Η πρωταθλήτρια Ιταλίας… υποκλίθηκε στην υποψήφια πρωταθλήτρια!
Η Νάπολι ήθελε να κάνει μια μεγάλη νίκη και να μπει στο κόλπο του τίτλου, αλλά είδε την Ίντερ να αλώνει το «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» και να φωνάζει πως είναι το φαβορί για να ράψει το σκουντέτο! Διότι ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι έφυγε από τον ιταλικό Νότο με σπουδαίο τρίποντο (0-3) στις αποσκευές της, πραγματοποιώντας εμφάνιση-δήλωση και έναν θρίαμβο που όμοιό του τελευταία φορά πέτυχε το 1977 όταν είχε νικήσει με τέτοιο εύρος στο σκορ!
Με την Ίντερ να φεύγει νικήτρια από την έδρα της Νάπολι μετά από τέσσερα χρόνια και να επιστρέψει στην κορυφή και στο +2 από τη Γιουβέντους, ενώ οι «παρτενοπέι» γνώρισαν την 4η ήττα τους στη σεζόν (με όλες να έχουν έρθει στο… σπίτι τους) και να έχουν συγκάτοικο τη Ρόμα στην τέταρτη θέση με 24 βαθμούς.
Αρκετά ισορροπημένο ήταν το ματς στο πρώτο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους. Η πρώτη φάση άνηκε στη Νάπολι μόλις στο 3ο λεπτό, με τον Ελμάς να κάνει ένα πολύ δυνατό σουτ, αλλά ο Ζόμερ έδιωξε με τις γροθιές. Στο 12’ σκόραρε ο Τιράμ, μετά από κεφαλιά-πάσα του Λαουτάρο, αλλά το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ.
Γενικότερα, οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, αλλά δεν μπορούσαν να φτιάξουν κλασικές φάσεις και απειλούσαν έξω από το κουτί. Όπως συνέβη στο 36ο λεπτό, όταν ο Πολιτάνο έπιασε ένα φοβερό σουτ από τα 25 μέτρα, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ζόμερ. Οι «νερατζούρι» είχαν άμεσα απάντηση και στο 39’ είχαν τη δική τους ευκαιρία για να ανοίξουν στο σκορ. Συγκεκριμένα, ο Λαουτάρο από θέση τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μέρετ, ο οποίος έχασε την μπάλα και δεν μπλόκαρε, ωστόσο δεν ήταν κανένας παίκτης των φιλοξενούμενων να εκμεταλλευθεί το λάθος και να στείλει στα δίχτυα την μπάλα!
Η Ίντερ είχε πάρει μέτρα στο γήπεδο και τελικά βρήκε το γκολ στο 44ο λεπτό, όταν ο Ντι Μάρκο έκανε τη σέντρα, ο Μπαρέλα έστρωσε στον Τσαλχάνογλου και εκείνος με πολύ ωραίο σουτ στην κίνηση έγραψε το 1-0, σκορ με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.
Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο μέρος του αγώνα, με τη Νάπολι να έχει μια καλή στιγμή στο 58ο λεπτό, όταν ο Κβαρατσκέλια έκανε το σουτ από πολύ καλό σημείο μέσα από την περιοχή, αλλά ο Ζόμερ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Η Ίντερ στη συνέχεια τιμώρησε την αστοχία των «παρτενοπέι» και στο 62ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά της. Συγκεκριμένα, ο Λαουτάρο έκανε ένα ωραίο γύρισμα στον Μπαρέλα και εκείνος πέρασε δυο παίκτες με τρομερή ντρίμπλα για να εκτελέσει τον Μέρετ για το 2-0!
Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και έψαχναν και τρίτο γκολ, με τη Νάπολι να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Οι «νερατζούρι» μετουσίωσαν την ανωτερότητά τους σε ακόμη ένα γκολ, στο 85ο λεπτό. Μετά από υποδειγματική κυκλοφορία της μπάλας από την Ίντερ, με τον Κουαδράδο να κάνει το συρτό γύρισμα και ο Τιράμ σε κενή εστία, αφού ο Μέρετ ήταν εξουδετερωμένος, έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.
Τα λεπτά κυλούσαν, η Νάπολι προσπαθούσε να φτιάξει κάποια φάση στις αντεπιθέσεις, ωστόσο τις εξουδετέρωνε όλες τόσο η άμυνα της Ίντερ, όσο και ο Ζόμερ. Κάπως έτσι, το 3-0 υπέρ των «νερατζούρι» παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και φώναξαν πως πάνε για το σκουντέτο!