Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φραν Σολ, η ΑΕΚ επικράτησε της Καρμιώτισσας στην «Αρένα» με 5-0, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τρεις αγωνιστικές. Ο Ισπανός ήταν εξαιρετικός, σκοράροντας χατ τρικ και δικαίως έστρεψε απάνω του όλους τους προβολείς! Στο 17’ άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι και ένα λεπτό αργότερα διπλασίασε τα γκολ της ΑΕΚ. Η Καρμιώτισσα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω απευθείας αποβολής του Κοβάσεβιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου για κλωτσιά στον Φαράζ, με τον Σολ στο 60’ να πετυχαίνει το τρίτο του προσωπικό γκολ, τον Ντίμερς στο 75’ με…γκολάρα να ανεβάζει το δείκτη του σκορ και τον Γκιούρτσο στο 88’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τόμοβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία (77′ Σάντσες), Ντιούνκου, Λέδες, Καπτούμ, Τόνγκια (77′ Γκιούρτσο), Φαράζ (66′ Σάντος), Ντίμερς (77′ Γκάμα), Σολ.
Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τρισκόφσκι, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Γκάμα, Σάντος, Σάντσες, Γκιούρτσο, Μάμας.
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Άντος, Μαλόνε, Ντούμπια (46′ Λουκίλι), Νεοφύτου (82′ Μπενεζέ), Φουρ (74′ Γκραντινάρου), Παντελή, Ρόσι (46′ Κατσαντωνης), Χριστοφόρου, Μπεν Σαλάμ (46′ Νιούπορτ), Κοβάσεβιτς, Σουκ.
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Αβραάμ, Λουκίλι, Μιχαήλ, Θεοδώρου, Γκραντινάρου, Νιούπορτ, Αγγελή, Κατσαντώνης, Ματθίου, Μπενεζέ.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρομπέρζ, Γκάμα / Ντούμπια, Σουκ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Κοβάσεβιτς (45+1′)
ΣΚΟΡΕΡ: 17′ (πέν.), 18′, 60′ Σολ, 75′ Ντίμερς, 88′ Γκιούρτσο.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
1’ Σουτ Νεοφύτου, έξω.
2’ Σέντρα του Γκαρσία, κεφαλιά του Σολ, απέκρουσε ο Άντος!
13’ Κίτρινη στον Ντούμπια.
15’ Πέναλτι για την ΑΕΚ! Για χέρι του Νεοφύτου. Εξετάστηκε η φάση από το VAR, επικυρώθηκε η απόφαση του διαιτητή.
17’ 1-0: Ο Σολ είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα κι ανοίγει το σκορ για την ΑΕΚ!
18’ 2-0: Ο Σολ με πλασέ από κοντά μετά από ασταθή απόκρουση του Άντος στο σουτ του Φαράζ διπλασιάζει τα γκολ της ΑΕΚ!
28’ Σουτ του Ντίμερς, έξω!
39’ Κίτρινη στον Σουκ.
43’ Γύρισμα του Σολ, απέκρουσε ο Άντος.
45+1’ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Κοβάσεβιτς για κλωτσιά στον Φαράζ! Εξετάζεται η φάση από το VAR.

46’ Τρεις αλλαγές στην Καρμιώτισσα. Νιούπορτ, Λουκίλι και Κατσαντώνης στη θέση των Μπεν Σαλάμ, Ντούμπια και Ρόσι.
49′ Σουτ του Τόνγκια, απέκρουσε ο Άντος.
50’ Σουτ του Σολ εντός περιοχής, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ!
52’ Κίτρινη στον Ρομπέρζ.
60’ 3-0: Χατ τρικ από τον Σολ! Ο Ισπανός με πλασέ εντός περιοχής σκοράρει και πάλι!
66’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σάντος στη θέση του Φαράζ.
67’ Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ! Ο Τόνγκια από κοντά με σουτ έστειλε την μπάλα έξω!
69’ Νέα μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Σέντρα του Γκαρσία, κεφαλιά του Σάντος μόλις έξω.
69’ Κι άλλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Τόνγκια, έξω!
70’ Σουτ του Τόνγκια, η μπάλα στο δοκάρι!
74’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Γκραντινάρου στη θέση του Φουρ.
74’ Σουτ του Ντίμερς, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Άντος.
75’ 4-0: Εξαιρετικό γκολ του Ντίμερς με σουτ εκτός περιοχής!
77’ Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Ο Ντίμερς από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα έξω!
77’ Αλλαγές για την ΑΕΚ. Σάντσες, Γκάμα και Γκιούρτσο αντί Γκαρσία, Ντίμερς και Τόνγκια.
79’ Απευθείας κόκκινη στον Μπρούνο Γκάμα, ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο παιχνίδι για φάουλ στον Νεοφύτου. Αρχικά βρήκε την μπάλα ο παίκτης της ΑΕΚ, τον καλεί στο on-field review το VAR.
81’ Αλλάζει την απόφασή του ο ρεφ, κίτρινη στον Γκάμα.
82′ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Μπενεζέ αντί του Νεοφύτου.
85’ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι αντί του Σολ.
88’ 5-0: Ο Γκιούρτσο με πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!