Μια Νέα Σαλαμίνα για φίλημα στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ.
Η ομάδα του Χριστόδουλου Χριστοδούλου έβαλε με επιβλητικό τρόπο τέλος στο σερί των τριών αγώνων χωρίς νίκη φεύγοντας με τεράστιο διπλό κόντρα στον Απόλλωνα.
Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 2-0 με έναν ασταμάτητο Νάρσινγκ στο πρώτο ημίχρονο που έδωσε το πρώτο γκολ στον Ντουρμισάι και  «χόρεψε» την άμυνα του Απόλλωνα στο δεύτερο το οποίο έβαλε ο ίδιος.
Ο Απόλλωνας προσπάθησε, ο Τσολάκης έκανε τις αλλαγές του αλλά η Νέα Σαλαμίνα διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ από το α’ μέρος και πανηγύρισε μια τεράστια νίκη που την φέρνει στην ισοβαθμία με τον σημερινό της αντίπαλο αλλά να υπερτερεί σε αυτή την ισοβαθμία.
Ο κόσμος του Απόλλωνα αποδοκίμασε ποδοσφαιριστές και διοίκηση.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πειμπέρνς (20′ Σέλβικ), Τέκιε, Κρμέντσικ (46′ Αμπντουραχίμι), Ποντικός (46′ Πέρετζ), Γιούρτσεβιτς (70′ Μαλεκκίδης), Κυριάκου, Κοστάκε (46′ Σαγκάλ), Φιλιώτης, Μάρκες
Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Πέρετς, Αμπντουραχίμι, Μαλεκκίδης, Σαγκάλ, Σπόλιαριτς, Νταρίκουα, Κολ, Βάργκα

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ (69′ Κορομά), Μιγκελίτο (61’Παπαγεωργίου), Ντουρμισάι, Φερνάντες (61′ Κουζμάνοβιτς), Μπεχαράνο, Καρλίτος, Λέουκο (46′ Κονατέ), Ντιακιτέ.
Στον πάγκο: Καλανίδης, Κατσικάς, Κονατέ, Τσελέα, Κουζμάνοβιτς, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Σίλβα, Κατσιάρης, Κορομά

ΓΚΟΛ: 17′ Ντουρμισάι, 32′ Νάρσινγκ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εκπολό, Φιλιώτης/Λέουκο, Καρλίτος
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 6.000

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΚΑΡΤΩΝ:
ΑΠΟΛΛΩΝ: Αμπντουραχίμι, Κυριάκου (2).
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Τσελέα, Νάρσινγκ, Μιγκελίτο (2), Λέουκο (5)

Παρατηρητής:  Καπιτανής Κώστας

2′ Μακρινό σουτ του Χάμπου η μπάλα έξω. Πρώτη τελική προσπάθεια για τους γηπεδούχους.
6’ Καλή προϋπόθεση για τον Απόλλωνα. Ο Μάκρες με μακρινή μπαλιά προσπάθησε να βρει τον Κοστάκε σε κενό χώρο ωστόσο ο Λέουκο ήταν πιο γρήγορος και γύρισε την μπάλα στον Κίσσα.
13′ Απειλεί ο Απόλλωνας. Ο Κοστάκε εκτέλεσε το φάουλ και ανάγκασε τον Κίσσα σε εξαιρετική απόκρουση σε κόρνερ.
16′ Γυριστό του Μάρκες από κοντά έξω.
17′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Νέα Σαλαμίνα. Ο Νάρσινγκ κινήθηκε από δεξιά, έκανε το γύρισμα, ολιγώρησε η άμυνα του Απόλλωνα, ο Ντουρμισάι κατέβασε και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

30′
Καλό σουτ του Μάρκες, απέκρουσε ο Κίσσας.
32′ ΓΚΟΛ. 0-2. Ο Νάρσινγκ πέρασε τον Σέλβικ και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
42′
Σουτ του Ποντικού πάνω από τα δοκάρια.
44′ Γύρισμα του Κοστάκε, έδιωξαν οι αμυντικοί σε κόρνερ.
45′ Κεφαλιά του Μάρκες έξω.
ΤΕΛΟΣ Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
46′ Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα εκτός οι Κρμέντσικ, Ποντικός και Κοστάκε στις θέσεις τους οι Αμπντουραχίμι, Σαγκάλ και Πέρετζ.
46′ Αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα εκτός ο Λέουκο στη θέση του ο Κονατέ.
52′ Κεφαλιά του Μάρκες η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Κίσσα.
54′ Άλλη μια μεγάλη επέμβαση σε διαγώνιο σουτ του Αμπντουραχίμι.
55′ Νέο σουτ του Αμπντουραχίμι η μπάλα λίγο έξω.
56′ Συνεργασία Μάρκες και Σαγκάλ με τον Χιλιανό να βρίσκει στην μικρή περιοχή τον Μάρκες ο οποίος έκανε την προβολή… στην έξοδο ο Κίσσας έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
59′ Μπήκε πολύ δυνατά ο Απόλλωνας στο β’ μέρος. Έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να μειώσει στο σκορ και να μπει και πάλι στον αγώνα. Εξαιρετικός μέχρι στιγμής ο Κίσσας με τις επεμβάσεις του.
61′ Δυο αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα εκτός οι Φερνάντες και Μιγκελίτο στις θέσεις τους οι Παπαγεωργίου και Κουσμάνοβιτς.