Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα τα βρήκε δύσκολα κόντρα στον Κολοσσό για περίπου 25 λεπτά, με την Ένωση στη συνέχεια με πρωταγωνιστή του Κουζμίνσκας και συνοδοιπόρους τους Τίλμαν και Ραντλ, έφτασε στην εύκολη νίκη.

Η ΑΕΚ Betsson έφτασε πλέον στο 3-3 και μπήκε και πάλι σε τροχιά 6άδας, με τον Κολοσσό να πέφτει στο 2-4.

Πρωταγωνιστής για την Ένωση ήταν ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 18 πόντους κι ήταν αυτός που «καθάρισε» το ματς. Στους 24 ο Τζάστον Τίλμαν, που είχε 9/12 δίποντα, με τον Τζέισον Ραντλ να προσθέτει άλλους 12.

Από την πλευρά του Κολοσσού, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντάνιελ Ουτόμι, που είχε 15 πόντους (τους 14 στο πρώτο ημίχρονο) με 4/7 τρίποντα, με τον Λούκα Μπραΐκοβιτς να έχει 11 πόντους. Στα πολύ χαμηλά ο Άντριους Γκάουντλοκ, που είχε 8 πόντους, αλλά με 3/9 σουτ εντός πεδιάς.

Γρήγορος ρυθμός, υψηλό σκορ και… ντέρμπι

Η ΑΕΚ Betsson μπήκε στο παιχνίδι με περισσότερη διάθεση και συγκέντρωση και κατάφερε γρήγορα να πάρει προβάδισμα με 5-2 χάρη τρίποντο του ΜακΛέμορ και καλάθι του Τίλμαν. Η απάντηση του Κολοσσού όμως ήταν άμεση και με σερί 4-0 οι Ροδίτες πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με 5-6 στο 3′.  Ο Γιόργκενσεν στο 4′ με λέι απ στον αιφνιδιασμό έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +4 (7-11), με την Ένωση με δικό της επιμέρους 6-0 και καλάθι του Τίλμαν (6 π.) πέρασε μπροστά με 13-11. Η ΑΕΚ Betsson στο 7′ κατάφερε για πρώτη φορά να πάρει διαφορά 5 πόντων (18-13) με τρίποντο του Ραντλ, με τον Κολοσσό όμως όχι μόνο να επιστρέφει στο σκορ, αλλά να παίρνει προβάδισμα με 18-19 χάρη σε σερί 6-0 και τρίποντο του Ουτόμι. Το πρώτο δεκάλεπτο είχε υψηλό ρυθμό, με την ΑΕΚ Betsson να προηγείται με 27-26.

Μονομαχία Τίλμαν-Ουτόμι και +4 της ΑΕΚ Betsson

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η Ένωση έδειξε διάθεση να πατήσει το γκάζι και με σερί 4-0 κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 31-26 στο 12′ με καλάθι του ΜακΡέι. Ο ασταμάτητος Ουτόμι στο 13′ με τρίποντο μείωσε σε 31-29, με τον Αμερικανό άσο με νέο σουτ από την περιφέρεια να δίνει εκ νέου προβάδισμα στον Κολοσσό με 31-32, φτάνοντας τους 14 πόντους (4/4 τριπ., 1/1 διπ.). Ο Καράμπελας με φόλοου στο 15′ έγραψε το 35-33, με τις δύο ομάδες στη συνέχεια να εναλλάσσονται στο προβάδισμα της αναμέτρησης, αλλά καμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ο Περάντες στο 18′ έστειλε τον Κολοσσό στο +3 (42-45), με τον Τίλμαν με 2/2 βολές να γράφει το 44-45 και να φτάνει τους 15 πόντους. Ο Κουζμίνσκας στο 19′ έφερε και πάλι μπροστά την ΑΕΚ Betsson με 46-45, με τον Λιθουανό άσο στο 20′ με καλάθι και φάουλ να γράφει το 51-47 στο τέλος του ημιχρόνου.

Με τον Κουζμίνσκας οδηγό σχεδόν καθάρισε το ματς η Ένωση

Το ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο ήταν νευρικό και για τις δύο ομάδες, που είχαν και ένταση στο παιχνίδι του, με την ΑΕΚ Betsson και τον Κολοσσό να έχουν πετύχει μόλις από 2 πόντους στα πρώτα σχεδόν 3 λεπτά της αναμέτρησης. Ο Ραΐκοβιτς στο 24′ με χουκ μείωσε σε 53-51, με τον Περάντες να ολοκληρώνει το σερί 4-0 για την ισοπαλία (53-53).Η Ένωση απάντησε με δικό της επιμέρους 7-0 και για πρώτη φορά με τρίποντο του Ραντλ και καλάθι του Χατζηδάκη έφτασε τη διαφορά στους 7 πόντους (60-53) στο 27′. Ο Κουζμίνσκας με εύστοχο σουτ από την περιφέρεια έστειλε τους «κιτρινόμαυρους» στο +10 (63-53), με το σερί να φτάνει το 10-0 και την ΑΕΚ Betsson να παίρνει σημαντικό προβάδισμα στο ματς. Ο Καράμπελας στο 28′ έκανε το 65-54, με τον με το φινάλε του δεκαλέπτου να βρίσκει την Ένωση στο +17 (75-58), χάρη σε 3/3 βολές του τρομερού Κουζμίνκσας, που είχε φτάσει τους 18 πόντους.

Τυπική διαδικασία και «κιτρινόμαυρη» νίκη

H τέταρτη περίοδος με τη διαφορά στους 17 πόντους ήταν πλέον τυπική διαδικασία, με τον Πλάθα όμως να ζητάει από τους παίκτες του να μην χαλαρώσουν στην άμυνα. Ο Κολοσσός προσπάθησε να ρίξει κάπως τη διαφορά και μείωσε σε 77-63 στο 33′, με τον Τίλμαν στο 34′ να γράφει το 79-63.  Η ΑΕΚ Betsson έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό του ματς, κατάφερε να κρατήσει πολύ χαμηλά τον Γκάουντλοκ και με τον Κουζέλογλου στο 36′ διαμόρφωσε το 83-65. Ο Νετζήπογλου στο 38′ με τρίποντο έστειλε την Ένωση στο +21 (90-69), με την ΑΕΚ Betsson να φτάνει στη νίκη με το τελικό 93-74.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 51-47, 75-58, 93-74