Μετά τον Άρη… σόκαρε και την Πάφος FC η Καρμιώτισσα.
Η ομάδα του Χρίστου Χαραλάμπους πανηγύρισε τεράστια νίκη με 2-1, πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα και πλησίασε στον έναν βαθμό την 11η θέση στην οποία βρίσκεται η ΑΕΖ.
Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ανδρέας Κατσαντώνης ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ στο 19 και στο 32’.
Από εκείνο το σημείο και μετά, η Καρμιώτισσα διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της αποτέλεσμα, άντεξε στην πίεση της Πάφος FC η οποία μείωσε πολύ αργά στο 90+5’ με τον Τουμάσι και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη συνεχίζοντας το αήττητο σερί των τελευταίων τεσσάρων αγώνων.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Ανέστης, Ντούμπια (86′ Ματθαίου), Νεοφύτου, Φουρ (90+3′ Μιχαήλ), Τσουκαλάς, Ρόσι (76′ Θεοδώρου), Γκραντινάρου, Νιουπορτ, Κατσαντώνης (90+3′ Αβραάμ), Κοβάσεβιτς, Σουκ
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Βιολάρης, Άντος, Μελετίου, Αβραάμ, Μιχαήλ, Θεοδώρου, Αγγελή, Ταβελούδης, Ματθαίου

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Μπρούνο (46′ Αμπντουσαλάμοφ), Ζάιρο, Μποτσκάι (71΄Ταβάρες), Ικόκο (71′ Δημητρίου), Ρους (81′ Νταλίνια), Βαλακάρι, Ναμ, Ντράγκομιρ, Πελάτζιο (46′ Τουμάσι)
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Τσίκατς, Γκολντάρ, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Τάνκοβιτς, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Ταβάρες

ΓΚΟΛ: 19′, 32′ Κατσαντώνης /90+5′ Τουμάσι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρόσι (3η), Τσουκαλάς, Κοβάσεβιτς, Φουρ (3η)
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 1554 (1533 για την Πάφος FC και 21 στην πλευρά της Καρμιώτισσας)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
1′
Πρώτη τελική στο παιχνίδι. Γυριστό σουτ του Φουρ έφυγε πάνω από τ δοκάρι του Ίβουσιτς.
3′ Σουτ του Μπρούνο από το ύψος της περιοχής, η μπάλα έφυγε έξω.
5′ Επικίνδυνο γύρισμα του Μποτσκάι, έδιωξαν οι αμυντικοί της Καρμιώτισσας, η μπάλα έφτασε στον Μπρούνο ο οποίος έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
10′ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφος FC με Ζάιρο. Ο Βραζιλιάνος έκανε το φαλτσαριστό σουτ, όμως η μπάλα βρήκε στην οριζόντια δοκό του Ανέστη.
12′ Κίτρινη στον Ρόσι που είναι η 3η και θα χάσει έναν εκ των δύο επόμενων αγώνων.
19′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Κατσαντώνης αφού δέχθηκε εκπληκτική μπαλιά από τον Κοβάσεβιτς στην πλάτη της άμυνας της Πάφος FC, βγήκε απέναντι από τον Ίβουσιτς και πλάσαρε ιδανικά.

30′ Κίτρινη στον Τσουκαλά.
32′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Ρόσι έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Ίβουσιτς έπεσε και έδιωξε αλλά στην επαναφορά ο Κατσαντώνης με κοντινό πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

37′ Πλασέ του Μπρούνο, έπεσε και μάζεψε ο Ανέστης.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

46′ Δ
ιπλή αλλαγή για την Πάφος FC. Μέσα Τουμάσι και Αμπντουσαλάμοφ, έξω Πελάτζιο και Μπρούνο.
54′ Πλασέ του Βαλακάρι, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Ανέστη.
64′ Ο Κοβάσεβιτς σταμάτησε πολύ ωραία τον Αμπντουσαλάμοφ ο οποίος κατέβαινε επικίνδυνα.
65′ Κεφαλιά του Ρους έξω.
71′ Διπλή αλλαγή για την Πάφος FC. Μέσα Ταβάρες και Δημητρίου, έξω Μποτσκάι και Ικόκο.
81′ Αλλαγή για την Πάφος FC. Μέσα ο Νταλίνια αντί του Ρους.
90+5′ ΓΚΟΛ. 2-1. Μειώνει η Πάφος FC. Μετά από σέντρα -σουτ του Τουμάσι, αιφνιδιάστηκε ο Ανέστης και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.