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!