Ο Βινίσιους και ο Ροντρίγκο (αμφότεροι από δύο γκολ) έστησαν ένα πάρτι με λάτιν χορούς και η άτυχη της υπόθεσης ήταν η Βαλένθια που έφυγε με… τάληρο (5-1) στην πλάτη από το «Μπερναμπέου»!
Για να πάρει κάποιος αποτέλεσμα μέσα στο «Μπερναμπέου», πρέπει όλες οι λεπτομέρειες να πάνε υπέρ του. Για την Βαλένθια το μόνο που πήγε καλά ήταν η απουσία του Τζουντ Μπέλιγχαμ. Όλα τα υπόλοιπα πήγαν… χάλια.
Οι νυχτερίδες δέχθηκαν γκολ από τα αποδυτήρια (3’, 1-0) και μάλιστα από τον πιο απροσδόκητο σκόρερ, τον Ντάνι Καρβαχάλ.
Είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν άμεσα, όμως σε δύο περιπτώσεις ο Λουνιν έκρυψε την εστία στον Ούγκο Δούρο σε δύο κλασικές ευκαιρίες για την Βαλένθια.
Ο Ισπανός φορ είχε και τρίτη μεγάλη ευκαιρία λίγο πριν το ημίχρονο (40’) και εκεί το έργο τελείωσε, αφού άρχισαν οι παραδοσιακοί χοροί.
Ο Βινίσιους έβαλε ένα… αλήτικο γκολ, πλασάροντας με το στήθος σε μία στιγμή σπάνιας έμπνευσης (42’) και στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι δεν βγήκαν στο γήπεδο.
Ο Βίνι έπιασε στον ύπνο τον Μαμαρντασβίλι με ωραίο σουτ για το 3-0 (49’), ενώ στην επόμενη φάση τραγικό λάθος στο build-up έφερε καθαρό τετ-α-τετ του Ροντρίγκο και το τέταρτο γκολ (50’).
Το πόδι σηκώθηκε από το γκάζι, όμως ακόμα και έτσι, η βασίλισσα βρήκε και πέμπτο γκολ από τον Ροντρίγκο (84’), σε ένα χορταστικό βράδυ για τους οπαδούς της βασίλισσας, που στο τέλος είδαν την Βαλένθια να πετυχαίνει το γκολ της τιμής με τον Ούγκο Δούρο (88’) για το τελικό 5-1.

ΡΕΑΛ: Λούνιν, Καρβαχάλ (83′ Μαρτίνεθ), Νάτσο, Αλάμπα, Μεντί (71′ Γκαρθία), Βαλβέρδε (60′ Μόντριτς), Καμαβινγκά, Κρόος, Ντίαθ (71′ Βάθκεθ), Ροντρίγκο, Βινίσιους (83′ Χοσέλου)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Κορέια (56′ Φούλκιερ), Μοσκέρα, Παουλίστα, Γκαγιά (56′ Γκασιορόβσκι), Πέρεθ (70′ Γκονσάλες), Πεπέλου (70′ Γιάρεμτσουκ), Γκέρα, Κανός (64′ Γκιγιαμόν), Λόπεθ, Ντούρο

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής
Αθλέτικ – Θέλτα 4-3 (37′ Σάνθετ, 45+5, -52′ Γκουρουθέτα, 90+8′ Μπερενγκέρ / 25′ Άσπας, 41′ Μπαμπά, 66′ Στραντ Λάρσεν)
Ράγιο Βαγεκάνο – Χιρόνα 1-2 (5′ Γκαρθία / 42′ Ντόβμπικ, 65′ Σάβιο)
Αλμερία – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-3 (76′ Αρίμπας / 62′ Οϊαρθάμπαλ, 90+1′ πέν. Φερνάντεθ, 90+5′ Θουμπιμέντι)
Οσασούνα – Λας Πάλμας 1-1 (73′ Μπούντιμιρ / 70′ Μολέιρο)
Γρανάδα – Χετάφε 1-1 (45+4′ Βιγιάρ / 2′ Μαγιοράλ)
Ρεάλ – Βαλένθια 5-1 (3′ Καρβαχάλ, 42′ 49′ Βινίσιους, 50′ 84′ Ροντρίγκο / 88′ Ντούρο)
12/11 15:00 Μαγιόρκα – Κάντιθ
12/11 17:15 Μπαρτσελόνα – Αλαβές
12/11 19:30 Σεβίλλη – Μπέτις
12/11 22:00 Ατλέτικο – Βιγιαρεάλ