Επιτέλους νίκη! Ο Οθέλλος έπρεπε να περιμένει 10 αγωνιστικές για να έρθει η πρώτη του επιτυχία στην Α’ Κατηγορία τη φετινή περίοδο, όμως το πέτυχε σ’ ένα σημαντικό ματς κόντρα στη Δόξα στην Περιστερώνα με 2-0, κάνοντας…χαλάστρα στο ντεμπούτο του Γιώργου Πετράκη στον πάγκο της ομάδας της Κατωκοπιάς.
Το σκορ άνοιξε ο Ποπέσκου στο 68ο λεπτό, η αλλαγή του Σκάζνι, καθώς πέρασε στο ματς δύο λεπτά νωρίτερα, στο 66’, ενώ το τελικό 2-0 ήρθε από άλλη μια αλλαγή του Τσέχου, τον Μπραμπίγια στο 90+2’.
Με αυτήν την πρώτη νίκη, ο Οθέλλος φτάνει τους έξι βαθμούς, ενώ η Δόξα είναι σε…κρίση καθώς μετρά 10 σερί ήττες και δεν λέει να σηκώσει κεφάλι, ούσα στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό. Είναι εύκολα κατανοητό πως ο Γιώργος Πετράκης έχει πολλά να διορθώσει και τον περιμένει μπόλικη δουλειά.

Δόξα (Πετράκης): Σισκόφσκι, Φοφανά, Τρούγιτς (59′ Κλεόφιλο), Σαντίκ, Ναμπί, Βελκόφσκι (78′ Σκόγκλουντ), Αλτσέους, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Ασάντε, Ντζετζέ (17′ Αντγουί-78′ Β. Κυριάκου)
Στον πάγκο: Αντωνίου, Π. Κυριάκου, Πάντιτς, Σετσέροβιτς, Μουχάμεντ, Χ. Κυριάκου, Πούριτς

Οθέλλος (Σκάζνι): Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου, Ράμος, Σούτο, Κατσιάτης (66′ Ποπέσκου), Ζουνζάρεν, Ανάγνκ (58′ Καστάνας), Ουεσλατί (84′ Μπραμπίγια)
Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Ποπέσκου, Πέρεζ, Μιτσής, Βενιζέλου, Ιωάννου, Κορίνους

Στο όριο καρτών: Πούριτς, Μουχάμεντ, Ναμπί, Κλεόφιλο (2) / Σανγκαρέ, Ράμος, Χριστοδούλου, Μπραμπίγια, Κορίνους, Ουεσλατί (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Ποπέσκου (68′), Μπραμπίγια (90+2′)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
1′ Μεγάλη διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Οθέλλο. Το σουτ του Ουεσλατί βρήκε στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια, ο Σισκόφσκι απομάκρυνε με τα πόδια το πλασέ του Σούτο.
11′ Προσωρινή διακοπή για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες σε Ντζετζέ και Ανάνγκ. Οι δυο τους συγκρούστηκαν με το κεφάλι και ο παίκτης της Δόξας θα γίνει αναγκαστική αλλαγή. Ο παίκτης του Οθέλλου θα συνεχίσει με δεμένο το κεφάλι.
17′ Επαναρχίζει το ματς. Αντγουί αντί Ντζετζέ.
21′ Νέα δύσκολη απομάκρυνση του Σισκόφσκι σε κεφαλιά του Ναρντίνι.
23′ Σουτ του Ουεσλάτι, και πάλι ο Σισκόφσκι διώχνει.
34′ Νέα απόκρουση από τον κήπερ της Δόξας σε προσπάθεια του Ουσελατί.
36′ Ο Ναμπί επιχείρησε το σουτ, πάνω από την εστία.
38′ Κίτρινη στον Ναμπί που συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών και χάνει έναν από τους δύο επόμενους αγώνες.
44′ Κίτρινη στον Ράμος. Είναι η 3η, χάνει κι αυτός ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια.
45′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+4′ Κίτρινη στον Αντγουί.
45+5′ Κίτρινη στον Ουεσλατί που είναι η 3η.

46′ Νέα τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Σούτο που βγήκε απέναντι από τον Σισκόφσκι αλλά το πλασέ του έφυγε έξω.
58′ Καστάνας στη θέση του Ανάνγκ.
59′ Ο Κλεόφιλο αντικαθιστά τον Τρούγιτς.
66′ Ποπέσκου μέσα, Κατσιατής έξω.
68′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ποπέσκου ευνοήθηκε από τις κόντρες και με πλασέ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ.
75′ Κίτρινη στον Ναρντίνι.
78′ Β. Κυριάκου και Σκόγκλουντ αντί Αντγουί και Βελκόφσκι.
84′ Μπραμπίγια στη θέση του Ουεσλατί.
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+2′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Ποπέσκου έδωσε στον Μπραμπίγια ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ απέναντι από τον Σισκόφσκι κλειδώνει τη νίκη για την ομάδα της Αθηαίνου.