Επιτέλους άρεσε η ΑΕΚ.
Η ομάδα της Λάρνακας στο ντεμπούτο του Ραν Μπεν Σιμόν στον πάγκο της στη δεύτερη του θητεία, νίκησε 3-0 την ΑΕΛ στην «ΑΡΕΝΑ» με πολύ καλή εμφάνιση, κόλλησε δεύτερη σερί νίκη και μάλιστα πάλι σε ντέρμπι και πάτησε ξανά στην πρώτη 6άδα.
Ο Γκαρσία με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ο Τόνγκια έβαλε τις βάσεις για τη νίκη εκεί που η ΑΕΛ πίεσε για την ισοφάριση και ο Λόπες έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.
Από την άλλη η ΑΕΛ συνεχίζει να οπισθοχωρεί και καθηλώνεται στο β’ γκρουπ.

ΑΕΚ (Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Τόνγκια (64′ Καπτούμ), Σολ (81΄Γκιούρτσο), Φαράζ (75′ Λόπες), Γκαρσία, Πονς, Ρομπέρζ, Σάντσες, Ντίμερς (64′ Μιλίτσεβιτς)
Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Γκαλιόλο, Τρισκόφσκι, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Γκιούρτσο, Μάμας.

ΑΕΛ (Κόσκελα): Μούριελ, Μπάστο, Μεντόγεβιτς (65′ Τσέρχινχ), Ανδρέου (65΄Μακρής), Παπαφώτης, Σρίνιτς, Μορέιρα (80′ Κα), Χέντι, Φιλίποβιτς, Τσούκα (46′ Φραντζής), Ντέγοεστ (65′ Τζάλμα)
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Σωτηρίου, Μεντόσα, Τσέρνιχ, Μαρς, Σιλβέστρος, Μορσάι, Μακρής, Τζάλμα, Γερολέμου, Κα

ΣΚΟΡΕΡ: 6′ Γκαρσία, 55′ Τόνγκια, 86′ Λόπες
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πονς, Σολ/Ανδρέου, Ντέγοεστ, Μπάστο, Φραντζής (3η)

Παρατηρητής: Κυριάκου Αγγέλα

4′ Γύρισμα του Σάντσες από δεξιά, πρόλαβε και έδιωξε ο Τσούκα.
6′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ. Κόρνερ του Ντίμερς από αριστερά και ο Γκαρσία με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

9′
Απειλεί η ΑΕΛ. Γύρισμα του Μορέιρα έκοψε ο Γκαρσία προτού η μπάλα φτάσει στον Σίρνιτς που ήταν μόνος και έτοιμος να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
16′ Όμορφη ατομική ενέργεια από τον Ανδρέου μπήκε στην περιοχή αλλά άνοιξε αρκετά την μπάλα την τελευταία στιγμή.
20′ Κίτρινη κάρτα στον Ανδρέου για τράβηγμα στον Γκαρσία.
21‘ Φάουλ του Ντίμερς, η μπάλα έσκασε και έφυγε έξω.
33′ ΚΑΤΟΧΗ ΜΠΑΛΑΣ: 54%-46%
38′ Απειλεί η ΑΕΚ. Γύρισμα του Τόνγκια από αριστερά, ο Πονς προσπάθησε για το τακουνάκι αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα.
44′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ. Λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, κέρδισε την μπάλα ο Χέντι ο οποίος έβγαλε μόνο τον Ανδρέου που έκνε το πλασέ στο τετ-α-τετ με τον Πίριτς αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
45+1′ Κίτρινη στον Ντέγοεστ για φάουλ στον Πονς.

46′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Στην θέση του Τσούκα πέρασε ο Φραντζής.
54′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Επικίνδυνο γύρισμα του Χέντι, η μπάλα σταμάτησε στον Τόμοβιτς και κατέληξε στα χέρια του Πίριτς.
55′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ η ΑΕΚ. Πάτημα του Σολ στον Φαράζ ο οποίος έπιασε το σουτ, απέκρουσε ο Μούριελ αλλά ο Τόνγκια ακολούθησε την φάση και με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

77′ Σουτ του Λέδες με διπλή προσπάθεια μαζεύει την μπάλα ο Μούριελ.
86′ ΓΚΟΛ. 3-0. Πετυχαίνει και τρίτο γκολ η ΑΕΚ. Ο Πονς έκλεψε, έδωσε στον Γιούρτσο και αυτός έδωσε έτοιμο γκολ στον Λόπες που με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.