Στο στάδιο «Αμμόχωστος» ο Οθέλλος επικράτησε του Εθνικού με 2-1 και πήρε νίκη μετά από 5 αγωνιστικές η οποία τον φέρνει εκτός της ζώνης του υποβιβασμού.
Οι φιλοξενούμενοι έμειναν από νωρίς με δέκα ποδοσφαιριστές μετά την αποβολή του Λομοτέι αλλά κατάφεραν να προηγηθούν λίγο αργότερα με κεφαλιά του Ντε Ιριόντο. Ο Οθέλλος ευτύχησε όμως να ισοφαρίσει στην εκπνοή του ημιχρόνου με πλασέ του Καστάνα. Στο δέυτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έλεγχαν το παιχνίδι καθ’ όλη την διάρκεια του και έχασαν κλασικές ευκαιρίες με τον Σούτο να αστοχεί από κοντά και να βρίσκει και δοκάρι. Ο Κροάτης όμως ευτύχησε να δώσει την λύση στην ομάδα του και με ωραία κεφαλιά έδωσε τους τρεις βαθμούς στον Οθέλλο. Πλέον ο Οθέλλος πάει στους 12 βαθμούς και στην 11η θέση ενώ ο Εθνικός παραμένει στους 13 βαθμούς και στην 10η θέση.

ΟΘΕΛΛΟΣ: Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου (36′ Γκαρσία), Ράμος (66′ Σούτο), Σανγκαρέ, Ποπέσκου, Καστάνας (77′ Χριστοδούλου), Ανάνγκ, Ουεσλάτι.
Στον πάγκο: Τζιακούρης, Ταουντούλ, Μπραμπίγια, Κατσιάτης, Ιάσο, Μαμαντού, Μαλλουρή, Βενιζέλου, Ιωάννου.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μάρκοβιτς, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο (87′ Αρτυματάς), Λίπσκι, Πεχλιβάνης (25′ Σπιρόφσκι), Λομοτέι, Μπίκερ, Ιωάννου (87′ Γκόμες), Καμπρέρα, Μ. Ηλία (46′ Αγγελόπουλος), Ντράζιτς (66′ Ακσεντίγιεβιτς).
Στον πάγκο: Σταυρινού, Κ. Ηλία, Καλλένος, Νικολάου.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
4′
Πρώτο σουτ στο παιχνίδι για τον Οθέλλο με τον Σανγκαρέ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.
8′ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Σανγκαρέ βρέθηκε φάτσα με τον Μάρκοβιτς μετά το λάθος του Λομοτέι, πήγε να πέρασει τον τερματοφύλακα αλλά τελευταία στιγμή μάζεψε την μπάλα από τα πόδια του επιθετικού του Οθέλλου.
9′ Ελέγχεται από το VAR το επικίνδυνο μαρκάρισμα του Λομοτέι στον Ανάνγκ για πιθανή κόκκινη κάρτα. Πάει να το εξετάσει στο On Field Review ο διαιτητής. Ο διαιτητής έκανε λάθος στην φάση αφού δεν έδωσε ούτε κίτρινη απλά άφησε το πλεονέκτημα.
11′ Κόκκινη στον Λομοτέι του Εθνικού αφού όπως έκρινε σωστά μετά από την παρέμβαση του VAR, ήταν ο τελευταίος παίκτης και έκανε επικίνδυνο μαρκάρισμα. Έδωσε και φάουλ εκτός περιοχής ο διαιτητής.

12′ Δέχθηκαν κίτρινες για διαμαρτυρίες οι Καστάνας για τον Οθέλλο και Ντε Ιριόντο για τον Εθνικό ο οποίος ήταν και στο όριο.
13′
Η εκτέλεση του Ουεσλάτι πέρασε εκτός.
17′ Κίτρινη στον Ιωάννου για φάουλ στον Ποπέσκου.
20′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Εθνικός ανοίγει το σκορ με τον Ντε Ιριόντο μετά από άστοχη έξοδο του Παναγιώτου έκανε τη κεφαλιά και σκόραρε.

