Η Πάφος FC ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ», επικρατώντας του Απόλλωνα με 3-0! Η παφιακή ομάδα επέστρεψε με εκκωφαντικό τρόπο στις επιτυχίες, ενώ έριξε από την κορυφή τους γαλάζιους οι οποίοι δέχθηκαν την πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.
Η Πάφος FC άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Τάνκοβιτς στο 21’, ενώ στο 28’ ο Απόλλων έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω απευθείας κόκκινης στον Χάμπο, ο οποίος έσπρωξε στο πρόσωπο τον Μπρούνο. Δεν έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, τέσσερα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε για διαμαρτυρίες και ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς! Στη συνέχεια πήρε το… όπλο του ο Ζάιρο, ο οποίος με δύο προσωπικά γκολ (45+5’, 60’) τελείωσε την υπόθεση-νίκη για την παφιακή ομάδα, παίρνοντας ένα σπουδαίο αποτέλεσμα!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Νταρίκουα, Γιούρσεβιτς (70′ Βάργκα), Τέκιε, Πέρετζ (53′ Σπόλιαριτς), Χάμπος, Κοστάκε (46′ Μαλεκκίδης), Αμπντουραχίμι (53′ Βαλμπουενά), Μάρκες (80′ Κρμέντσικ).
Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης, Χουσαΐν, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Βαλμπουενά, Φιλιώτης, Βάργκα.
ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Κβίντα (66′ Ρους), Γκολντάρ, Μπότσκαϊ, Ικόκο, Ντράγκομιρ, Ναμ, Πέπε (58′ Βαλακάρι), Τάνκοβιτς (66′ Νταλίνια), Μπρούνο (58′ Τουμάσι), Ζάιρο (74′ Νταβό).
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Νταβό, Δημητρίου, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Τουμάσι, Νταλίνια, Ταβάρες, Πελάτζιο.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπρούνο (3η), Πέπε, Κβίντα, Ικόκο (3η)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
2’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπότσκαϊ, έξω.
13’ Πρώτη ευκαιρία στο ματς. Σέντρα του Κοστάκε, η προβολή από κοντά από τον Μάρκες, πρόλαβε ο Μπότσκαϊ να διώξει σε κόρνερ!
18’ Πέναλτι για την Πάφος FC! Για ανατροπή Ντράγκομιρ στην περιοχή! Εξετάστηκε η φάση από το VAR, επικυρώθηκε η απόφαση του διαιτητή.
21’ 0-1: Ο Τάνκοβιτς ευστοχεί από την άσπρη βούλα κι ανοίγει το σκορ!
28’ Απευθείας κόκκινη στον Χάμπο! Ο αρχηγός του Απόλλωνα έσπρωξε τον Μπρούνο στο κεφάλι, τον έριξε κάτω και αποβάλλεται! Κίτρινη κάρτα στον παίκτη της Πάφος FC (3η)!
31’ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC! Σουτ του Ζάιρο, η μπάλα στο δοκάρι!
32’ Κόκκινη κάρτα στον Βλάνταν Μιλόγεβιτς! Αποβάλλεται ο προπονητής του Απόλλωνα για διαμαρτυρίες!
34’ Κίτρινη σε Πέπε.
40’ Σουτ από τον Ναμ, απέκρουσε ο Λέουβενμπεργκ.
45+2’ Νέα ευκαιρία για την Πάφος FC! Διαγώνιο σουτ του Πέπε, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Λέουβενμπεργκ!
45+4’ Κεφαλιά από τον Γκολντάρ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, ο Μπρούνο στην έστειλε στα δίχτυα αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ!
45+5’ 0-2: Ο Ζάιρο βγήκε τετ α τετ με τον Λέουβενμπεργκ και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 2-8 (0-4)
ΚΟΡΝΕΡ: 4-2
ΚΑΤΟΧΗ: 43-57%

** Τελευταία προειδοποίηση απ’ τον διαιτητή και ότι αν συνεχιστεί η ρίψη αντικειμένων, θα διακόψει τον αγώνα. Με καθυστέρηση η έναρξη του β’ ημιχρόνου λόγω έντασης μετά το τέλος του πρώτου μέρους.
46’ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Μαλεκκίδης στη θέση του Κοστάκε.
46’ Κίτρινη στον Κβίντα.
53’ Αλλαγές για τον Απόλλωνα. Βαλμπουενά και Σπόλιαριτς αντί Αμπντουραχίμι και Πέρετζ.
54’ Μεγάλη φάση για την Πάφος FC. Ο Ζάιρο με πλασέ από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει!
57’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Μάρκες μόνος στην περιοχή πλάσαρε άουτ!
58’ Αλλαγές για την Πάφος FC. Βαλακάρι και Τουμάσι αντί Μπρούνο και Πέπε.
60’ 0-3: Ο Ζάιρο στέλνει ξανά την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ!
66’ Αλλαγές για την Πάφος FC. Νταλίνια και Ρους στη θέση των Τάνκοβιτς-Κβίντα.
70’ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Βάργκα αντί του Γιούρσεβιτς.
73’ Σουτ του Ντράγκομιρ, απέκρουσε ο Λέουβενμπεργκ!
74’ Αλλαγή για την Πάφος FC. Ο Νταβό αντί του Ζάιρο.
78’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τουμάσι, απέκρουσε ο Λέουβενμπεργκ!
79’ Κίτρινη στον Ικόκο (3η).
80’ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Κρμέντσικ αντί του Μάρκες.
84’ Σουτ του Κρμέντσικ, μεγάλη απόκρουση του Ίβουσιτς.