Ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Πάθος, ένταση, δοκάρια και φυσικά γκολ…με την Νέα Σαλαμίνα να υπερτερεί στα σημεία του μαχητικού Οθέλλου και να αρπάζει την μπουκιά από το στόμα με πέναλτι στο 90 με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 2-3. Οι ερυθρόλευκοι με το καλησπέρα της αναμέτρησης μπήκαν δυνατά και σκόραραν έπειτα και από παρέμβαση του VAR με δράστη τον Ντάκοβιτς μόλις στο 5ο λεπτό. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση με τον Ναρντίνι να σκοράρει κόντρα στην ροή του αγώνα και να κάνει το 1-1. Το κερασάκι στην τούρτα το φύλαξε για το τέλος του ημιχρόνου ο Ντιαγκιτέ ο οποίος με προβολή στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2-1 σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο μέρος.
Στην επανάληψη και έπειτα από τις αλλαγές που έκαναν οι δύο ομάδες ο Οθέλλος μπήκε δυνατά πίεσε και νωρίς στην επανάληψη ήταν η σειρά του να βρει το δοκάρι με τον Χατζηπασχάλη. Η απάντηση όμως της Σαλαμίνας ήταν άμεση καθώς στο 58′ ο Μπεχαράνο με απευθείας εκτέλεση φάουλ τράνταξε το αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα του Οθέλλου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και τελικά ευτύχισαν να σκοράρουν δέκα λεπτά πριν το τέλος με κεφαλιά του Γιάνσεν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Εκεί που όλα έδειχναν ισοπαλία… με πέναλτι έπειτα από χέρι που έγινε στην περιοχή στο 90′ ο Ντιαγκιτέ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τα ερυθρόλευκα χαρίζοντας έτσι την πρώτη νίκη της Νέας Σαλαμίνας στο φετινό πρωτάθλημα σε ένα ομολογουμένως εντυπωσιακό παιχνίδι.

Οθέλλος: Ταουντούλ , Σταμούλης, Γιάσνσεν, Ναρντίνι (62′ Ράμος), Χριστοδούλου, Πιβέτα, Σανγκαρέ, Γκαρσία, Χατζηπασχάλης (62’Ουεσλάτι), Μαμαντού, Κορίνους!
Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Ναρσίγκ, Ντουρμισάι (64′ Μιγκελίτο), Μπεχαράνο, Κονέ (46′ Καρλίτος), Ντορεγκαράι, Ντιακιτέ, Κατσιαρής ( 46′ Φερνάντες), Λέουκο.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
2′ Δύο κόρνερ σε 2 λεπτά για την Σαλαμίνα που ψάχνει ένα γρήγορο γκολ!
3′ Γκολ για την Σαλαμίνα με τον Ντάτκοβιτς. Ψηλά η σημαία από τον βοηθό. (Ελέγχεται η φάση). ‘Επειτα από παρέμβαση του VAR το γκολ με κεφαλιά του Ντάτκοβιτς μέτρησε κανονικά έτσι η φιλοξενούμενοι κάνουν νωρίς το 0-1!
8΄ Ντορεγκαράι βγήκε μόνος με τον Ταουντούλ όμως δεν σημάδεψε σωστά έτσι χάθηκε μία ακόμα ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα!
10′ Κίτρινη κάρτα στον Ναρτίνι του Οθέλλου.
16′ Κίτρινη και στον Γκαρσία.
23′ Γκολ για τον Οθέλλο κόντρα στην ροή του αγώνα με τον Ναρντίνι!
30′ Ανεβάζει στροφές ο Οθέλλος μετά το γκολ και πιέζει για ένα δεύτερο τέρμα.
35΄ Τεράστια φάση για την Νέα Σαλαμίνα με τον Ντορεγκαράι από κοντά να δέχεται την προβολή από τον Γιάνσεν και να μένει έτσι το 1-1!
39′ Κίτρινη κάρτα στον Ντάτκοβιτς. πρώτη για την Νέα Σαλαμίνα.
44′ Δοκάρι για την Σαλαμίνα με κεφαλιά από τον Ντορεγκαράι.
45+4‘ Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντιακιτέ πλασάρει από κοντά και 1-2 για την Σαλαμίνα.
Τέλος πρώτου μέρους!
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
46′ Αλλαγές για την Νέα Σαλαμίνα, Κατσαρής και Κονέ εκτός και εντός οι Καρλίτος και Φερνάντες.
49′ Δοκάρι για τον Οθέλλο με τον Χατζηπασχάλη. Το σου άφησε άγαλμα τον Μελίσσα όμως η μπάλα στην συμβολή των δοκαριών.
58′ Νέο δοκάρι στο παιχνίδι τρίτο συνολικά  και δεύτερο για την Νέα Σαλαμίνα με τον Μπεχαράνο με απευθείας εκτέλεση φάουλ.
61′ Κίτιρνη στον Χριστοδούλου.
-74′ Αλλαγές για τον Οθέλλο εκτός οι Γκαρσία και Κορίνους στις θέσεις τους οι Ποπέσκου και Χάσο.
75′ Ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης ο Οθέλλος με την Σαλαμίνα να ψάχνει τους ανοικτούς χώρους για ένα τρίτο γκολ.
78′ Ο Σταμούλης έσωσε την ομάδα του από σίγουρο γκολ καθώς με προβολή πρόλαβε τον Ντιακιτέ.
80′ Γιάνσεν με κεφαλιά και 2-2 για τον Οθέλλο με δέκα λεπτά να παραμένουν για το τέλος.
88′ Περίπτωση πέναλτι για την Σαλαμίνα. Πάει στο VAR ο Θεουλή. ΔΟΘΗΚΕ το πέναλτι!
92′ Ντορεγκαράι και 2-3 για την Νέα Σαλαμίνα.
Κοντά στη νίκη η Σαλαμίνα. Στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ναρντίνι, Γκαρσία
ΣΚΟΡΕΡ: Ντάτκοβιτς, Ντιακιτέ/ Ναρντίνι, Γιάνσεν