Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Καρμιώτισσα έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ρόσι και δέκα δευτερόλεπτα αργότερα όταν μπήκαμε πλέον στο έκτο λεπτό του επιπλέον χρόνου ο Πέρετζ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα και χάρισε τη νίκη στον Απόλλωνα με 4-3.
Έγινε απίστευτη ματσάρα στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Η ομάδα των Πολεμιδιών έχανε 3-1 από τους «γαλάζιους» αλλά έβγαλε απίστευτα ψυχικά αποθέματα, ισοφάρισε σε 3-3.
Φάνηκε από την αρχή ότι δεν θα ήταν εύκολα τα πράγματα για τον Απόλλωνα ο οποίος παρόλα αυτά προηγήθηκε 2-0 με Αμπντουραχίμι και Μάρκες.
Ο Ντούμπια ισοφάρισε με γκολάρα αλλά όταν ο Μαλεκκίδης έκανε το 3-2 πολλοί είπαν ότι η σεμνή τελετή στην Πάφο έλαβε τέλος.
Μόνο τέλος δεν έλαβε. Οι παίκτες του Χρίστου Χαραλάμπους αντέδρασαν, με γκολ-πέναλτι του Ντούμπια μείωσαν σε 3-2 και ισοφάρισαν με γκολ του Ρόσι.
Για να φτάσουμε στο λεπτό που περιγράψαμε στην πρόταξη με την Καρμιώτισσα να χάνει απίστευτο τετ-α-τετ και τον Απόλλωνα να το βάζει και να φεύγει με μεγάλο διπλό.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Ανέστης, Μαλόνε, Ντούμπια, Νεοφύτου, Φουρ (46′ Λουκίλι), Τσουκαλάς, Ρόσι, Γκραντινάρου (81′ Παντελή), Χριστοφόρου (66′ Σουκ), Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Άντος, Μελετίου, Αβραάμ, Λουκίλι, Μιχαήλ, Παντελή, Θεοδώρου, Νιούπορτ, Αγγελή, Ματθαίου, Σουκ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Αμπντουραχίμι (66′ Βάργκα), Μαλεκκίδης, Σαγκάλ (66′ Τέκιε), Κυριάκου (77′ Σπόλιαριτς), Νταρίκουα, Βαλμπουενά (84′ Πέρετζ), Φιλιώτης, Μάρκες (84′ Κρμέντσικ), Κολ
Στον πάγκο:  Λοίζου, Δημητρίου, Σέλβικ, Άδωνη, Τέκιε, Πέρετζ, Κρμέντσικ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Ψύχας, Κοστάκε, Βάργκα

ΓΚΟΛ: 39′ Ντούμπια, 83′ Ντούμπια (π.), 87′ Ρόσι/3′ Αμπντουραχίμι, 37′ Μάρκες, 73′ Μαλεκκίδης, 90+6′ Πέρετζ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νεοφύτου, Τσουκαλάς (6η), Κοβάσεβιτς/Νταρίκουα, Αμπντουραχίμι (3η), Μαλεκκίδης
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 662

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΚΑΡΤΩΝ
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Ματθαίου (2), Τσουκαλάς (5).
ΑΠΟΛΛΩΝ: Εκπολό, Χάμπος, Αμπντουραχίμι, Σαγκάλ (2).

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας

3′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ ο Απόλλωνας. Ο Σαγκάλ με το κεφάλι έφερε την μπάλα στην περιοχή της Καρμιώτισσας και ο Αμπντουραχίμι από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

7′
Καλή προϋπόθεση για την Καρμιώτισσα. Ο Κατσαντώνης βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή του Απόλλωνα, αλλά κλείστηκε, πιέστηκε και το σουτ του έφτασε στα χέρια του Λέουβενμπεργκ.
11′ Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Ο Ντούμπια μποήκε επικίνδυνα από θέση μέσα δεξιά, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε στον Κολ και έφυγε κόρνερ.
13′ Μακρινό σουτ του Ντούμπια, σε ετοιμότητα ο Λέουβενμπεργκ μάζεψε την μπάλα.
21′ Σουτ του Μαλεκκίδη από κοντά, μάζεψε ο Ανέστης.
23′ Γύρισμα του Σαγκάλ στα χέρια του Ανέστη.
27‘ Μακρινό σουτ του Χάμπου, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
28′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Από κοντά ο Φουρ και λίγο πλάγια απέναντι από τον Λέουβενμπεργκ, έστειλε την μπάλα έξω.
30′ Επικίνδυνο γύρισμα του Φιλιώτη, έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί της Καρμιώτισσας.
35′ Κινήθηκε ωραία στην αντίπαλη περιοχή ο Σαγκάλ, έκανε το σουτ αλλά ο Μαλόνε έβαλε το πόδι και έδιωξε σε κόρνερ.
36′ Κεφαλιά του Μαλεκκίδη μετά από κόρνερ, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
37′ ΓΚΟΛ. 0-2. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ ο Απόλλωνας. Ο Σαγκάλ βρήκε τον Μάρκες στην περιοχή, ο Πορτογάλος άδειασε τον Χριστοφόρου και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

39′ ΓΚΟΛ. 1-2. Μειώνει η Καρμιώτισσα με γκολάρα του  Ντούμπια. Ο Ιβοριανός έπιασε ένα μακρινό φαλτσαριστό σουτ και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Λέουβενμπεργκ.

45+2′
Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Ο Νεοφύτου έπιασε ένα μακρινό φαλτσαριστό σουτ και ανάγκασε τον Λέουβενμπεργκ σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ.

46′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Τετ-α-τετ του Κατσαντώνη με τον Λέουβενμπεργκ, με τον Ολλανδό να αποκρούσει το πλασέ του Κύπριου επιθετικού.
48′ Ο Μαλεκκίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά σε ετοιμότητα οι Ανέστης μάζεψε την μπάλα.
59′ Σουτ του Τσουκαλά πάνω από τα δοκάρια.
61′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Ο Ρόσι κατέβασε με το στήθος, έκανε το γυριστό σουτ αλλά ο Μαλεκκίδης έβαλε σωτήρια το πόδι και απέκρουσε την μπάλα.
66′ Τεράστια ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Ο Ντούμπι από καλή θέση έπιασε το σουτ αλλά και πάλι ο Μαλεκκίδης σαν από μηχανής Θεός έβαλε το πόδι και απέκρουσε.
73′ ΓΚΟΛ. 1-3. Φάουλ του Βαλμπουενά και από κοντά ο Μαλεκκίδης με  πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

81′
Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Παντελή αντί Γκραντινάρου.
82′ Κερδίζει πέναλτι για την Καρμιώτισσα ο Λουκίλι σε ανατροπή από τον Φιλιώτη. Ο διαιτητής δεν υπέδειξε παράβαση, αλλά η φάση ελέχθηκε από το VAR και ο ρεφ άλλαξε την αρχική του απόφαση.
83′ ΓΚΟΛ. 2-3. Ο Ντούμπια ευστοχεί από τα 11 βήματα και μειώνει για την Καρμιώτισσα.

87′ ΓΚΟΛ. 3-3. Ισοφαρίζει η Καρμιώτισσα. Ο Κατσαντώνης γύρισε την μπάλα και ο Ρόσι από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα.

90+5′
Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με τον Ρόσι. Απέκρουσε ο Λέουβενμπεργκ στο τετ-α-τετ.
90+6′ ΓΚΟΛ. 3-4. Ο Κρμέντσικ μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα και ανενόχλητος ο Πέρετζ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.