Ο Απόλλωνας πήρε τη νίκη με 3-0 απέναντι στον Οθέλλο και επέστρεψε στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές.
Οι φιλοξενούμενοι με τον Άγγελο Τσολάκη στον πάγκο ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο σχεδόν σε ολόκληρο τον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Βαλμπουενά ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 37’ και το διπλασίασε με πέναλτι στο 50’. Ο Γάλλος δημιουργούσε συνεχώς ευκαιρίες και ήταν σε όλες τις προσπάθειες της ομάδας του πριν αποχωρήσει με αλλαγή. Ο Αμπντουραχίμι κλείδωσε τη νίκη με το πρώτο του γκολ στον Απόλλωνα μετά από ολέθριο λάθος του Ταουντούλ ο οποίος η αλήθεια πραγματοποίησε μεγάλες επεμβάσεις ειδικότερα στο πρώτο μέρος.
Ο Απόλλωνας πάει στην 6η θέση με 22 βαθμούς ενώ ο Οθέλλος παραμένει στους εννέα και στην 12η θέση.

ΟΘΕΛΛΟΣ: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι (82′ Μπραμπίγια), Κυριάκου, Ράμος (70′ Γκαρσία), Σανγκαρέ (62′ Σούτο), Ποπέσκου (70′ Χριστοδούλου), Καστάνας, Ανάνγκ, Ουεσλάτι (82′ Ιωάννου).
Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Κατσιατή, Γιάσο, Εντιαγιέ, Βενιζέλου.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Φιλιώτης, Εκπολό, Πεϊμπέρνς (78′ Μαλεκκίδης), Γιούρτσεβιτς, Τέκιε, Χάμπος, Πέρετζ (63′ Σπόλιαριτς), Βαλμπουενά (73′ Αμπντουραχίμι), Ποντικός (63′ Σαγκάλ), Κρμέντσικ (73′ Μάρκες).
Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Μαλεκκίδης, Νταρίκουα, Κοστάκε, Βάργκα.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
1′
Ο Κρμέντσικ έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε εύκολα στον Ταουντούλ.
7′ Ο Χάμπος έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα πέρασε έξω.
9′ Ωραία μπαλιά του Ουεσλάτι, ο Σανγκαρέ πήγε για την κεφαλιά αλλά ο Γιούρτσεβιτς παρέμβηκε σωτήρια.
19′ Κακή εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά από κοντινή απόσταση αφού η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.
21′ Σκληρό μαρκάρισμα του Κυριάκου στον Βαλμπουενά ο οποίος παραμένει κάτω στο έδαφος. Σηκώθηκε ο Γάλλος αλλά λανθασμένα ο διαιτητής δεν κιτρίνισε τον παίκτη του Οθέλλου.
26′ Κίτρινη στον Ναρντίνι για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Βαλμπουενά. Ήταν στο όριο με 5 κίτρινες και χάνει ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια.
27′ Κίτρινη στον Γιούρτσεβιτς για σπρώξιμο στον Σταμούλη.
29′ Ο Ναρντίνι από κοντά προσπάθησε από κοντά αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.
31′ Μακρινό δυνατό σουτ του Παναγιώτου αλλά ο Ταουντούλ έκανε εντυπωσιακή απόκρουση.
34′ Σέντρα του Βαλμπουενά, ο Κρμέντσικ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πλάγια έξω.
35′ Σέντρα-σουτ του Βαλμπουενά αλλά ο Ταουντούλ για άλλη μια φορά απέκρουσε σωτήρια.
36′ Κεφαλιά του Εκπολό μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά, η μπάλά έξω.
37′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Βαλμπουενά πήρε την μπάλα εντός περιοχής, έκανε το σουτ μπροστά από τρεις αντιπάλους και σκόραρε.

41′ Κίτρινη στον Ποπέσκου για φάουλ στον Χάμπο.
43′ Μεγάλη φάση για τον Οθέλλο. Ο Ανάνγκ έκανε το πλασέ εντός περιοχής αλλά ο Λέουβενμπεργκ έκανε μεγάλη απόκρουση.
44′ Ο Ποντικός βρέθηκε εντός περιοχής, έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Ταουντούλ έκανε την επέμβαση.
45′ Τέσσερα επιπλέον λεπτά.
ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Τα στατιστικά του ημιχρόνου:
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
47′ Πέναλτι για τον Απόλλωνα. Ο
Ποντικός βρέθηκε κάτω στο έδαφος μετά από κτύπημα με το χέρι του Ναρντίνι. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και καταχωρήθηκε κανονικά πέναλτι. Η φάση είναι αρκετά δύσκολη αφού το άγγιγμα δεν ήταν αρκετά δυνατό.
50′. ΓΚΟΛ 0-2. Ο Βαλμπουενά στέλνει από την αντίθετη πλευρά τον Ταουντούλ και διπλασιάζει το σκορ και τα γκολ του.

60′ Μακρινό σουτ του Παναγιώτου η μπάλα πέρασε μόλις έξω.
62′ Αλλαγή για Οθέλλο. Μέσα ο Σούτο έξω ο Σανγκαρέ.
63′ Διπλή αλλαγή από Τσολάκη. Έξω οι Ποντικός και Πέρετζ, μέσα οι Σπόλιαριτς και Σαγκάλ.
70′ O Σούτο έκανε το γύρισμα αλλά ο Κυριάκου δεν μπόρεσε να κάνει το τελείωμα.
71′ Διπλή κίνηση από Σκάζνι. Έξω οι Ποπέσκου και Ράμος, μέσα οι Γκαρσία και Χριστοδούλου.
73′ Διπλή αλλαγή και για Απόλλωνα. Έξω οι Βαλμπουενά και Κρμέντσικ, μέσα οι Αμπντουραχίμι και Μάρκες.
76′ ΓΚΟΛ 0-3. Ο Ταουντούλ έκανε τραγικό λάθος και ο Αμπντουραχίμι πέτυχε το γκολ από κοντά με πλασέ.

77′ Κίτρινη στον Λέουβενμπεργκ για καθυστερήσεις.
78′
Αλλαγή για Απόλλωνα. Έξω ο Πεϊμπέρνς μέσα ο Μαλεκκίδης.
82′ Διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους. Έξω Ουεσλάτι και Ναρντίνι, μέσα Ιωάννου κα;ι Μπραμπίγια.
87′ Κίτρινη στον Σούτο για δυνατό μαρκάρισμα.
90′ 3′ λεπτά οι καθυστερήσεις.