Η Κύπρος ηττήθηκε (πάλι) από τη Σκωτία, αυτή τη φορά με 3-0 στην «Αρένα», στο πλαίσιο των προκριματικών του Euro 2024. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στόχευε στο πρώτο θετικό αποτέλεσμα, αλλά έμεινε με την…ευχή. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια άρχισε εφιαλτικά την αναμέτρηση και μέχρι το 30’ βρέθηκε πίσω στο σκορ με τρία γκολ.
Το σκορ άνοιξε στο 6’ ο ΜακΤόμινεϊ, το 2-0 έγινε από τον Πόρτεους στο 16’ ενώ το τελικό 3-0 του πέτυχε ο ΜακΓκίν στο 30’.
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απλώς διαχειρίστηκαν…άνετα το αποτέλεσμα και έκαναν έτσι το πέντε στα πέντε και ανέβηκαν στους 15 βαθμούς. Αντιθέτως, η Κύπρος που δεν απείλησε ουσιαστική αλλά με μακρινά σουτ, έμεινε στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό.

Κύπρος (Κετσπάγια): Μολ, Καρώ, Λαΐφης, Ρομπέρζ, Αντωνίου (80′ Ανδρέου), Κορέια, Χάμπος (80′ Γκόγκιτς), Κούσουλος (46′ Ιωάννου), Χαραλάμπους (84′ Κακουλλής), Κάστανος, Πιέρος (46′ Πίττας).
Στον πάγκο: Παναγή, Δημητρίου, Αντωνιάδης, Πηλέας, Χριστοφή, Λοΐζου, Τζιωνής.

Σκωτία (Κλαρκ): Γκαν, Χίκεϊ (83′ Πάτερσον), Πόρτεους, Χέντρι, Τίρνεϊ, Ρόμπερτσον, Γκίλμουρ (67′ ΜακΛιν), ΜακΓκρέγκορ, ΜακΤόμινεϊ (90′ Κρίστι), ΜακΓκίν (83′ Άρμστρονγκ ), Άνταμς (67′ Ντάικς).
Στον πάγκο: ΜακΓρόρι, Κλαρκ, Σούταρ, ΜακΚένα, Φέργκιουσον, Νίσμπετ, Τζακ.

ΣΚΟΡΕΡ: ΜακΤόμινεϊ (6′), Πόρτεους (16′), MακΓκίν (30′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κορέια, Πίττας, Ιωάννου
ΘΕΑΤΕΣ: 7.000

Διαιτητής: Balázs Berke (Ουγγαρία)
Βοηθοί: Balázs Buzás, Balázs Szert (Ουγγαρία)
Τέταρτος: Ádám Farkas (Ουγγαρία)
VAR: Tamás Bognár (Ουγγαρία)
AVAR: István Vad (Ουγγαρία)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
6′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ρόμπερτσον έβγαλε τη σέντρα, ο ΜακΓκίν βρήκε με κεφαλιά τον ΜακΤόμινεϊ ο οποίος ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι, έστειλε με τον ίδιο τρόπο, την μπάλα στα δίκτυα.

7′ Κίτρινη στον Κορέια.
9′ Δοκάρι για την Κύπρο με τον Πιέρο, ωστόσο η φάση είναι ως μη γενόμενη λόγω οφσάιντ του Χαραλάμπους.
10′ Σουτ του Κάστανου, πέφτει και μπλοκάρει ο Γκαν.
14′ Μεγάλη ευκαιρία για την Κύπρο. Ο Κάστανος επιχείρησε ξανά το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκαν.
16′ ΓΚΟΛ 0-2. Εκτέλεση φάουλ του Ρόμπερτσον, κεφαλιά του Χίκεϊ για τον Πόρτεους ο οποίος με κοντινό πλασέ δίνει αέρα δύο τερμάτων στην Σκωτία.

30′ ΓΚΟΛ 0-3. Ο ΜακΤόμινεϊ έδωσε στον ΜακΓίν ο οποίος με ωραίο φαλτσαριστό πλασέ χρίστηκε σκόρερ.

36′ Σουτ του Άνταμς, ο Κούσουλος βάζει την κόντρα και απομακρύνει.
45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Δεν υπάρχουν λόγια. Μια απ’ τα ίδια από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα…

Πίττας και Ιωάννου εντός, Πιέρος και Κούσουλος εκτός.
55′ Γύρισμα του Ρόμπερτσον, ο ΜακΤόμινεϊ έβαλε την προβολή αλλά η μπάλα πέρασε έξω.
57′ Κίτρινη στον Πίττα.
63′ Νέο σουτ του Κάστανου, νέα απόκρουση του Γκαν.
67′ ΜακΛιν και Ντάικς μέσα, Γκίλμουρ και Άνταμς έξω.
75′ Φαλτσαριστό πλασέ του ΜακΤόμινεϊ, η μπάλα στο δοκάρι.
80′ Γκόγκιτς και Ανδρέου στις θέσεις των Χάμπου και Αντωνίου.
82′ Ο Πίττας μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ, σε ετοιμότητα ο Σκωτσέζος κήπερ.
83′ Άρμστρονγκ και Πάτερσον εντός, ΜακΓκίν και Χίκεϊ εκτός.
84′ Ο Κακουλλής αντικαθιστά τον Χαραλάμπους.
84′ Κίτρινη στον Ιωάννου.
90′ Κρίστι μέσα, ΜακΤόμινεϊ έξω.
90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.