25′ Αλλαγή από τον Σατσιά λόγω της κόκκινης. Έξω ο Πεχλιβάνης μέσα ο Σπιρόφσκι.
29′ Ο Μπίκερ μπήκε στην περιοχή έκανε το πλασέ από κοντά αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.
33′ Ο αρχηγός του Οθέλλου, Κυριάκου έμεινε κάτω στο έδαφος και δεν μπορεί να συνεχίσει. Ετοιμάζει αναγκαστική αλλαγή ο Σκάζνι.
35′ Είναι με παίκτη λιγότερο αλλά συνεχίζει να πιέζει ο Εθνικός. Ο Λίπσκι έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Παναγιώτου μάζεψε.
36′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Οθέλλο. Έξω ο Κυριάκου μέσα ο Γκαρσία.
39′ Ο Ναρντίνι έπιασε το δυνατό σουτ εντός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω.
41′ Καλή ενέργεια του Σταμούλη από δεξία, έκανε το σουτ αλλά ο Μάρκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.
45′ Έξι λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
45+2′ Ωραία ενέργεια και σουτ του Γκαρσία αλλά ο Μάρκοβιτς για ακόμα μια φορά έδιωξε σε κόρνερ.
45+3′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Οθέλλος ισοφαρίζει με τον Καστάνα μετά από κόρνερ η μπάλα έσκασε στην περιοχή και από κοντά έκανε το πλασέ και σκόραρε.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Τα στατιστικά του Α’ μέρους:

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
46′
Αλλαγή για τον Εθνικό. Μέσα ο Αγγελόπουλος έξω ο Μάριος Ηλία.
55′ Ο Ντράζιτς προσπάθησε και έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε έξω.
57′ Μεγάλη φάση για τον Οθέλλο. Ο Γκαρσία έκανε τη σέντρα και ο Ποπέσκου από κοντά έστειλε άουτ τη μπάλα.
63′ Ο Ντράζιτς εκτέλεσε το φάουλ και ο Ντε Ιριόντο έπιασε τη κεφαλιά η οποία πέρασε μόλις έξω.
63′ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Σταμούλης μετά την προσπάθεια του Ποπέσκου έκανε το πλασέ αλλά ο Μάρκοβιτς απέκρουσε δύσκολα με τα πόδια.
66′ Αλλαγή από Σκάζνι. Έξω ο Ράμος μέσα ο Σούτο.
66′ Αλλαγή και για τον Εθνικό. Έξω ο Ντράζιτς μέσα ο Ακσεντίγιεβιτς.
68′ Ο Καμπρέρα προσπάθησε απέναντι σε δύο του Οθέλλου και έκανε το σουτ αλλά ο Παναγιώτου μάζεψε τη μπάλα.
70′ Σκληρό μαρκάρισμα-τάκλιν του Καστάνα πάνω στον Ντε Ιριόντο. Ο ποδοσφαιριστής του Οθέλλου είναι ήδη κιτρινισμένος και λανθασμένα ο διαιτητής δεν έδωσε δεύτερη κίτρινη κάρτα.
75′ Ο Ντε Ιριόντο ο οποίος είναι μόνιμος εκτελεστής μέσα στην περιοχή για τον Εθνικό έπιασε άλλη μια κεφαλιά η οποία πέρασε μόλις έξω.
77′ Αλλαγή για Οθέλλο. Έξω ο Καστάνας μέσα ο Χριστοδούλου.
78′ Η μεγαλύτερη χαμένη φάση του αγώνα για τον Οθέλλο. Σε μία φάση διαρκείας Σούτο και Ποπέσκου δεν κατάφεραν να σκοράρουν από κοντά και η μπάλα κατέληξε σε πόδια αμυντικών και κόρνερ.
80′ Και άλλη μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Σούτο και πάλι αλλά αυτή τη φορά του σουτ του εκτός περιοχής κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι.
85′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Οθέλλος φαίρνει τούμπα το ματς με εξαιρετική κεφαλιά του Σούτο μετά από ωραία σέντρα του Ανάνγκ.
87′
Διπλή αλλαγή για Εθνικό. Έξω Ντε Ιριόντο και Ιωάννου μέσα Αρτυματάς και Γκόμες.
90′ 5 λεπτά καθυστερήσεις.