Μεγάλη βόμβα έσκασε στην Περιστερώνα αφού η Δόξα πήρε την πρώτη της φετινή νίκη απέναντι στον περσινό πρωταθλητή Άρη ο οποίος έπαθε πατατράκ και δέχθηκε την δεύτερη συνεχόμενη του ήττα.
Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει μεγάλο ενδιαφέρον στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα και στο ψηλά επίσης.  Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν με διαφορά την καλύτερη τους φετινή εμφάνιση και πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς με το τέρμα του Ασάντε και το αυτογκόλ του Γκομίς. Από την άλλη ο Άρης είχε με μια απογοητευτική παρουσία, χωρίς να δείξει πάθος και επιθετική ενέργεια για αυτό και συνέχισε από εκεί που έμεινε στις ήττες από ΑΕΚ και Σπάρτα Πράγας. Η Δόξα πάει στους τέσσερεις βαθμούς και παραμένει στην τελευταία θέση ενώ ο Άρης μένει στους είκοσι εννέα και στην 5η θέση.

Δόξα: Σισκόφσκι, Φοφανά, Τρούγιτς (83′ Σαντίκ), Ναμπί (78′ Τραιτσέφσκι), Σκόγκλουντ (63′ Γκλεόφιλο), Βελκόφσκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Κυριάκου (78′ Στυλιανού), Πούριτς, Ασάντε.
Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου, Σιέλης, Σαντίκ, Γιαμπερέ, Μουχάμεντ, Κυριάκου, Τζε Τζε.

Άρης: Βανά, Γιαγκό (75′ Στεπίνσκι), Μουσουντά, Μπρόρσον, Καζού, Στρούσκι (46′ Νίκολιτς), Μπράουν (59′ Σουμάνσκι), Μαγιαμπέλα (59′ Σπόλιαριτς), Κοκόριν, Μοντνόρ, Γκομίς (63′ Σαβό).
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Γιαντάλ, Δημητρίου, Σανέ, Ζόκε, Ουρόσεβιτς.

ΓΚΟΛ: 34′ Ασάντε, 45+2′ Γκομίς (αυτογκόλ).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κυριάκου, Αλσέους (5η), Πούριτς, Σαντίκ, Γκλεόφιλο (3η)/ Καζού, Μοντνόρ (3η).

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
3′
Το πρώτο κόρνερ στον αγώνα είναι για την Δόξα, μετά από διώξιμο του Μπρόρσον.
5′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Πούριτς έδιωξε σωτήρια στην γραμμή μετά από πλασέ του Μαγιαμπέλα.
10′ Ο Μπράουν έκανε το σουτ η μπάλα πέρασε έξω.
11′ Ο Τρούγιτς έκανε απογοητευτικό τελείωμα από κοντινή-πλάγια θέση μετά από ενέργεια του Ναμπί.
12′ Συνεχίζει να πιέζει η Δόξα. Ο Ναμπί βρήκε τον Φοφανά ο οποίος έκανε το γύρισμα αλλά ο Γιαγκό τελευταία στιγμή έδιωξε σε κόρνερ.
16′ Ο Καζού έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά έξω.
19′ Ο Κοκόριν έπεσε εντός περιοχής και ζήτησε πέναλτι αλλά ο διαιτητής και το VAR ορθώς δεν έδωσαν παράβαση.
21′ Στο έδαφος ο Πούριτς με πρόβλημα στο χέρι, ανησυχία για Πετράκη και έστειλε ποδοσφαιριστή για ζέσταμα.
25′ Ωραία ενέργεια του Μαγιαμπέλα που έκανε το σουτ αλλά ο Σισκόφσκι έκανε δύσκολη επέμβαση.
26′ Πλαγιοκόπησε ο Μαγιαμπέλα, έκανε το ένα-δύο με τον Καζού αλλά ο Φοφανά σωτήρια έδιωξε το επικίνδυνο γύρισμα που έγινε μέσα στην περιοχή.
29′ Κλασική ευκαιρία για τον Άρη. Ο Γκομίς βρέθηκε φάτσα με τον Σισκόφσκι αλλά το πλασέ του ήταν απογοητευτικό και πέρασε ψηλά άουτ.
31′ Ο Μοντνόρ έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πλάγια έξω.
34′ 1-0 η Δόξα. Ο Ασάντε εκμεταλλεύτηκε το σοβαρό λάθος του Βανά, ο οποίος έκανε άστοχη έξοδο, τον πέρασε και αφού πλησίασε την κενή εστία άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

