Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα και από το Δασάκι, επικρατώντας του Εθνικού με 3-0 κι έδωσε συνέχεια στην ανοδική της πορεία με τον Ραν Μπεν Σιμόν στον πάγκο της! Η ομάδα της Λάρνακας ήταν άκρως αποτελεσματική, πήρε αυτό που ήθελε κι ατενίζει το μέλλον με ακόνη μεγαλύτερη αισιοδοξία!
Ο Πέρα Πονς άνοιξε το σκορ στο 12’, με τον Τρισκόφσκι στο 90’ να διπλασιάζει τα γκολ της και τον Ράφα Λόπες στο 90+2’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Ο Εθνικός δεν μπόρεσε να φανεί απειλητικός, επηρεασμένος κι από το γεγονός ότι στο 42’ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Μπογκατίνοφ, ο οποίος ανέτρεψε τον Φαράζ εκτός περιοχής και ο διαιτητής τον απέβαλε καθώς στέρησε καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι (76′ Λομοτέι), Περατικός, Λίσκι, Πεχλιβάνης (76′ Γκόμες), Μπίκερ (85′ Νικολάου), Ιωάννου, Ντράζιτς (45+1′ Μάρκοβιτς), Αγγελόπουλος (85′ Κ.Ηλία), Μ.Ηλία.
Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Κ.Ηλία, Γκόμες, Λομοτέι, Καλλένος, Νικολάου, Αρτυματάς, Περδίος.
ΑΕΚ: Πίριτς, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Ντιούνκου, Γκαλιόλο (46′ Γκάμα), Λέδες (61′ Τρισκόφσκι), Πονς, Τόνγκια (46′ Γκιούρτσο), Φαράζ (79′ Σάντσες), Ντίμερς, Σολ (67′ Λόπες).
Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Κάσας, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκαρσία, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσες, Γκιούρτσο, Μάμας.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σπιρόφσκι, Περατικός / Τόνγκια, Λέδες (3η), Γκαρσία (3η)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
12’ 0-1: Με πλασέ του Πονς στην περιοχή η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ!
22’ Πλασέ του Τόνγκια στην περιοχή, έκοψε αμυντικός του Εθνικού.
25’ Κίτρινη στον Τόνγκια.
28’ Κίτρινη στον Λέδες (3η).
30’ Κίτρινη στον Σπιρόφσκι.
42’ Απευθείας κόκκινη στον Μπογκατίνοφ, ο οποίος ανέτρεψε τον Φαράζ εκτός περιοχής και ο διαιτητής τον απέβαλε καθώς στέρησε καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος. Εξετάστηκε η φάση από το VAR, επικυρώθηκε η απόφαση του ρεφ.
45+1’ Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Μάρκοβιτς στη θέση του Ντράζιτς.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΤΕΛΙΚΕΣ: 1-1 (1-1)
ΚΟΡΝΕΡ: 3-3
ΚΑΤΟΧΗ: 36-64%

46’ Αλλαγές για την ΑΕΚ. Γκάμα και Γκιούρτσο αντί Τόνγκια και Γκαλιόλο.
56’ Εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς, προβολή από τον Σολ, έξω.
58’ Καλό μακρινό σουτ του Γκάμα, έξω!
61’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Τρισκόφσκι αντί του Λέδες.
67’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λόπες αντί του Σολ.
76’ Αλλαγές στον Εθνικό. Λομοτέι και Γκόμες αντί Σπιρόφσκι και Πεχλιβάνη.
76’ Κίτρινη στον Περατικό.
79’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Σάντσες αντί Φαράζ.
82’ Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Σουτ του Ντίμερς, έδιωξε πολύ δύσκολα σε κόρνερ ο Μάρκοβιτς.
85’ Αλλαγές για τον Εθνικό. Κ.Ηλία και Νικολάου αντί Μπίκερ-Αγγελόπουλου.
87’ Κίτρινη στον Άνχελ Γκαρσία που είναι στον πάγκο! Συμπληρώνει τρεις!
90’ 0-2: Ο Πονς κλέβει την μπάλα, δίνει στον Τρισκόφσκι που με πλασέ στην περιοχή διπλασιάζει τα γκολ της ΑΕΚ!
90+2’ 0-3: Με κεφαλιά ο Ράφα Λόπες στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!