Για 37η φορά στην ιστορία της, η Ρέιντζερς θα παίξει στον τελικό του Λιγκ Καπ Σκωτίας. Στον δεύτερο ημιτελικό, επικράτησε 3-1 της Χαρτς, σκοράροντας τρεις φορές, σε διάστημα 14 λεπτών, στο δεύτερο ημίχρονο.
Με τη συμπλήρωση 50 λεπτών αγώνα, η Ρέιντζερς άνοιξε το σκορ, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ταβερνιέ, με τον Σκοτ Ράιτ να διπλασιάζει τα τέρματα των φιλοξενούμενων, πέντε λεπτά αργότερα. Ο Ταβερνιέ, πετυχαίνοντας δεύτερο προσωπικό γκολ, στο 64ο λεπτό, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Στα επόμενα λεπτά, ο τερματοφύλακας της Ρέιντζερς, ο Μπάτλαντ, δεν επέτρεψε σε Κεντ και Κίνγκσλεϊ να σκοράρουν, για λογαριασμό της Χαρτς. Κάτι που έκανε τελικά, στο 81ο λεπτό, ο Σάνκλαντ, με εκτέλεση πέναλτι για το τελικό 1-3.

Στον τελικό της 17ης Δεκεμβρίου, στο “Χάμπντεν”, η Ρέιντζερς θα αντιμετωπίσει την Αμπερντίν, με στόχο να κατακτήσει το Λιγκ Καπ, για πρώτη φορά από το 2001. Για την ώρα, το ενδιαφέρον στρέφεται στο ματς με τη Σπάρτα Πράγας, για τους ομίλους του Europa League.