35′ Ο Μοντνόρ έκανε το τελείωμα στον αέρα αλλά η μπάλα πέρασε έξω.
45′ Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
45+1′ Μακρινό σουτ του Μπράουν, μάζεψε εύκολα ο Σισκόφσκι.
45+2′ 2-0 για την Δόξα. Μετά από φάουλ του Βελκόφσκι ο Βανά έκανε ξανά άστοχη έξοδο και ο Γκομίς μετά από διεκδίκηση με τον Αντωνιάδη στέλνει την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Τα στατιστικά του Α’ ημιχρόνου:
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
46′
Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Στρούσκι μέσα ο Νίκολιτς.
47′ Ο Ναμπί με απευθείας εκτέλεση κόρνερ προσπάθησε να ξεγελάσει τον Βανά αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και έξω.
49′ Μετά το γύρισμα του Μαγιαμπέλα και τις κόντρες ο Καζού έκανε το τελείωμα από κοντά αλλά ο Σισκόφσκι έκανε σπουδαία απόκρουση.
55′ Ο Μπράουν έκανε το μακρινό σουτ αλλά ο Σισκόφσκι έυκολα μάζεψε.
57′ Ο Ασάντε έκανε το γύρισμα αφού στην περιοχή υπήρχαν δύο ποδοσφαιριστές της Δόξας μόνοι με τον Μπρόρσον αλλά ο Σουηδός πραγματοποίησε σωτήρια άμυνα και έδιωξε σε κόρνερ.
59′ Διπλή αλλαγή από Σπιλέφσκι. Έξω οι Μαγιαμπέλα, Μπράουν μέσα οι Σουμάνσκι και Σπόλιαριτς.
63′ Την πρώτη κίτρινη στον αγώνα δέχθηκε ο Κυριάκου, διότι έδιωξε τη μπάλα για να μην συνεχιστεί γρήγορα το παιχνίδι.
67′ Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Γκομίς μέσα ο Σάβο.
67′ Πρώτη κίνηση για τη Δόξα. Έξω Σκόγκλουντ μέσα ο Γκλεόφιλο.
68′ Κίτρινη για τον Καζού μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα στον Αλσέους.
74′ Κίτρινη στον Αλσέους μετά από μαρκάρισμα στον Μαγιαμπέλα. Ήταν στο όριο και χάνει ένα αγώνα.
75′ Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Μέσα ο Στεπίνσκι έξω ο Γιαγκό.
78′ Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Έξω οι Κυριάκου και Ναμπί μέσα οι Στυλιανού και Τραιτσέφσκι.
83′ Αλλαγή από Πετράκη. Έξω ο Τρούγιτς μέσα ο Σαντίκ.
87′ Κίτρινη στον Τραιτσέφσκι για καθυστερήσεις.
88′ Ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων και διακοπή.
89′ Κίτρινη λόγω της σύρραξης στον Μοντνόρ ο οποίος ήταν στο όριο και χάνει ένα αγώνα. Δέχθηκαν και ο Σαντίκ με τον Πούριτς.
90′ Οκτώ λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
90+2′ Κίτρινη στον Γκλεόφιλο για φάουλ. Ήταν στο όριο και χάνει ένα αγώνα.
90+3′ Ο Σπόλιαριτς εκτέλεσε το φάουλ, πήρε τη κεφαλιά ο Μοντνόρ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω.