Η κορυφή έχει  νέο (συγ)κάτοικο. Η Ομόνοια επικράτησε με 2-1 της Καρμιώτισσας για την 15η αγωνιστική, πέτυχε την τέταρτη σερί της νίκη και ανέβηκε στην πρώτη θέση «πιάνοντας» το ΑΠΟΕΛ.

Oι γηπεδούχοι βρήκαν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίκτυα στο 20ο λεπτό έπειτα από πλασέ του Μπέζους αξιοποιώντας το γύρισμα του Λοΐζου για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και απάντησαν πριν την ολοκλήρωση του α’ μέρος.

Συγκεκριμένα στο 38’ ο Κατσαντώνης μετά από σέντρα του Λουκίλι έγραψε το 1-1 με κεφαλιά, στέλνοντας τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια με το 6ο του γκολ.

Στο 56’ η Ομόνοια κέρδισε πέναλτι από χέρι του Σουκ (η φάση ελέγχθηκε από το VAR και επικύρωσε την απόφαση του Χριστοδούλου), με τον Κακουλλή να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ευστοχεί για το τελικό 2-1 στο 58’, βρίσκοντας ξανά γκολ μετά τις 7 Οκτωβρίου.

Μετά από αυτή τη νίκη, οι πράσινοι έπιασαν το ΑΠΟΕΛ στην 1η θέση με 32 βαθμούς, έχοντας ματς περισσότερο, και περιμένουν τι θα κάνει ο «αιώνιος» αντίπαλός τους κόντρα στην Πάφος FC.

Αντιθέτως, η Καρμιώτισσα έμεινε στην 12η θέση με 10 βαθμούς.

Ομόνοια: Ουζόχο, Ψάλτης, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Μπασιρού, Κούσουλος, Μπέζους (87′ Φράνσον), Λοΐζου, Σεμέδο (78′ Σίμιτς), Κακουλλής (82′ Ανσαριφάρντ)
Στον πάγκο: Κυριακίδης, Κελεπέσιης, Λέζιακς, Μίλετιτς, Λανγκ, Κασάμα, Προκοπίου, Άμο

Καρμιώτισσα: Ανέστης, Γκραντινάρου (87′ Παντελή), Μαλόνε, Χριστοφόρου, Κοβάσεβιτς, Τσουκαλάς, Νεοφύτου, Σουκ (74′ Μαθαίου), Λουκίλι, Ντούμπια (87′ Θεοδώρου), Κατσαντώνης
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Άντος, Μιχαήλ, Νιούπορτ, Αγγελή

Στο όριο καρτών: Μάθιους, Σιπριάνο, Ανσαριφάρντ, Κακουλλής (2) / Μαλόνε, Ματθαίου (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Μπέζους (20′) Κακουλλής (πεν. 58′)/ Κατσαντώνης (38′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κουλιμπαλί, Λοΐζου / Ντούμπια, Τσουκαλάς, Σουκ, Μαλόνε (3η)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
6′ Σουτ στην κίνηση από τον Κοβάσεβιτς, η μπάλα κόντραρε στον Ψάλτη.
8’ Ζήτησαν χέρι οι παίκτες της Ομόνοιας μετά από σέντρα του Λοΐζου, «παίζεται» είπε ο Χριστοδούλου, τον οποίο δικαιώνει και η επαναληπτική προβολή.
16’ Οι γηπεδούχοι έχουν την κατοχή και τον έλεγχο της αναμέτρησης, ωστόσο, για την ώρα, δυσκολεύονται να δημιουργήσουν φάσεις.
20′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Μπέζους με ιδανικό πλασέ έπειτα από γύρισμα του Λοΐζου, ανοίγει το σκορ.

24′ Εντυπωσιακή απόκρουση του Ουζόχο σε δυνατό σουτ του Νεοφύτου.
25′ Kίτρινη στον Ντούμπια.
26′ Σπουδαία χαμένη ευκαιρία για τους πράσινους. Ο Λοΐζου από το ύψος του πέναλτι, είδε την μπάλα να του στρώνεται μπροστά του, έκανε και το σουτ, αλλά πέρασε άουτ.
38′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Λουκίλι έκανε τη σέντρα και ο Κατσαντώνης με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή ισοφαρίζει.

40′ Τεράστια ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με το σουτ του Σουκ να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ουζόχο.
41′ Κίτρινη σε Κουλιμπαλί και Τσουκαλά.
45′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα, δίκαια προηγήθηκε, ωστόσο η Καρμιώτισσα έβγαλε αντίδραση μετά το γκολ που δέχθηκε κι αυτό το 1-1 «μιλάει» για το α’ μέρος των δύο ομάδων.

56′ Πέναλτι για την Ομόνοια σε χέρι του Σουκ. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR, επικυρώνοντας την απόφαση του διαιτητή.
58′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Κακουλλής ευστοχεί και δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του!

60′ Κίτρινη στον Σουκ.
68′ Κίτρινη στον Μαλόνε.
70′ Κίτρινη στον Λοΐζου.
74′ Ματθαίου μέσα, Σουκ έξω.
78′ Σίμιτς εντός, Σεμέδο εκτός.
82′ Ο Ανσαριφάρντ παίρνει τη θέση του Κακουλλή.
87′ Ο Φράνσον αντικαθιστά τον Μπέζους.
87′ Θεοδώρου και Παντελή αντί Ντούμπια και Γκραντινάρου.
90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.