Άξια της μοίρας της, έχασε και την κορυφή. Η Ανόρθωση προηγήθηκε, είχε τρία δοκάρια, αλλά  μπόρεσε να «καθαρίσει» το ματς απέναντι στην ΑΕΖ και οι φιλοξενούμενοι την…τιμώρησαν. Η Κυρία έμεινε στην ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην ομάδα του Ζακακίου και έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή.
Το σκορ άνοιξε ο Φερέιρα στο 51’ με πέναλτι, ενώ ο Πορτογάλος στο 72’ και στο 79’ είχε δοκάρι. Δοκάρι, για την ομάδα του Νταβίντ Γκαγιέγο βρήκε και ο Τσίκο στο 22ο λεπτό.
Και αφού δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι να…τελειώσουν την αναμέτρηση, ο Ντελμίρο στο 87’ με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-1.
Μετά από αυτό το βαθμό η Ανόρθωση πάει στους 18 και η ΑΕΖ στους 8, όμως αν οι γηπεδούχοι έπαιρναν τη νίκη και σε συνδυασμό της ήττας του Απόλλωνα, θα ανέβαιναν στην κορυφή μαζί με το ΑΠΟΕΛ.

Ανόρθωση (Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Κάργας, Φερέρ, Γκαρσία, Ιωάννου, Τιουνέ, Φερέιρα, Τσίκο (76′ Κορέια), Παρούτης (46′ Μουσοντά), Γουαρίς (76′ Καστέλ)
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Μαρμούκ, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Τζούλιου, Χρυσοστόμου

ΑΕΖ (Λουκά): Μπέκερ, Κ. Αντωνίου (65′ Χρίστου), Ε. Αντωνίου, Σαρφό (76′ Φράγκος), Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Κάστρο (76′ Γιουσούφ), Ρέινολντς (63′ Ματονγκό), Χατζηβασίλης (63′ Ρόκα), Ρουΐζ, Ντιγκινί
Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Φοσταβέ, Χριστοφή, Μιχαηλίδης, Σιφνέος, Ιωσηφίδης

Στο όριο καρτών: Κάργας, Τσίκο (2) / Ε. Αντωνίου, Ρέινολντς (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Φερέιρα (πεν. 51′) / Ντελμίρο (87′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παρούτης, Γουαρίς, Φερέρ, Καστέλ/ Κ. Αντωνίου, Χρίστου, Ε. Αντωνίου (3η)

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
10′ Κίτρινη στον Κ. Αντωνίου.
15′ Σουτ του Τιουνέ, η μπάλα κόντραρε στον Ντελμίρο, οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι, ωστόσο μετά από έλεγχο του VAR, ο αγώνας συνεχίστηκε.
22′ Δοκάρι για την Ανόρθωση μετά από κεφαλιά του Τσίκο.
36′ Κίτρινη στον Παρούτη.
39′ Σουτ του Τσίκο, σε ετοιμότητα ο Μπέκερ.
40′ Ο Ντιγκινί σκόραρε, όμως το γκολ του ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

45′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+2′ Ο Αρμπολέδα διώχνει δύσκολα σε κόρνερ την κεφαλιά του Σάντος.
45+4′ Κίτρινη στον Γουαρίς.

Μουσοντά αντί Παρούτη.
48′ Πέναλτι για την Ανόρθωση μετά από μαρκάρισμα πάνω στον Φερέιρα.
49′ Κίτρινη στον Ντιγκινί.
51′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Φερέιρα ευστοχεί και ανοίγει το σκορ.

59′ Κίτρινη στον Φερέρ.
63′ Ματονγκό, Ρόκα και Χρίστου εντός, Ρέινολντς, Χατζηβασίλης και Κ. Αντωνίου εκτός.
65′ Κίτρινη στον Χρίστου.
73′ Τριπλή ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Φερέιρα έκανε το πλασέ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Γουαρίς με διπλή προσπάθεια δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίκτυα καθώς έδιωξαν προ της γραμμής οι αμυνόμενοι της ΑΕΖ.
76′ Κορέια και Καστέλ μέσα, Τσίκο και Γουαρίς έξω.
76′ Γιουσούφ και Φράγκος αντί Κάστρο και Σαρφό.
80′ Τρίτο δοκάρι για την Ανόρθωση. Ξανά με τον Φερέιρα, του οποίου το σουτ του σταμάτησε στην οριζόντια δοκό του Μπέκερ.
87′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Ντελμίρο ισοφαρίζει με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Φράγκου.

90′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+2′ Κίτρινη σε Καστέλ και Ε. Αντωνίου.