Η Πάφος FC αν και βρέθηκε να χάνει στο Δασάκι από τον Εθνικό Άχνας, έφερε «τούμπα» το ματς της 11ης αγωνιστικής, επικράτησε με 4-1 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, περιμένοντας να δει τι θα κάνει ο Άρης.
Στο 10’ ο VAR έστειλε τον Θεουλή στο on field review και εκεί, ο Κύπριος ρεφ σφύριξε πέναλτι για τους γηπεδούχους σε μαρκάρισμα του Ναμ στον Καμπρέρα. Ο Μάριος Ηλία ανέλαβε την εκτέλεση και στο 11’  έγραψε το 1-0, ωστόσο, λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι θα…απαντούσαν με το ίδιο νόμισμα. Συγκεκριμένα, στο 30’ ο Περατικός υπέπεσε σε παράβαση-πέναλτι και ο Βαλακάρι στο 31’ ευστόχησε και ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα, το σύνολο του Καρσέδο βρήκε το γκολ της ανατροπής σ’ ένα πολύ καθοριστικό σημείο. Στο 45+9’ ο Ζάιρο έκανε το σουτ γράφοντας το 2-1, μ’ ένα τέρμα που φέρει ευθύνη ο Παναγή.
Στην επανάληψη, ο Ζάιρο στο 63’ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ πέτυχε το 3-1, με τον Νταβό να διαμορφώνει το τελικό 4-1 στο 90+1’.
Με αυτή τη νίκη, η Πάφος FC ανέβηκε στους 23 βαθμούς και έπιασε στη δεύτερη θέση τον Άρη (έχει ματς λιγότερο) ενώ, ο Εθνικός Άχνας παρέμεινε στους 12.

Εθνικός Άχνας (Λόπεθ): Παναγή, Περατικός (57′ Μπράντονιτς), Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο, Ιωάννου, Αγγελόπουλος, Ντράζιτς (46′ Ριστέφσκι), Λίπσκι (57′ Γκόμες), Νικολάου, Καμπρέρα (77′ Πεχλιβάνης), Μ. Ηλία (68′ Ένεμ)
Στον πάγκο: Μάρκοβιτς, Σταυρινού, Κ. Ηλία, Μπίκερ, Καλλένος, Πέρδιος, Ακσεντίεβιτς

Πάφος FC (Καρσέδο): Ίβουσιτς, Δημητρίου, Γκολντάρ, Ρους, Μπότσκαϊ (88′ Μιχαήλ), Πελάτζιο (70′ Νταβό), Ναμ, Βαλακάρι (70′ Τουμάσι), Τάνκοβιτς, Πέπε (70′ Ταβάρες), Ζάιρο (76′ Αμπντουσαλάμοφ)
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μιχαήλ, Νταλίνια

Στο όριο καρτών: Λομοτέι, Ντράζιτς, Λίπσκι, Μ. Ηλία (2), Ντε Ιριόντο (5) / Ντράγκομιρ (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Μ. Ηλία (πεν. 11′) / Βαλακάρι (πεν. 31′), Ζάιρο (45+9′, 63′), Νταβό (90+1′)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
10′ Πέναλτι για τον Εθνικό Άχνας μετά από μαρκάρισμα του Ναμ στον Καμρπέρα. Το VAR κάλεσε τον ρεφ Χρυσοβαλάντη Θεουλή και εκεί, υπέδειξε την άσπρη βούλα. Κίτρινη στον Ζάιρο για διαμαρτυρίες.
11′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Μάριος Ηλία ευστοχεί και ανοίγει το σκορ.
18′ Κεφαλιά του Ζάιρο, μπλοκάρει ο Παναγή.
19′ Σουτ του Βαλακάρι και πάλι ο Παναγή.
28′ Ο Καμπρέρα πραγματοποίησε το σουτ, άστοχο.
30′ Πέναλτι για την Πάφος FC σε πάτημα του Περατικού.
31′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Βαλακάρι ισοφαρίζει με εύστοχη εκτέλεση.
45′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+5′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Ζάιρο ανατρέπει τα εις βάρος δεδομένα της ομάδας του με διαγώνιο σουτ. Φέρει ευθύνη ο κήπερ των γηπεδούχων.

Ριστέφσκι στη θέση του Ντράζιτς.
46′ Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC με τον Μπότσκαϊ. Πρώτα το σουτ του κτύπησε στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Παναγή έδιωξε σε κόρνερ.
50′ Kίτρινη στον Πελάτζιο.
52′ Κίτρινη στον Ριστέφσκι.
57′ Ο Παναγή μπλοκάρει το σουτ του Ζάιρο.
57′ Μπράνονιτς και Γκόμες μέσα, Περατικός και Λίπσκι έξω.
63′ ΓΚΟΛ 1-3. Ο Πελάτζιο έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Ζάιρο, ο οποίος ντρίμπλαρε και τον Παναγή και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.
68′ Ένεμ αντί Μ. Ηλία.
70′ Τριπλή αλλαγή για την Πάφος FC. Τουμάσι, Ταβάρες και Νταβό εντός, Βαλακάρι, Πέπε και Τάνκοβιτς εκτός.
72′ Ανεπανάληπτη χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Ζάιρο γύρισε στον Νταβό ο οποίος έστειλε την μπάλα έξω από ευνοϊκή θέση και τον Παναγή εξουδετερωμένο.
76′ Ο Αμπντουσαλάμοφ παίρνει τη θέση του Ζάιρο.
77′ Πεχλιβάνης εντός, εκτός ο Καμπρέρα.
82′ Ο Παναγή μαζεύει το αδύναμο σουτ του Νταβό.
83′ Σουτ του Ντε Ιριόντο, άουτ.
88′ Ο Μπότσκαϊ αφήνει τη θέση του στον Μιχαήλ.
90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1′ ΓΚΟΛ 1-4. Ο Νταβό χρίζεται και αυτός σκόρερ.