Η Νέα Σαλαμίνα πέτυχε άλλη μια νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στη Δόξα, για την 11η αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι, τα βρήκαν…σκούρα στο α’ μέρος, ωστόσο, όταν η ομάδα της Κατωκοπιάς έμεινε με 10 παίκτες, στο 46’, λόγω αποβολής του Σισκόφσκι, τα πράγματα έγιναν…απλά.
Το πρώτο μέρος παρά τις ευκαιρίες των δύο ομάδων, έκλεισε στην ισοπαλία χωρίς σκορ (0-0).
Στην επανάληψη τα αριθμητικά δεδομένα άλλαξαν με το…καλησπέρα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Σισκόφσκι με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 46’, με τους ερυθρόλευκους να το εκμεταλλεύονται στο έπακρον και να φτάνουν σε μια ακόμα επιτυχία.
Το σκορ άνοιξε ο Ντιακιτέ στο 68’ με κεφαλιά, ενώ το τελικό 2-0 έγραψε ο Ντορεγκαράι στο 78’.
Με αυτή τη νίκη, η Νέα Σαλαμίνα έφτασε στους 18 βαθμούς και έπιασε τον Απόλλωνα στην 6η θέση, που έχει ματς λιγότερο. Στον αντίποδα, η Δόξα παρέμεινε στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό.

Νέα Σαλαμίνα (Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Ντιακιτέ, Λέουκο, Μπεχαράνο (86′ Κατσιάρης), Καρλίτος (57′ Μιγκελίτο), Παπαγεωργίου (46′ Ντουρμισάι), Κονέ (79′ Φερνάντεζ), Νάρσινγκ (86′ Κορομά), Ντορεγκαράι
Στον πάγκο: Κίσσας, Κονατέ, Τσελέα, Κουζμάνοβιτς, Σπυριδάκης, Βίκτωρος, Έντσον

Δόξα (Πετράκης): Σισκόφσκι, Τρούγιτς (67′ Σαντίκ), Ναμπί (66′ Β. Κυριάκου), Κλεόφιλο, Βελκόφσκι, Αντωνιάδης (69′ Σκόγλουντ), Μουχάμεντ, Χ. Κυριάκου, Πούριτς, Ασάντε (49′ Αντωνίου), Ντζετζέ (69′ Σετσέροβιτς)
Στον πάγκο: Π. Κυριάκου

Στο όριο καρτών: Ντιακιτέ, Μιγκελίτο, Ντορεγκαράι (2), Μπεχαράνο (5) / Μουχάμεντ, Κλεόφιλο (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Ντιακιτέ (68′), Ντορεγκαράι (πεν. 78′)

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.
5′ Σουτ του Κλεόφιλο, πέφτει και διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Μελίσσας.
9′ Nέα μεγάλη επέμβαση του Μελίσσα, αυτή τη φορά σε σουτ του Ασάντε.
12′ Κεφαλιά του Κονέ, απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.
20′ Ο Ντορεγκαράι έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα έφυγε μόλις δίπλα από το δοκάρι του Σισκόφσκι.
21′ Πλασέ του Κονέ, λίγο έξω.
38′ Κίτρινη στον Μπεχάρνο που είναι η 6η. Χάνει έναν αγώνα.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

Ντουρμισάι στη θέση του Παπαγεωργίου.
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
46′ Κόκκινη στον Σισκόφσκι, μετά από τραγικό λάθος του κήπερ της Δόξας και κράτημα στον Ντουρμισάι, ο οποίος ήταν έτοιμος να σκοράρει από το ημικύκλιο της περιοχής.
49′ Αντωνίου αντί Ασάντε.
51′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεχαράνο, πάνω από τα δοκάρια.
55′ Κίτρινη στον Ντζετζέ.
57′ Μιγκελίτο εντός, Καρλίτος εκτός.
58′ Κεφαλιά του Μπεχαράνο, άουτ.
63′ Σουτ από τον Ντορεγκαράι, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.
66′ Β. Κυριάκου μέσα, Ναμπί έξω.
67′ Σαντίκ στη θέση του Τρούγιτς.
68′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Ντιακιτέ με κεφαλιά ανοίγει το σκορ. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR για οφσάιντ, ωστόσο δεν υπήρχε κάτι το…μεμπτό.
69′ Σετσέροβιτς και Σκόγλουντ εντός, Ντζετζέ και Αντωνιάδης εκτός.
73′ Κίτρινη στον Κονέ.
75′ Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα σε μαρκάρισμα του Πούριτς στον Λέουκο. Κίτρινη στον ποδοσφαιριστή της Δόξας.
78′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Ντορεγκαράι ευστοχεί και δίνει…αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.
79′ Φερνάντεζ στη θέση του Κονέ.
86′ Kορομά και Κατσιάρης αντί Νάρσινγκ και Μπεχαράνο.
90′ Εφτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.