Τα «Πιστόνια» μπήκαν αποφασισμένη για την πρώτη τους νίκη μετά από πολύ καιρό και έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 27-30, ενώ συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο κλείνοντας το ημίχρονο στο +19 (47-66).

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο, ωστόσο… ξέχασαν να βγουν από τα αποδυτήρια και έδωσαν το δικαίωμα στους Σέλτικς με επί μέρους 35-16, να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, με την τρίτη περίοδο να λήγει ισόπαλη με 82-82.

Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο το ματς εξελίχθηκε σε… θρίλερ αφού οι δύο ομάδα εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με τον Τέιτουμ στα 9” πριν την λήξη να διαμορφώνει το 108-106 υπέρ των Σέλτικς και τον Μπογκντάνοβιτς στα 5” να στέλνει το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας σε 108-108.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Πίστονς ξέμειναν από δυνάμεις, με τους αστέρες των Σέλτικς να «καθαρίζουν» την υπόθεση νίκη, κάνοντας επικό comeback στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις (35π, 8ρ) και ο Τζέισον Τέιτουμ (31π, 7ρ, 10ασ) ηγήθηκαν για τους Σέλτικς, οδηγώντας τους στην ανατροπή, ενώ από την πλευρά των Πίστονς ξεχώρισαν ο Κέιντ Κάνινγχαμ (31π, 6ρ, 9ασ) και ο Τζέιντεν Άιβι (22π, 10ρ, 4ασ).