Ανορθωσάρα και με 10 παίκτες! Η «Κυρία» αν και αγωνιζόταν από το 29’ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Αρμπολέδα, και βρέθηκε να χάνει, κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη με ανατροπή κόντρα στον Οθέλλο με 2-1, για την 15η αγωνιστική και συνεχίζει το…κυνήγι!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, είχαν μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ ωστόσο στο 29’ τα πάντα ανατράπηκαν. Τότε, ο Αρμπολέδα αποβλήθηκε γιατί σταμάτησε την μπάλα με το χέρι του εκτός περιοχής, μετά από προσπάθεια του Ποπέσκου.

Στην πρώτη φάση, μετά την κόκκινη, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 35’ ο Ουεσλατί με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ (1-0).

Τα δεδομένα ωστόσο, άλλαξαν στην επανάληψη. Εκεί η «Κυρία» μπήκε με το…μαχαίρι στα δόντια και κατάφερε να φτάσει σε μια σημαντική ανατροπή, μέσα σε έξι λεπτά. Πρώτα ισοφάρισε σε 1-1 με τον Τσίκο στο 55’ και στο 61’ ο Καστέλ υπέγραψε το τελικό 2-1, βγάζοντας παράλληλα αντίδραση.

Με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση ανέβηκε στους 31 βαθμούς, βρίσκεται στο -1 από την κορυφή εκεί όπου βρίσκονται η Ομόνοια και το ΑΠΟΕΛ με 32 και συνεχίζει να είναι στην…καταδίωξη για τον τίτλο!

Από την άλλη, ο Οθέλλος παρέμεινε καθηλωμένος στην προτελευταία θέση με 9 βαθμούς.

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Αντωνίου (90+4′), Μαρμούκ, Κορρέα, Κορέια, Τεχέρα, Τιουνέ (46′ Χρυσοστόμου), Φερέιρα (86′ Μουσοντά), Γουαρίς (46′ Τσίκο), Καστέλ, Γκασαμά (33′ Μιχαήλ)
Στον πάγκο: Κεραυνός, Παρούτης, Χαραλάμπους, Κίκο, Τζούλιου

Οθέλλος: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Κυριάκου, Ράμος, Χριστοδούλου (80′ Μπραμπίλια), Σανγκαρέ (70′ Σανγκαρέ), Ποπέσκου, Καστάνας, Γκαρσία, Ουεσλατί
Στον πάγκο: Τζιακούρης, Παναγιώτου, Κατσιατής, Ιάσο, Μαμαντού, Μιτσής, Μαλλουρή, Βενιζέλου, Ιωάννου

Στο όριο καρτών: Αρμπολέδα, Τιουνέ, Παρούτης, Τσίκο (2) / Χριστοδούλου, Σούτο, Μπραμπίλια, Σανγκαρέ, Ποπέσκου, Ιάσο, Κορίνους (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Τσίκο (55′), Καστέλ (61′) / Ουεσλατί (35′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μουσοντά, Τεχέρα / Σανγκαρέ (3η), Ουεσλατί, Ράμος, Μπραμπίλια (3η), Καστάνας

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΛΕΔΙΔΑ ΜΑΣ:
4′ Ο Γκασαμά πλάσαρε τον Ταουντούλ από ευνοϊκή θέση, ωστόσο, ο κήπερ των φιλοξενουμένων απομάκρυνε σωτήρια.
13′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Ταουντούλ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, αυτή έπεσε μπροστά στον Φερέιρα, αλλά το πλασέ του από πολύ κοντά έφυγα ελάχιστα έξω.
14′ Κίτρινη στον Σανγκαρέ.
29′ Απευθείας κόκκινη στον Αρμπολέδα που έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής, μετά από προσπάθεια του Ποπέσκου. Το VAR επικύρωσε την απόφαση του ρεφ, Χρυσοβαλάντη Θεουλή.
33′ Μιχαήλ αντί Γκασαμά.
35′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ουεσλατί με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανοίγει το σκορ.
41′ Φαλτσαριστό πλασέ του Ποπέσκου, η μπάλα στο δοκάρι.

45′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+3′ Κίτρινη στον Ουεσλατί.

ΣΧΟΛΙΟ: Η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα και είχε τις ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, όμως, μετά την αποβολή του Αρμπολέδα τα πάντα άλλαξαν και ο Οθέλλος εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε.

Χρυσοστόμου και Τσίκο μέσα, Τιουνέ και Γουαρίς έξω.
46′ Κεφαλιά του Κορρέα, λίγο έξω.
52′ Νέα κεφαλιά από τον Αντωνίου αυτή τη φορά, πάνω από την εστία.
55′ ΓΚΟΛ 1-1. Λάθος του Ταουντούλ, ο Φερέιρα έκανε τη σέντρα και ο Τσίκο σε κενό τέρμα ισοφάρισε με πλασέ.

59′ Κίτρινη στον Ράμος.
61′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Τσίκο έδωσε στον Καστέλ κι αυτός με ιδανικό πλασέ έφερε τούμπα το ματς!

69′ Σουτ του Ουεσλατί, εκτός στόχου.
70′ Σούτο αντί Σανγκαρέ.
80′ Μπραμπίλια μέσα, Χριστοδούλου έξω.
81′ Σουτ του Σούτο, μπλοκάρει ο Μιχαήλ.
83′ Κίτρινη στον Μπραμπίλια.
84′ Κίτρινη στον Καστάνα.
86′ Ο Μουσοντά παίρνει τη θέση του Φερέιρα.
87′ Κίτρινη στον Μουσοντά.
88′
90′ Κίτρινη στον Τεχέρα.
90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+4′ Κίκο στη θέση του Αντωνίου.